5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, wybierając prywatne ubezpieczenie medyczne

Aktualizacja:
prywatne ubezpieczenie medyczne

Masz dosyć czekania na państwową pomoc? Hasło "kolejka na NFZ" wywołuje u Ciebie nerwowe drgawki? Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby wreszcie wszystko było na tip-top.

Obowiązkowa składka na ubezpieczenie zdrowotne regularnie rośnie, ale niestety nie idzie za tym wzrost jakości świadczonych usług. Państwowe placówki są przeciążone, a dla zabieganych i liczących każdą minutę czas to pieniądz. Niestety nie zawsze da się czekać w kolejce do lekarza: wiedzą o tym i seniorzy i rodzice małych dzieci. Trudny dostęp do diagnostyki i lekarzy specjalistów może kosztować zdrowie, a nawet życie. Jak więc wybrać  prywatne ubezpieczenie medyczne, z którego wreszcie będziemy zadowoleni? Na co zwrócić uwagę?

1. Jak wybrać prywatne ubezpieczenie medyczne? Sprawdź zakres ubezpieczenia

To co powinieneś sprawdzić na początku, to zakres ubezpieczenia, które oferuje dany podmiot. Zapoznaj się z warunkami i odpowiedz na następujące pytania:

 • Do jakich specjalistów masz dostęp w ofercie?
 • Czy wymagane jest skierowanie?
 • Czy wizyty u specjalisty są limitowane? Jeśli tak to do ilu w roku?
 • Czy obowiązuje okres karencji w korzystaniu z konsultacji/badań w niektórych dziedzinach?
 • Czy istnieje lista dostępnych badań i na ile jest bogata?
 • Czy będziesz miał dostęp do usług rehabilitanta, psychologa, psychiatry, seksuologa (często brak w ofercie)
 • Jakich badań/konsultacji nie ma w ofercie?
 • Iloma placówkami dysponuje firma i jaki poziom prezentują?
 • Jakie są koszty dodatkowych usług i czy cennik jest konkurencyjny?
 • Na jaki okres podpisywana jest umowa i w jaki sposób można ją wypowiedzieć?

Odpowiedzi na Twoje pytania zestaw ze swoimi oczekiwaniami. Pamiętaj, że najtańsza oferta to zwykle bardzo wąski zakres oferowanych usług. Zdarza się jednak często, że firmy oferują podobną ochronę w diametralnie różnej cenie i wtedy takie porównanie pozwoli wybrać optymalną ofertę.

2. Terminy i kolejki

Warto sprawdzić gwarantowane przez ubezpieczyciela terminy konsultacji lekarskich. Oczywiście może się zdarzyć, że w określonych przypadkach (np. sezon zachorowań na grypę), będą one trudne do zrealizowania, ale warto wiedzieć, do czego mamy prawo.

Można także zadzwonić na infolinię firmy oferującej ubezpieczenie lub konkretnej przychodni i zapytać o okres oczekiwania na wizytę. Jeśli jest on dla nas zadowalający, z pewnością w przyszłości terminy będą tu raczej do przyjęcia. Jeśli na wstępie słyszymy, że do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej należy czekać tydzień, dobrze rozważyć, czy to aby na pewno właściwy adres.

3. Poziom obsługi

Także tutaj warto sprawdzić opinie o placówkach, sieciach i wybrać się do wybranej przez siebie, aby samemu przekonać się o jakości świadczonych usług. Opryskliwa recepcjonistka, kolejki do rejestracji, ciasna i duszna poczekalnia, a do tego sprzęt jak z wczesnych lat 90.? Wygląda słabo.

Wiele firm stawia na podnoszenie jakości świadczonych przez siebie usług i oferuje gabinety i centra medyczne na najwyższym światowym poziomie. Jeśli już płacimy za prywatne ubezpieczenie medyczne, warto wybrać takie, które wygląda i oferuje usługi na poziomie wyższym niż państwowa przychodnia na rogu, a do tego szczyci się prestiżowymi certyfikatami.

4. Udogodnienia przy umawianiu wizyt i korzystaniu z oferty

Internetowe umawianie wizyt, dostęp do wyników badań na smartfonie czy konsultacja on-line z lekarzem to w wielu miejscach już standard. Sprawdź, czy oferta na którą się decydujesz, oferuje takie udogodnienia. Bardzo ułatwiają życie i pozwalają oszczędzić czas.

5. Niestandardowe usługi

Przed finalnym podpisaniem umowy zobacz, czym chwali się sieć placówek medycznych lub ubezpieczyciel. Pomoc w nagłych zachorowaniach? Ostry dyżur? Dostęp do opieki w prywatnym szpitalu? Konsultacje profesorskie, wizyty pielęgniarki czy zamawianie leków?

Część z tych usług pewnie się nie przyda, ale niektóre warto mieć, zwłaszcza w przypadku ubezpieczeń rodzinnych. W końcu płacimy za lepsze zdrowie, ale także… za święty spokój.

Podsumowanie

 1. Sprawdź dokładnie zakres ubezpieczenia i warunki.
 2. Zwróć uwagę na gwarantowane terminy i czas oczekiwania na wizytę.
 3. Przyjrzyj się, czy poziom obsługi wyróżnia się na tle państwowej służby zdrowia. Jeśli nie, to po co przepłacać?
 4. Zwróć uwagę na łatwość umawiania wizyt i obsługę swojego konta
 5. Czy ramach ubezpieczenia oferowane są jeszcze jakieś dodatkowe usługi? Może konkurencja zapewnia więcej?

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments