Poradnik ubezpieczeniowy Punkty.
Prosto i w punkt.

Kompendium wiedzy na temat ubezpieczeń.

ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny ufg
2021.09.21
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG)

Wypadek spowodowany przez nieznanego sprawcę? Kolizja z nieubezpieczonym pojazdem? Kto zapłaci odszkodowanie w takiej sytuacji? Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która stoi na straży pokrzywdzonych. Punkta sprawdza, w jakich przypadkach możesz spotkać się z UFG!

Czytaj więcej
Kluczyk z immobiliserem
2019.02.07
Immobilizer: co to jest, jak działa?

Immobilizer brzmi obco i nieco złowrogo. W teorii jest on sprzymierzeńcem każdego kierowcy, a jego zadaniem jest podniesienie bezpieczeństwa auta od kradzieży. Krótko mówiąc, immobilizer jest elektroniczną blokadą zapłonu silnika. W praktyce jednak potrafi on przysporzyć kierowcy niemałych kłopotów. Jak działa immobilizer i jak radzić sobie w przypadku jego awarii?

Czytaj więcej
Rentowność nieruchomości
2018.10.18
Rentowność nieruchomości: jak obliczyć zwrot z inwestycji ROI i ROE?

W branży nieruchomości chodzą słuchy, że ostatnimi czasy Polacy zdecydowanie chętniej wynajmują mieszkanie niż kupują je na własność. Jeśli jednak decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj robią to z przeznaczeniem inwestycyjnym. Tylko czy inwestowanie w mieszkanie rzeczywiście się opłaca? Na jakim poziomie kształtuje się rentowność z najmu? Jak sprawdzić, czy planowana inwestycja okaże się rentowna?

Czytaj więcej
Najem okazjonalny
2018.10.17
Najem okazjonalny: na czym polega i jakie są jego zalety?

Wynajmujesz mieszkanie i lokator nie płaci czynszu? Po zakończeniu umowy najmu nie chce opuścić lokalu? W świetle prawa nie możesz wyrzucić go na bruk, jeśli nie ma on innego miejsca, w którym mógłby zamieszkać. Eksmisja najemcy może okazać się zatem bardzo trudna. Receptą na taką sytuację jest najem okazjonalny. Czym jest najem okazjonalny i jakie korzyści za sobą niesie?

Czytaj więcej
ubezpieczenie bezterminowe
2018.10.09
Ubezpieczenie bezterminowe – co to jest i jak działa?

Na polskim rynku ubezpieczeniowym istnieje szereg polis ubezpieczeniowych, jednak zdecydowana większość z nich zawierana jest na określony czas. Wśród ubezpieczeń na życie są jednak też polisy i ubezpieczenia bezterminowe. Co to takiego?

Czytaj więcej
underwitter
2018.10.08
Underwriter – kto to taki?

Underwriter to osoba zajmująca się zawodowo szacowaniem ryzyka ubezpieczeniowego. Ta stosunkowo młoda profesja cieszy się coraz większą popularnością wśród osób poszukujących pracy. Jest odpowiedzialna, wymaga wszechstronnego wykształcenia i doświadczenie, ale równocześnie jest dobrze wynagradzana.

Czytaj więcej
rezerwy techniczo - ubezpieczeniowe
2018.10.08
Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe

Rezerwy techniczno – ubezpieczeniowe to pojęcie z obszaru zarządzania podmiotem ubezpieczającym. Rezerwy to nic innego jak kapitał , który ubezpieczyciel musi zabezpieczyć na poczet przyszłych zobowiązań ubezpieczeniowych, choć czas ich wystąpienia i dokładna wysokość nie są mu znane.

Czytaj więcej
ubezpieczenie od utraty zysku
2018.10.08
Kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków?

Sprawdzamy, kto może skorzystać z ubezpieczenia od utraty zysków, jaki jest cel tego ubezpieczenia i na jakie świadczenia może liczyć ubezpieczony.

Czytaj więcej
asekurator
2018.10.03
Asekurator

Asekurator, czyli inaczej zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe czy ubezpieczyciel, to ten, kto podejmuje zobowiązanie ubezpieczeniowe wobec osoby ubezpieczającej się.

Czytaj więcej
Umowa dorozumiana
2018.10.02
Umowa dorozumiana

Znamy różne formy i rodzaje umów. Jedną z nich jest umowa dorozumiana. Nie każdy wie, że aby umowa miała moc prawną, nie zawsze musi zostać zawarta na piśmie. Umowa zawarta w sposób dorozumiany ma dokładnie taką samą ważność. A w jakich sytuacjach możemy się z nią spotkać?

Czytaj więcej