Wypadek drogowy – to zdarzenie losowe w ruchu lądowym, które polega na zderzeniu co najmniej dwóch pojazdów, potrąceniu pieszego lub np. rowerzysty albo uderzeniu pojazdu w przeszkodę. Jego skutkiem jest śmierć uczestnika tego zdarzenia lub też obrażenia ciała, powodujące u niego rozstrój zdrowia,  trwający dłużej niż siedem dni. Przyczyną wypadku jest nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu.

Wypadek należy odróżnić od kolizji – w przypadku kolizji dochodzi głównie do strat materialnych (rozbity zderzak, połamany płot), a obrażenia ciała, jeśli są, to bardzo drobne.

Postępowanie w razie wypadku

Powinieneś najszybciej jak się da zabezpieczyć miejsce tak, by nie doszło do jeszcze większych szkód i narażenia innych uczestników ruchu (poprzez np. wystawienie trójkąta ostrzegawczego i włączenie świateł awaryjnych). Powinieneś też wezwać służby ratownicze (pamiętaj, że policję do wypadku trzeba wezwać obowiązkowo!) i zanim służby przyjadą, postarać się udzielić pomocy poszkodowanym. Uważaj przy tym, by nie niszczyć śladów zdarzenia.

W przypadku kolizji najpierw musisz, jeśli się da, usunąć pojazd poza jezdnię, by nie przeszkadzał innym uczestnikom ruchu (inaczej grozi Ci mandat w wysokości 150 złotych). Jeżeli to niemożliwe, oznacz miejsce zdarzenia (trójkąt, światła awaryjne ). Potem powinieneś sporządzić ze sprawcą oświadczenie o kolizji. Policji nie musisz wzywać, chyba że podejrzewasz uczestnika wypadku o jazdę po spożyciu alkoholu lub narkotyków, albo gdy strony nie mogą dojść do porozumienia, kto jest sprawcą zdarzenia.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments