Kraje gorącej strefy klimatycznej położone w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej coraz częściej stają się miejscem urlopu i wypoczynku turystów. Lot na drugi koniec świata to wydatek, na który dziś może pozwolić sobie wiele osób. Chcąc zobaczyć jak najwięcej i jak najszybciej, często nie zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem, jakie niesie z sobą podróżowanie do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego.
PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.
Zobacz INFOGRAFIKĘ „Choroby tropikalne – niezbędnik turysty”
Czy wiesz, że na 100 tysięcy turystów podróżujących do krajów tzw. Trzeciego Świata:
-
50 tysięcy będzie miało problem zdrowotny o niewielkim nasileniu
-
8 tysięcy będzie szukało pomocy u lekarza
-
5 tysięcy będzie się czuło na tyle źle, że swój urlop spędzi w łóżku
-
1100 będzie niezdolnych do pracy bezpośrednio po powrocie z podróży
-
300 będzie hospitalizowanych podczas pobytu za granicą lub po powrocie do kraju
-
50 będzie ewakuowanych medycznie do kraju
-
1 turysta umrze z powodu choroby lub obrażeń ciała
Przyczyny zgonów u podróżujących:
49% – choroby układy krążenia, głównie zawał mięśnia sercowego u osób w podeszłym wieku
22% – obrażenia ciała, głównie wypadki komunikacyjne i utonięcia, zwłaszcza osób młodych
1% – choroby zakaźne i pasożytnicze
Podczas podróży
Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych podczas podróży do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego wynosi 60-70%.
Po powrocie
W 26% przypadków pojawiają się problemy zdrowotne po powrocie z podróży. Najczęściej są to biegunki, infekcje dróg oddechowych, choroby skóry oraz gorączki niewiadomego pochodzenia.
Zapobieganie zachorowaniu i rozwojowi schorzeń powstałych podczas wyjazdu do różnych zakątków świata jest głównym celem medycyny podróży, najmłodszej dyscypliny medycznej. Poradnie medycyny podróży znajdziesz w każdym większym mieście w Polsce: https://zdrowiewpodrozy.mp.pl/medycynapodrozy/show.html?id=62902
Najczęstsze choroby tropikalne, z jakimi możesz się spotkać podróżując po różnych krajach i regionach świata:
-
Choroby transmisyjne, np. malaria, żółta gorączka, denga, gorączka krwotoczna Ebola
-
Choroby przenoszone drogą pokarmową, np. biegunka podróżnych, cholera, dur brzuszny
-
Choroby przenoszone droga oddechową, np. błonica, gruźlica, krztusiec
-
Choroby przenoszone drogą płciową/kontakt z krwią, np. zakażenie HIV i zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS), wirusowe zapalenie wątroby typu B i C
-
Choroby odzwierzęce, np. bąblowica, wąglik, wścieklizna
-
Choroby przenoszone drogą kontaktu z zakażoną/skażoną wodą, np. leptospiroza, schistosomatoza, tężec
-
Choroby skóry, np. trąd, noma, muszyce
Regiony, w których występuje zagrożenie chorobami tropikalnymi (kliknij w tabelę, jeśli chcesz zobaczyć większą wersję):
UWAGA!!! Groźna w ostatnim czasie gorączka krwotoczna wywołana przez wirus Ebola została ujęta w tabeli zagrożeń pod hasłem “wirusowe gorączki krwotoczne”.
Bezpieczne wakacje w tropikach – niezbędnik turysty w 3 krokach:
Krok 1: Przygotowanie do wyjazdu
-
ocena stanu zdrowia – przed wyjazdem na egzotyczną wycieczkę koniecznie odwiedź lekarza, który na co dzień zajmuje się epidemiologią i medycyną tropikalną.
-
szczepienia obowiązkowe i zalecane – pamiętaj, aby szczepienia wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą.
-
skompletowanie apteczki – skład przygotowanej apteczki podróżnej powinien być dostosowany indywidualnie do Twoich potrzeb i wymagań zdrowotnych. Leki powinieneś kupić w Polsce lub w innym rozwiniętym cywilizacyjnie i gospodarczo kraju.
-
wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia – przed kupnem polisy turystycznej zapoznaj się z OWU i dowiedz się, jak postępować w przypadku zarażenia chorobą tropikalną
Krok 2: Profilaktyka zdrowia w podróży
Podczas pobytu w rejonach o odmiennych warunkach środowiskowych, zwłaszcza w strefie klimatu gorącego, zwróć uwagę na:
-
profilaktykę zdrowotną w zakresie przystosowania organizmu do nowych warunków otoczenia (aklimatyzację)
-
przestrzeganie higieny osobistej i higieny ubioru
-
zakwaterowanie
-
żywność i żywienie
Krok 3: Po powrocie do domu
Od 15% do 70% turystów z krajów wysoko uprzemysłowionych wracających z podróży do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, ma problemy zdrowotne bezpośrednio związane z zagranicznym pobytem.
Większość jednostek chorobowych ujawnia się w ciągu kilku-kilkunastu tygodni po powrocie z podróży. Są jednak schorzenia, których okres wylęgania wynosi 6 i więcej miesięcy, dlatego tak ważne jest właściwe zebranie wywiadu przez lekarza.
Osoby wybierające się na wycieczki organizowane przez biura podróży powinny otrzymać od organizatora podstawowe informacje na temat zagrożeń zdrowotnych występujących w rejonie planowanego pobytu. Biuro będące organizatorem podróży jest do tego zobowiązane prawnie (art. 13 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych).
Gdzie kupić ubezpieczanie od chorób tropikalnych?
Zanim zdecydujesz się na zakup polisy turystycznej, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszty leczenia i hospitalizacji wynikające z zarażenia chorobą tropikalną. W Polsce niewielu ubezpieczycieli gwarantuje Ci taką opiekę. Ubezpieczenia na wypadek chorób tropikalnych posiadają następujące towarzystwa:
-
Uniqa
-
Inter Polska
-
Signal Iduna
-
Gothaer
-
PZU
Przykładowe składki dla osoby w wieku 31 lat wyjeżdżającej na 15 dni do Etiopii:
Artykuł powstał w oparciu o dane udostępnione przez Wojskowy Instytut Medyczny: https://www.medycynatropikalna.pl
Podsumowanie
- Zanim zdecydujesz się na podróż w tropiki zweryfikuj swój stan zdrowia, skompletuj apteczkę, wykup ubezpieczenie, które będzie obejmowało choroby tropikalne.
- Pamiętaj, aby w podróży dbać o higienę oraz przestrzegać głównych zasad bezpiecznego podróżowania.
- Po powrocie do kraju bacznie obserwuj swój organizm. Okres wylęgania niektórych chorób może trwać nieraz do kilku miesięcy.
- Wybierając ubezpieczenie podróżne zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, sumę ubezpieczenia oraz koszty ratownictwa. Sprawdź czy polisa obejmuje pokrycie kosztów leczenia chorób tropikalnych.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.