Masz dosyć czekania na państwową pomoc? Hasło "kolejka na NFZ" wywołuje u Ciebie nerwowe drgawki? Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wreszcie wszystko było na tip-top.
Obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne regularnie rośnie, ale niestety nie idzie za tym wzrost jakości świadczonych usług. Państwowe placówki są przeciążone, a dla zabieganych i liczących każdą minutę czas to pieniądz. Niestety nie zawsze da się czekać w kolejce do lekarza: wiedzą o tym i seniorzy i rodzice małych dzieci. Trudny dostęp do diagnostyki i lekarzy specjalistów może kosztować zdrowie, a nawet życie. Jak więc wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne, z którego wreszcie będziemy zadowoleni? Na co zwrócić uwagę?
1. Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne? Sprawdź zakres ubezpieczenia
To co powinieneś sprawdzić na początku, to zakres ubezpieczenia, które oferuje dany podmiot. Zapoznaj się z warunkami i odpowiedz na następujące pytania:
- Do jakich specjalistów masz dostęp w ofercie?
- Czy wymagane jest skierowanie?
- Czy wizyty u specjalisty są limitowane? Jeśli tak to do ilu w roku?
- Czy obowiązuje okres karencji w korzystaniu z konsultacji/badań w niektórych dziedzinach?
- Czy istnieje lista dostępnych badań i na ile jest bogata?
- Czy będziesz miał dostęp do usług rehabilitanta, psychologa, psychiatry, seksuologa (często brak w ofercie)
- Jakich badań/konsultacji nie ma w ofercie?
- Iloma placówkami dysponuje firma i jaki poziom prezentują?
- Jakie są koszty dodatkowych usług i czy cennik jest konkurencyjny?
- Na jaki okres podpisywana jest umowa i w jaki sposób można ją wypowiedzieć?
Odpowiedzi na Twoje pytania zestaw ze swoimi oczekiwaniami. Pamiętaj, że najtańsza oferta to zwykle bardzo wąski zakres oferowanych usług. Zdarza się jednak często, że firmy oferują podobną ochronę w diametralnie różnej cenie i wtedy takie porównanie pozwoli wybrać optymalną ofertę.
2. Terminy i kolejki
Warto sprawdzić gwarantowane przez ubezpieczyciela terminy konsultacji lekarskich. Oczywiście może się zdarzyć, że w określonych przypadkach (np. sezon zachorowań na grypę), będą one trudne do zrealizowania, ale warto wiedzieć, do czego mamy prawo.
Można także zadzwonić na infolinię firmy oferującej ubezpieczenie lub konkretnej przychodni i zapytać o okres oczekiwania na wizytę. Jeśli jest on dla nas zadowalający, z pewnością w przyszłości terminy będą tu raczej do przyjęcia. Jeśli na wstępie słyszymy, że do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej należy czekać tydzień, dobrze rozważyć, czy to aby na pewno właściwy adres.
3. Poziom obsługi
Także tutaj warto sprawdzić opinie o placówkach, sieciach i wybrać się do wybranej przez siebie, aby samemu przekonać się o jakości świadczonych usług. Opryskliwa recepcjonistka, kolejki do rejestracji, ciasna i duszna poczekalnia, a do tego sprzęt jak z wczesnych lat 90.? Wygląda słabo.
Wiele firm stawia na podnoszenie jakości świadczonych przez siebie usług i oferuje gabinety i centra medyczne na najwyższym światowym poziomie. Jeśli już płacimy za prywatne ubezpieczenie medyczne, warto wybrać takie, które wygląda i oferuje usługi na poziomie wyższym niż państwowa przychodnia na rogu, a do tego szczyci się prestiżowymi certyfikatami.
4. Udogodnienia przy umawianiu wizyt i korzystaniu z oferty
Internetowe umawianie wizyt, dostęp do wyników badań na smartfonie czy konsultacja on-line z lekarzem to w wielu miejscach już standard. Sprawdź, czy oferta na którą się decydujesz, oferuje takie udogodnienia. Bardzo ułatwiają życie i pozwalają oszczędzić czas.
5. Niestandardowe usługi
Przed finalnym podpisaniem umowy zobacz, czym chwali się sieć placówek medycznych lub ubezpieczyciel. Pomoc w nagłych zachorowaniach? Ostry dyżur? Dostęp do opieki w prywatnym szpitalu? Konsultacje profesorskie, wizyty pielęgniarki czy zamawianie leków?
Część z tych usług pewnie się nie przyda, ale niektóre warto mieć, zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń rodzinnych. W końcu płacimy za lepsze zdrowie, ale także… za święty spokój.
Podsumowanie
- Sprawdź dokładnie zakres ubezpieczenia i warunki.
- Zwróć uwagę na gwarantowane terminy i czas oczekiwania na wizytę.
- Przyjrzyj się, czy poziom obsługi wyróżnia się na tle państwowej służby zdrowia. Jeśli nie, to po co przepłacać?
- Zwróć uwagę na łatwość umawiania wizyt i obsługę swojego konta
- Czy ramach ubezpieczenia oferowane są jeszcze jakieś dodatkowe usługi? Może konkurencja zapewnia więcej?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.
Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.