Urlop w czasach zagrożenia terrorystycznego - jak wypoczywać bezpiecznie?

Aktualizacja:
zagrożenie terrorystyczne

Zamachy terrorystyczne, katastrofy samolotów, ataki i konflikty zbrojne - ostatnie miesiące obfitują w doniesienia o tragicznych wydarzeniach w każdym niemal regionie świata. Jak zorganizować urlop, gdy rośnie zagrożenie terrorystyczne? Gdzie spędzić bezpieczne wakacje?

Rozsądnie wybierz miejsce urlopu

Zanim zdecydujesz, gdzie spędzisz urlop w tym roku, dobrze sprawdź, czy region, który chcesz odwiedzić jest bezpieczny. Nie sugeruj się ofertą biur podróży, które co prawda ostrzegają klientów, gdy sytuacja w danym kraju jest niebezpieczna, istnieje zagrożenie terrorystyczne, ale oferty pobytów wycofują dopiero w ostateczności. Rzetelną informację na temat ewentualnych zagrożeń panujących w poszczególnych krajach znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a przede wszystkim w serwisie “Polak za granicą”, gdzie na bieżąco publikowane i aktualizowane są ostrzeżenia na temat bezpieczeństwa w wybranych regionach. Znajdziesz tam też wiele porad, które przydadzą się podczas podróży.

Poziom bezpieczeństwa w każdym kraju opisywany jest na czterostopniowej skali:

  1. Zachowaj zwykłą ostrożność
  2. Ostrzegamy przed podróżą
  3. Nie podróżuj
  4. Opuść natychmiast

Pamiętaj, że mobilną wersję serwisu “Polak za granicą” możesz pobrać jako aplikację iPolak, która jest dostępna na urządzenia z systemami: Android, iOS oraz Windows Phone. Zainstaluj ją w swoim telefonie i na bieżąco sprawdzaj sytuację.

Niebezpieczne regiony – zagrożenie terrorystyczne

W tej chwili niestabilna sytuacja panuje w Turcji, w związku z niedawnym zamachem stanu i wprowadzonym tam stanem wyjątkowym. Niebezpiecznie jest we Francji, Belgii i Niemczech, gdzie w ostatnich tygodniach dochodziło do zamachów terrorystycznych. W związku z wojną w Syrii, omijaj kraje Bliskiego Wschodu takie, jak Irak, Iran, Liban, Arabia Saudyjska, a także Afganistan i Pakistan. Tradycyjnie, ryzykowne  jest podróżowanie do Izraela i Palestyny. Wysokie zagrożenie terrorystyczne panuje także w krajach Afryki Północnej – Maroku, Tunezji czy Algierii i na azjatyckich wyspach – Malezji i Indonezji. Na bieżąco śledź informacje ze świata i pamiętaj, że sytuacja może się zmieniać bardzo dynamicznie.

Zanim wyjedziesz – sprawdź!

Gdy wybierzesz już miejsce wypoczynku, dobrze przygotuj się do podróży, by na miejscu nie zastała Cię przykra niespodzianka. Sprawdź wymagania dotyczące dokumentów podróżnych, które obowiązują w krajach, które chcesz odwiedzić. Jaki czas ważności musi mieć Twój paszport? Czy potrzebujesz wizy?

Poinformuj swoich bliskich, gdzie dokładnie się wybierasz, podaj im dane na temat lotów, z których będziesz korzystać, a także dokładną trasę podróży i miejsca pobytu. Bądź w kontakcie z rodziną.

Jeśli często wyjeżdżasz w egzotyczne miejsca lub zdecydowałeś się odwiedzić niebezpieczny region, przed wyjazdem zarejestruj się w systemie Odyseusz, stworzonym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych z myślą o podróżnikach. Jeśli w regionie do którego pojedziesz, wydarzy się coś niespodziewanego, MSZ będzie mógł nawiązać z Tobą kontakt i udzielić niezbędnych wskazówek lub pomocy. Nie podróżuj samotnie.

Co musisz wiedzieć przed podróżą?

  • Nie polegaj wyłącznie na kolorowych przewodnikach i folderach biur podróży. Jeszcze przed wyjazdem, postaraj się poznać okolicę, do której się wybierasz na własną rękę. Zainteresuj się zwyczajami panującymi w danym kraju, szczególnie związanymi z obowiązującą tam religią. Nie narażaj się mieszkańcom, nie zachowuj się prowokująco. Szanuj lokalne zwyczaje.
  • Sprawdź choroby i infekcje, które najczęściej występują w danym regionie. Weź ze sobą potrzebne lekarstwa, przyjmij wcześniej zalecane szczepienia.
  • Sprawdź obowiązujące w danym rejonie przepisy, zabezpiecz się przed przypadkowym naruszeniem prawa. Jeśli wybierasz się samochodem, sprawdź, za co najłatwiej otrzymać tam mandat.
  • Podczas zwiedzania popularnych i zatłoczonych miejsc bądź spokojny, skupiony i obserwuj, co dzieje się dookoła Ciebie. Pilnuj swoich rzeczy i nie zostawiaj bagażu w przypadkowym miejscu.
  • Gdy jesteś w rejonie uznanym za niebezpieczny, unikaj zgromadzeń ludzi, bazarów, placów. Miej odłożoną gotówkę, na wszelki wypadek. Stosuj się do poleceń miejscowych władz, unikaj podróży nocą. Nie zawieraj przygodnych znajomości, nocuj w polecanych miejscach.

Jaka polisa na wyjazd?

Bez względu na kraj, do którego się wybierasz, czas trwania Twojej podróży i jej charakter (prywatny lub służbowy), przed wyjazdem obowiązkowo wykup polisę turystyczną. Ubezpieczenie pokryje koszty opieki lekarskiej lub pobytu w szpitalu, gdy okaże się on konieczny, zapewni też akcję poszukiwawczą i ratowniczą, gdy zajdzie taka potrzeba. Nie zostawiaj zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę, potraktuj to zadanie bardzo poważnie.

Sprawdź sumę ubezpieczenia, porównaj warianty i oferty różnych ubezpieczycieli. Zanim wykupisz polisę sprawdź, ile wynosi średni koszt wizyty lekarskiej czy pobytu w szpitalu w kraju, do którego jedziesz. Nie kupuj najtańszej polisy, bo może się okazać, że jej wysokość nie pokrywa kosztów Twojego leczenia. Weź pod uwagę, że wezwanie karetki w krajach Europy Zachodniej to koszt kilku tysięcy złotych, a każdy dzień spędzony w szpitalu kosztuje ok. 600 złotych lub więcej. Za leczenie na innych kontynentach zapłacisz jeszcze więcej, a akcje ratunkowe i transport do kraju dają prawdziwie bajońskie sumy. Nie warto oszczędzać!

W niebezpiecznych rejonach licz tylko na siebie

Ubezpieczenia turystyczne nie obejmują zagrożeń związanych z terroryzmem, zamieszkami, stanem wyjątkowym. W regiony niebezpieczne jedziesz na własną odpowiedzialność. Możesz indywidualnie negocjować ubezpieczenie, gdy jest to wyjazd służbowy i nie masz innego wyjścia. Ubezpieczyciele są coraz bardziej elastyczni, bo sytuacja na świecie jest niestety nieprzewidywalna.

Jeśli groźna sytuacja zaskoczy Cię podczas urlopu, niektórzy ubezpieczyciele pomagają w wydostaniu się z niebezpiecznego regionu. O wszystko dopytaj podczas zawierania umowy, dokładnie przeczytaj Ogólne Warunku Ubezpieczenia i zwróć uwagę na wyłączenia.

O szczegóły dopytaj też naszych doradców, pomogą Ci wybrać odpowiednią polisę. Zadzwoń na numer 22 490 90 00 lub skontaktuj się z nami mailowo: [email protected].

Alternatywa na niespokojne czasy?

A jeśli każda informacja o kolejnym zamachu czy katastrofie samolotu przyprawia Cię o ból głowy, zastanów się, czy na pewno chcesz ulegać modzie na egzotyczne wakacje. Może, dla spokoju Twojej rodziny, warto w tym roku poznać bieszczadzkie połoniny, przejechać rowerem Wybrzeże lub zdobyć kilka tatrzańskich szczytów czy zwiedzić wschodnią ścianę naszego kraju? Polska także potrafi być piękna i dać wiele możliwości wspaniałego wypoczynku.

Udanego urlopu!

 

Podsumowanie

  1. W niebezpiecznych rejonach jesteś na własną odpowiedzialność- ubezpieczenie turystyczne nie obejmują sytuacji zamieszek, terroryzmu, działań wojennych.
  2. Sprawdź wszystkie informacje dt. kraju, do którego się wybierasz.
  3. Nie podróżuj sam, unikaj tłumów, pilnuj dokumentów.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2017.03.30  •  Podróże
8 pytań o ubezpieczenie podróżne – zadaj je, zanim wybierzesz!

W przedurlopowym pośpiechu i szaleństwie, zakup polisy podróżnej zostawiamy na ostatnią chwilę, robimy to bezrefleksyjnie, kierując się jak najniższą ceną. To duży błąd, który może nas kosztować masę stresu i dziesiątki, a nawet setki tysięcy złotych, gdy ulegniemy wypadkowi, a polisa, którą mamy, okaże się niewystarczająca, by pokryć koszty leczenia.

Czytaj więcej
Kiedy jechać do Kenii?
2018.10.24  •  Podróże
Kenia: kiedy jechać do Kenii, na co się zaszczepić? Poradnik dla turysty

Biura podróży przeżywają prawdziwe oblężenie. Polacy już zaczęli rezerwować zimowy wypoczynek. Amatorzy sportów zimowych planują szaleństwo na alpejskich stokach, ale nie brakuje też osób, którym marzy się trochę egzotyki. Najpopularniejszym kierunkiem zimowym 2018/2019 bezapelacyjnie została Kenia. Co warto wiedzieć przed podróżą do Afryki? Kiedy jechać do Kenii? Prezentujemy mały poradnik dla turysty!

Czytaj więcej
2014.09.02
Choroby tropikalne – niezbędnik turysty. Jak zadbać o zdrowie w podróży? [INFOGRAFIKA]

Kraje gorącej strefy klimatycznej położone w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej coraz częściej stają się miejscem urlopu i wypoczynku turystów. Lot na drugi koniec świata to wydatek, na który dziś może pozwolić sobie wiele osób. Chcąc zobaczyć jak najwięcej i jak najszybciej, często nie zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem, jakie niesie z sobą podróżowanie do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego.

Czytaj więcej
Wakacje 2015
2015.06.15
Jak wybrać ubezpieczenie podróżne? Gdzie tanio i szybko kupić polisę?

Sezon urlopowy można w zasadzie uznać za rozpoczęty. Warto zadbać, żeby ten czas, zamiast upragnionego spokoju czy wymarzonej przygody życia, nie stał się koszmarem i nie zrujnował Cię finansowo. Piszemy o tym, gdzie wypoczywają Polacy oraz jak zabezpieczyć się przed przykrymi niespodziankami i uniknąć niebezpieczeństw.

Czytaj więcej
Turecka flaga
2024.09.10
Czy w Turcji jest bezpiecznie?

Czy w Turcji jest bezpiecznie? - to jedno z częściej wyszukiwanych haseł w Internecie. Nie będziemy wkładać kija w mrowisko i na pytanie o bezpieczeństwo nie udzielimy jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Bo takiej nie ma. Postaramy się natomiast naszkicować obraz Turcji takiej, jaka jest. O pomoc poprosiliśmy osoby blisko związane z krajem półksiężyca. A więc - jak to jest z tym bezpieczeństwem w Turcji?

Czytaj więcej
2018.11.26  •  Podróże
Nawet 800 000 długu po rajskich wakacjach!? Uważaj na ubezpieczenie z biura podróży!

Jedziesz na urlop, wykupujesz ubezpieczenie turystyczne w biurze podróży i myślisz, że sprawa jest zamknięta, a Ty i Twoja rodzina jesteście bezpieczni? Niestety, bywa różnie! Co zrobić, aby z wakacji nie wrócić z gigantycznym długiem?!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej