Choroby tropikalne - niezbędnik turysty. Jak zadbać o zdrowie w podróży? [INFOGRAFIKA]

Aktualizacja:
Choroby tropikalne – niezbędnik turysty. Jak zadbać o zdrowie w podróży?

Kraje gorącej strefy klimatycznej położone w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej coraz częściej stają się miejscem urlopu i wypoczynku turystów. Lot na drugi koniec świata to wydatek, na który dziś może pozwolić sobie wiele osób. Chcąc zobaczyć jak najwięcej i jak najszybciej, często nie zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem, jakie niesie z sobą podróżowanie do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego.

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Zobacz INFOGRAFIKĘ „Choroby tropikalne – niezbędnik turysty”

Czy wiesz, że na 100 tysięcy turystów podróżujących do krajów tzw. Trzeciego Świata:

 • 50 tysięcy będzie miało problem zdrowotny o niewielkim nasileniu

 • 8 tysięcy będzie szukało pomocy u lekarza

 • 5 tysięcy będzie się czuło na tyle źle, że swój urlop spędzi w łóżku

 • 1100 będzie niezdolnych do pracy bezpośrednio po powrocie z podróży

 • 300 będzie hospitalizowanych podczas pobytu za granicą lub po powrocie do kraju

 • 50 będzie ewakuowanych medycznie do kraju

 • 1 turysta umrze z powodu choroby lub obrażeń ciała

Przyczyny zgonów u podróżujących:

49% – choroby układy krążenia, głównie zawał mięśnia sercowego u osób w podeszłym wieku

22% – obrażenia ciała, głównie wypadki komunikacyjne i utonięcia, zwłaszcza osób młodych

1% – choroby zakaźne i pasożytnicze

Podczas podróży

Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych podczas podróży do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego wynosi 60-70%.

Po powrocie

W 26% przypadków pojawiają się problemy zdrowotne po powrocie z podróży. Najczęściej są to biegunki, infekcje dróg oddechowych, choroby skóry oraz gorączki niewiadomego pochodzenia.

Zapobieganie zachorowaniu i rozwojowi schorzeń powstałych podczas wyjazdu do różnych zakątków świata jest głównym celem medycyny podróży, najmłodszej dyscypliny medycznej. Poradnie medycyny podróży znajdziesz w każdym większym mieście w Polsce: https://zdrowiewpodrozy.mp.pl/medycynapodrozy/show.html?id=62902

Najczęstsze choroby tropikalne, z jakimi możesz się spotkać podróżując po różnych krajach i regionach świata:

 • Choroby transmisyjne, np. malaria, żółta gorączka, denga, gorączka krwotoczna Ebola

 • Choroby przenoszone drogą pokarmową, np. biegunka podróżnych, cholera, dur brzuszny

 • Choroby przenoszone droga oddechową, np. błonica, gruźlica, krztusiec

 • Choroby przenoszone drogą płciową/kontakt z krwią, np. zakażenie HIV i zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS), wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

 • Choroby odzwierzęce, np. bąblowica, wąglik, wścieklizna

 • Choroby przenoszone drogą kontaktu z zakażoną/skażoną wodą, np. leptospiroza, schistosomatoza, tężec

 • Choroby skóry, np. trąd, noma, muszyce

Regiony, w których występuje zagrożenie chorobami tropikalnymi (kliknij w tabelę, jeśli chcesz zobaczyć większą wersję):

Choroby tropikalne - tabela

UWAGA!!! Groźna w ostatnim czasie gorączka krwotoczna wywołana przez wirus Ebola została ujęta w tabeli zagrożeń pod hasłem “wirusowe gorączki krwotoczne”.

Bezpieczne wakacje w tropikach – niezbędnik turysty w 3 krokach:

Krok 1: Przygotowanie do wyjazdu

 • ocena stanu zdrowia – przed wyjazdem na egzotyczną wycieczkę koniecznie odwiedź lekarza, który na co dzień zajmuje się epidemiologią i medycyną tropikalną.

 • szczepienia obowiązkowe i zalecane – pamiętaj, aby szczepienia wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą.

Szczepienia

 • skompletowanie apteczki – skład przygotowanej apteczki podróżnej powinien być dostosowany indywidualnie do Twoich potrzeb i wymagań zdrowotnych. Leki powinieneś kupić w Polsce lub w innym rozwiniętym cywilizacyjnie i gospodarczo kraju.

 • wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia – przed kupnem polisy turystycznej zapoznaj się z OWU i dowiedz się, jak postępować w przypadku zarażenia chorobą tropikalną

Krok 2: Profilaktyka zdrowia w podróży

Podczas pobytu w rejonach o odmiennych warunkach środowiskowych, zwłaszcza w strefie klimatu gorącego, zwróć uwagę na:

 • profilaktykę zdrowotną w zakresie przystosowania organizmu do nowych warunków otoczenia (aklimatyzację)

 • przestrzeganie higieny osobistej i higieny ubioru

 • zakwaterowanie

 • żywność i żywienie

Krok 3: Po powrocie do domu

Od 15% do 70% turystów z krajów wysoko uprzemysłowionych wracających z podróży do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, ma problemy zdrowotne bezpośrednio związane z zagranicznym pobytem.

Większość jednostek chorobowych ujawnia się w ciągu kilku-kilkunastu tygodni po powrocie z podróży. Są jednak schorzenia, których okres wylęgania wynosi 6 i więcej miesięcy, dlatego tak ważne jest właściwe zebranie wywiadu przez lekarza.

Czytaj także: Kenia – poradnik dla turysty

Objawy

Osoby wybierające się na wycieczki organizowane przez biura podróży powinny otrzymać od organizatora podstawowe informacje na temat zagrożeń zdrowotnych występujących w rejonie planowanego pobytu. Biuro będące organizatorem podróży jest do tego zobowiązane prawnie (art. 13 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych).

Gdzie kupić ubezpieczanie od chorób tropikalnych?

Zanim zdecydujesz się na zakup polisy turystycznej, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszty leczenia i hospitalizacji wynikające z zarażenia chorobą tropikalną. W Polsce niewielu ubezpieczycieli gwarantuje Ci taką opiekę. Ubezpieczenia na wypadek chorób tropikalnych posiadają następujące towarzystwa:

 • Uniqa

 • Inter Polska

 • Signal Iduna

 • Gothaer

 • PZU

Przykładowe składki dla osoby w wieku 31 lat wyjeżdżającej na 15 dni do Etiopii:

Towarzystwa

Artykuł powstał w oparciu o dane udostępnione przez Wojskowy Instytut Medyczny: https://www.medycynatropikalna.pl

Czytaj także: Groźne choroby w Polsce

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

 • Zanim zdecydujesz się na podróż w tropiki zweryfikuj swój stan zdrowia, skompletuj apteczkę, wykup ubezpieczenie, które będzie obejmowało choroby tropikalne.
 • Pamiętaj, aby w podróży dbać o higienę oraz przestrzegać głównych zasad bezpiecznego podróżowania.
 • Po powrocie do kraju bacznie obserwuj swój organizm. Okres wylęgania niektórych chorób może trwać nieraz do kilku miesięcy.
 • Wybierając ubezpieczenie podróżne zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, sumę ubezpieczenia oraz koszty ratownictwa. Sprawdź czy polisa obejmuje pokrycie kosztów leczenia chorób tropikalnych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej