Masz grypę? Chorujesz? Nie prowadź auta!

Aktualizacja:
grypa a prowadzenie auta

Zapewne dobrze wiesz, że prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest nie tylko niezgodne z prawem, ale i niebezpieczne. A czy wiesz, że siadanie za kółkiem podczas choroby i przyjmowania silnych leków jest równie groźne? Jeśli jesteś chory, masz grypę lub bierzesz antybiotyki, to nie kieruj pojazdem!

Sezon grypowy w pełni! Kolejki do przychodni są gigantyczne, a na wizytę u specjalisty trzeba czekać dłużej, bo i lekarzy dopadła ta niewdzięczna choroba. Nie trudno się zarazić, bo w pracy, w komunikacji miejskiej, w domu czy w sklepie spotykamy mnóstwo osób, u których choroba się dopiero zaczyna lub jest już mocno rozwinięta. Jeśli czujesz się słabszy, przyjmujesz leki lub chorujesz na grypę, nie ryzykuj – nie wsiadaj za kółko i nie prowadź pojazdu! Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Choroba porównywalna do stanu po spożyciu alkoholu

Badania wykonane na brytyjskim Cardiff University’s Common Cold Centre wykazały, że podczas choroby na grypę oraz przeziębienia człowiek znajduje się w podobnym stanie psychicznym, jak podczas spożycia alkoholu. Koncentracja spada wówczas nawet o 50 proc., co przekłada się na mniejszą efektywność i w rezultacie stanowi niebezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu!

Czytaj także: Profilaktyka grypy – Jak nie zachorować na grypę – czy wystarczy szczepionka?

Twój organizm wolniej reaguje

Zmęczenie, katar, gorączka, kaszel, dreszcze – to wszystko ma wpływ na Twoją jazdę samochodem. Osłabiony organizm wolniej zareaguje na wszelkie przeszkody na drodze, na innych uczestników ruchu czy sygnalizację świetlną. Będąc chorym, możesz mieć problemy z zahamowaniem w odpowiednim czasie, szybką reakcją czy koncentracją podczas jazdy. Gwałtowny kaszel czy kichnięcie to już szansa na wypadek. Pamiętaj, że prowadząc auto liczy się każda sekunda i nie możesz sobie pozwolić nawet na chwilę utraty kontroli nad pojazdem.

Czytaj także: 5 groźnych chorób, którymi łatwo możesz zarazić się w Polsce. Co musisz o nich wiedzieć?

Leki osłabiają Twoją koncentrację

Zażywanie antybiotyków, a nawet leków przeciwbólowych czy przeciwgorączkowych, może mieć negatywny wpływ na motorykę kierowcy. Niektóre leki powodują osłabienie, senność, nudności, łzawienie czy drgawki.

Przed zażyciem jakichkolwiek leków dokładnie zapoznaj się z ulotką informacyjną i sprawdź, czy nie mają one negatywnego wpływu na zdolność prowadzenia auta. Taka informacja jest zawarta na opakowaniu lub ulotce każdego farmaceutyku. Pamiętaj, że lek pozostaje w organizmie przez długi czas, więc po zażyciu jakiejkolwiek tabletki czy syropu, który może osłabić Twoją koncentrację, zdecydowanie zostań w domu lub przemieszczaj się po mieście np. taksówką lub komunikacją miejską. 

Część z pozoru  mało groźnych leków, np.przeciwkaszlowych, zwalczających katar zawiera np. kodeinę. Są to np. tabletki przeciwkaszlowe thiocodin. Zawarta w nich kodeina w trakcie przemian metabolicznych przekształca się w morfinę. Jeśli dojdzie do wypadku z Twojej winy, policja może zlecić wykonanie badania na obecność substancji zakazanych. Jeśli analiza krwi ją wykaże, grozi nam minimum 2 lata więzienia.

To nie koniec. Istnieje wiele grup farmaceutyków potencjalnie niebezpiecznych dla kierowcy. Najczęstszymi objawami ubocznymi wywołanymi przez te leki i utrudniającymi prowadzenie samochodu są zaburzenia widzenia i słuchu, trudności w koncentracji uwagi, senność. Są wśród nich popularne leki zalecane w zwalczaniu objawów grypy i przeziębienia, np. GRIPEX, Coldrex i inne. Jeśli je zażywasz, najlepiej nie siadaj za kierownicę.

Czytaj także: Ponad 100 ofiar grypy w sezonie 2015/2016. Polacy nie chcą się szczepić

Choroba a prowadzenie pojazdu

Mając podwyższoną temperaturę ciała i osłabione mięśnie, będziesz dodatkowo czuł rozdrażnienie, co negatywnie wpłynie na Twój styl jazdy. Każda sytuacja na drodze będzie dla Ciebie nerwowa i wywoła negatywne emocje. Możesz nie zauważyć pieszego, rowerzysty czy innego pojazdu. Jeśli więc koniecznie musisz się przemieścić, to wybierz przejazd na miejscu pasażera lub postaw na komunikację miejską.

Jak nie zachorować na grypę? Czytaj TUTAJ. 

Prowadzisz samochód chory lub po spożyciu leków?  Uwaga na ubezpieczenie!

Jeśli dojdzie do wypadku, na skutek prowadzenia samochodu po spożyciu leków, może to być powód do zakwestionowania wypłaty odszkodowania np. z AC. Lepiej więc nie ryzykować i zostać w domu. Zapewni to nam po pierwsze poczucie bezpieczeństwa, a po drugie, pozwoli szybciej dojść do siebie. Pamiętaj, że prowadząc auto chory, zagrażasz nie tylko sobie, swoim pasażerom, ale także innym użytkownikom drogi!

Czytaj także: Czy stać Cię na to, żeby się nie szczepić? Sprawdź wysokość kar i kosztów leczenia

Podsumowanie

  1. Będąc chorym na grypę czy przeziębienie, nie wsiadaj za kierownicę! Twoja koncentracja będzie obniżona nawet o 50 proc.!
  2. Prowadząc pojazd podczas choroby, stwarzasz realne zagrożenie na drodze. Zadbaj o zdrowie i bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu
  3. Przyjmując lekarstwa,zawsze zapoznaj się z ulotką -  sprawdź czy producent nie zaleca rezygnacji z prowadzenia pojazdów!
  4. Jeśli masz grypę, gorączkę lub zażyłeś leki, to zostań w domu lub przemieść się w miejsce docelowe komunikacją miejską lub taksówką
  5. Podczas choroby psychika ludzka jest w stanie porównywalnym do tego po spożyciu alkoholu

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej