Jazda po alkoholu – jaka kara za to grozi w 2023 roku?

Aktualizacja:
jazda-po-alkoholu

Chociaż Polakom na pewno nie można zarzucić braku świadomości na temat groźnych skutków jeżdżenia na podwójnym gazie, wciąż znajdują się osoby, które bez większych refleksji siadają za kółko po alkoholu. Dowiedz się, co grozi za takie zachowanie w 2022 roku.

Jazda po alkoholu jest, krótko mówiąc, nieodpowiedzialna i lekkomyślna. Prowadząc pojazd, należy być w 100% skoncentrowanym na drodze oraz innych uczestnikach ruchu. W przeciwnym razie może dojść do tragedii. Co w sytuacji, kiedy zdarzyło Ci się zasiąść za kółko pod wpływem alkoholu? Ile możesz wypić, by móc poruszać się pojazdem? Zalecamy, aby nie wsiadać „za kółko” po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Co jednak na ten temat mówią przepisy?

Niechlubne statystyki z polskich dróg

Zgodnie ze statystykami Komendy Głównej Policji w 2021 roku pijani kierowcy spowodowali 1 602 wypadki, w których zginęło 212 osób, a 1 917 zostało rannych.* W okresie samych świąt Bożego Narodzenia w 2022 roku zatrzymano aż 580 pijanych kierowców. Choć te liczby wyglądają przerażająco, to jednak w gruncie rzeczy można je rozpatrywać w pozytywnym kontekście. W odniesieniu do poprzedniego roku liczba kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu spadła bowiem o 3,3%.

Nawet jeśli wydaje się, że to niewielka zmiana, to wystarczy tylko wspomnieć, że statystyki te w ostatnich latach były jeszcze wyższe. W 2017 roku liczba wypadków z udziałem osób pod wpływem alkoholu (kierowców i pieszych) wyniosła 2788, w 2015 roku 3128, a w 2012 roku – 4467.

Jaka kara za jazdę po alkoholu grozi w 2023 r.?

Przede wszystkim należy odróżnić, czy jazda po alkoholu jest wykroczeniem, czy przestępstwem. Wykroczenie ma miejsce wtedy, gdy kierowca ma w wydychanym powietrzu od 0,2 do 0,5 promila alkoholu (lub 0,1 – 0,25 mg/dm³ alkoholu). Za przestępstwo uznaje się zaś prowadzenie pojazdu po spożyciu większej dawki trunku, która w wydychanym powietrzu wskazywać będzie powyżej 0,5 promila.

W zależności od tego, do jakiego rodzaju czynu zalicza się Twoja jazda w stanie nietrzeźwości, poniesiesz inne konsekwencje. Jeśli więc nie jesteś pewny lub jesteś dzień po imprezie i masz wątpliwości co do stanu swojego zdrowia, to odpuść sobie prowadzenie pojazdu. Musisz jechać?  Przebadaj się wcześniej alkomatem. Nie dysponujesz takowym? Nie martw się – badaniu możesz poddać się na każdym komisariacie policji. Urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu znajdziesz też na niektórych stacjach benzynowych.

Sprawdź ceny ubezpieczenia OC/AC

Co grozi za jazdę po alkoholu w 2023 roku?

Pamiętaj, że organizm każdego z nas jest inny. Być może należysz do osób, które mają „słabą” głowę. Jeśli tak jest, nie będziesz w stanie się skoncentrować na prowadzeniu auta już po trzech łykach wina. W przypadku wykroczenia, czyli jazdy w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila), grozi grzywna w wysokości od 2 500 zł do 30 000 zł lub nawet 30-dniowy areszt. Ponadto kierowca dostanie 15 punktów karnych, a także może otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

W przypadku wykroczenia (0,2-0,5 promila) grozi Ci:

 • grzywna w wysokości od 2 500 zł do 30 000 zł,
 • 15 punktów karnych,
 • 30-dniowy areszt,
 • zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Jeśli w krwi kierowcy zostanie wykryte więcej niż 0,5 promila alkoholu, zostanie oskarżony o popełnienie przestępstwa. Konsekwencjami tego czynu (poza wyżej wymienionymi punktami karnymi i grzywną) będzie dodatkowa kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej – od 5 000 zł do 60 000 zł. Kierowca może też zostać ukarany zakazem prowadzenia pojazdów do 15 lat. Najsurowsze konsekwencje jazdy po alkoholu czekają na recydywistów, którzy mogą spodziewać się nawet dożywotniego zabrania prawa jazdy.

Jaka kara grozi przestępcom, u których wykryto więcej niż 0,5 promila alkoholu? 

 • Grzywna w wysokości od 2 500 zł do 30 000 zł.
 • Dodatkowa kara pieniężna na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej od 5 000 zł do 60 000 zł.
 • 15 punktów karnych.
 • 30-dniowy areszt.
 • Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów.
 • Konfiskata auta – w przypadku zatrzymania kierowcy, u którego wykryto 1,5 promila alkoholu we krwi w przypadku rutynowej kontroli lub 0,5 promila w przypadku spowodowania zdarzenia lub wypadku drogowego.

