Zadośćuczynienie

Aktualizacja:

Zadośćuczynienie – suma pieniędzy przyznawana osobie, która doznała uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia (szkody niemajątkowej). Ma to wyrównać jej krzywdy, złagodzić cierpienia i zrekompensować negatywne przeżycia.

Zadośćuczynienia może domagać się na przykład ofiara wypadku – pieszy potrącony na pasach, który ma złamaną nogę i rękę i wymaga długiej rehabilitacji. Także rodzina poszkodowanego, który zmarł w wyniku uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia.

Inne przypadki, w których można dochodzić zadośćuczynienia to: naruszenie dóbr osobistych, pozbawienie wolności oraz skłonienie do nierządu za pomocą podstępu, gwałtu lub nadużycia stosunku zależności, czyli takiego jaki występuje na przykład między Tobą a Twoim szefem.

Wysokość zadośćuczynienia powinna odpowiadać możliwie dokładnie wysokości szkody. Sąd wyznaczając ją bierze pod uwagę między innymi poziom winy sprawcy, wiek poszkodowanego i jego ewentualne przyczynienie się do powstania szkody bądź jej zwiększenia. W przypadku uszkodzenia ciała ocenia także intensywność i czas trwania cierpień fizycznych oraz psychicznych, stres związany z operacją, niewygody związane z pobytem w szpitalu, oszpecenie, kalectwo, utratę możliwości posiadania dzieci.

Roszczenie o zadośćuczynienie nie może być dziedziczone. Są tylko dwa wyjątki: gdy roszczenie zostało uznane na piśmie oraz gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments