Wypadek drogowy – to zdarzenie losowe w ruchu lądowym, które polega na zderzeniu co najmniej dwóch pojazdów, potrąceniu pieszego lub np. rowerzysty albo uderzeniu pojazdu w przeszkodę. Jego skutkiem jest śmierć uczestnika tego zdarzenia lub też obrażenia ciała, powodujące u niego rozstrój zdrowia, trwający dłużej niż siedem dni. Przyczyną wypadku jest nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu.
Czytaj także: Certyfikat Ubezpieczenia
Wypadek należy odróżnić od kolizji – w przypadku kolizji dochodzi głównie do strat materialnych (rozbity zderzak, połamany płot), a obrażenia ciała, jeśli są, to bardzo drobne.
Czytaj także: Wniosek ubezpieczeniowy
Postępowanie w razie wypadku
Powinieneś najszybciej jak się da zabezpieczyć miejsce tak, by nie doszło do jeszcze większych szkód i narażenia innych uczestników ruchu (poprzez np. wystawienie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych). Powinieneś też wezwać służby ratownicze (pamiętaj, że policję do wypadku trzeba wezwać obowiązkowo!) i zanim służby przyjadą, postarać się udzielić pomocy poszkodowanym. Uważaj przy tym, by nie niszczyć śladów zdarzenia.
Czytaj także: Matematyka aktuarialna
W przypadku kolizji najpierw musisz, jeśli się da, usunąć pojazd poza jezdnię, by nie przeszkadzał innym uczestnikom ruchu (inaczej grozi Ci mandat w wysokości 150 złotych). Jeżeli to niemożliwe, oznacz miejsce zdarzenia (trójkąt, światła awaryjne ). Potem powinieneś sporządzić ze sprawcą oświadczenie o kolizji. Policji nie musisz wzywać, chyba że podejrzewasz uczestnika wypadku o jazdę po spożyciu alkoholu lub narkotyków, albo gdy strony nie mogą dojść do porozumienia, kto jest sprawcą zdarzenia.
Czytaj także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.