Uważaj! Możesz stracić nie tylko uprawnienia, ale i pojazd!

W 2022 roku sejm przyjął nowelizację, na mocy której sąd ma prawo zarekwirować auto, jeżeli stężenie alkoholu we krwi jest równe lub przekracza u zatrzymanego 1,5 promila. W takim wypadku kierowca trafi do sądu, a policja ma prawo zarekwirować auto na okres 7 dni. Podczas tego tygodnia sędzia podejmie decyzję o uchyleniu lub całkowitej konfiskacie auta. Jeżeli spowodujesz wypadek lub zdarzenie drogowe, wtedy limit ten zmniejsza się do 0,5 promila.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Piłeś? Nie jedź, bo stracisz auto!

Kara za jazdę po alkoholu dla sprawców wypadków

Ministerstwo Sprawiedliwości w 2022 roku podniosło jeszcze bardziej karę za jazdę po alkoholu dla osób, które dopuszczą się przestępstwa, jakim jest spowodowanie śmierci lub uszczerbku na zdrowiu. W takim wypadku grozi nawet do 16 lat więzienia!

 • Min. 3 lata więzienia w przypadku spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
 • min. 5 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci,
 • od 3 do 16 lat więzienia w przypadku spowodowania śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczyciel może żądać od Ciebie zwrotu odszkodowania!

Pijany kierowca musi również zmierzyć się ze spowodowanymi szkodami i zapłacić na wszystko z własnej kieszeni. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują w takich sytuacjach regres ubezpieczeniowy, czyli wypłacają poszkodowanym pieniądze, a następnie żądają zwrotu od sprawcy. Ma to związek, z tym że jazda po spożyciu alkoholu wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela. Informacja o tym znajduje się w OWU polisy, a dokładnie w sekcji z wyłączeniami.

Zobacz także: Spożycie alkoholu a odszkodowanie

Wybierasz się za granicę? Tam kary są jeszcze wyższe!

Warto pamiętać, że polskie prawo drogowe jest stosunkowo łagodne dla kierowców, w porównaniu do innych państw europejskich. Przywykliśmy do narzekań właścieli aut dotyczących zbyt wysokich mandatów, jednak to właśnie poza granicami kraju możemy spotkać się z bardziej dotkliwą karą za jazdę po alkoholu.  Dla porównania najwyższe z nich grożą kierowcom z:

 • Austrii – od 300 euro,
 • Estonii – od 400 euro,
 • Niemiec i Hiszpanii – od 500 euro,
 • Włoch – od 530 euro,
 • Malty – od 1200 euro.

Jazda po alkoholu – nowe przepisy jeszcze groźniejsze dla pijanych kierowców

Powyższe przepisy zdają się całkiem surowe dla kierowców decydujących się na jazdę po spożyciu alkoholu. Kara finansowa czy odebranie prawa jazdy na dłuższy czas rzeczywiście mogą przysporzyć im wielu problemów i sprawić, że następnym razem poważnie zastanowią się, zanim wsiądą do samochodu po suto zakrapianej imprezie.

17 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która oznacza kolejne konsekwencje jazdy po alkoholu. Tego dnia ubezpieczyciele uzyskali bowiem dostęp do informacji o kierowcach, które znajdują się w policyjnych bazach. Co to oznacza w praktyce? Zwyżkę dla wszystkich, którzy doprowadzili do niebezpiecznego zdarzenia na drodze pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających – bez względu na to, czy ewentualna szkoda została zgłoszona do zakładu ubezpieczeń, czy też nie. Jazda na podwójnym gazie będzie więc słono kosztować, bo do mandatu trzeba doliczyć wysoką cenę ubezpieczenia samochodu w kolejnych latach. Szukanie tanich polis w kalkulatorze ubezpieczeń (np. Punkta) może nieco pomóc, jednak znalezienie korzystnej oferty OC i tak będzie bardzo trudne.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?

Jeśli zakaz prowadzenia pojazdu trwał krócej niż rok, do odzyskania uprawnień wystarczy:

 • wypełnić wniosek o zwrot prawa jazdy,
 • uregulować opłatę (0,5 zł za sam zwrot i ewentualnie 100,5 zł za wyrobienie nowego dokumentu, jeśli obecny uległ przeterminowaniu),
 • złożyć wniosek w urzędzie (wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty i ewentualnie orzeczeniem lekarskim), a następnie odebrać prawo jazdy.

Jeśli zakaz prowadzenia pojazdów obowiązywał przez ponad rok, konieczne jest ponowne zdobycie stosownych uprawnień. Kierowca musi więc po raz kolejny przystąpić do egzaminu na prawo jazdy.

Zobacz także: Jazda bez prawa jazdy

*Wypadki drogowe w Polsce w 2021 roku: https://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html

Jak odzyskać prawo jazdy po alkoholu?
Na jak długo zabierane jest prawo jazdy po alkoholu?
Czy pijany kierowca zawsze jest winny?
Jaka jest kara za jazdę po alkoholu w 2023 roku?
Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej