Choroby tropikalne - niezbędnik turysty. Jak zadbać o zdrowie w podróży? [INFOGRAFIKA]

Aktualizacja:
chorobytropikalne

Kraje gorącej strefy klimatycznej położone w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej coraz częściej stają się miejscem urlopu i wypoczynku turystów. Lot na drugi koniec świata to wydatek, na który dziś może pozwolić sobie wiele osób. Chcąc zobaczyć jak najwięcej i jak najszybciej, często nie zastanawiamy się nad niebezpieczeństwem, jakie niesie z sobą podróżowanie do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego.

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Zobacz INFOGRAFIKĘ „Choroby tropikalne – niezbędnik turysty”

Czy wiesz, że na 100 tysięcy turystów podróżujących do krajów tzw. Trzeciego Świata:

 • 50 tysięcy będzie miało problem zdrowotny o niewielkim nasileniu

 • 8 tysięcy będzie szukało pomocy u lekarza

 • 5 tysięcy będzie się czuło na tyle źle, że swój urlop spędzi w łóżku

 • 1100 będzie niezdolnych do pracy bezpośrednio po powrocie z podróży

 • 300 będzie hospitalizowanych podczas pobytu za granicą lub po powrocie do kraju

 • 50 będzie ewakuowanych medycznie do kraju

 • 1 turysta umrze z powodu choroby lub obrażeń ciała

Przyczyny zgonów u podróżujących:

49% – choroby układy krążenia, głównie zawał mięśnia sercowego u osób w podeszłym wieku

22% – obrażenia ciała, głównie wypadki komunikacyjne i utonięcia, zwłaszcza osób młodych

1% – choroby zakaźne i pasożytnicze

Podczas podróży

Ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych podczas podróży do strefy klimatu tropikalnego i subtropikalnego wynosi 60-70%.

Po powrocie

W 26% przypadków pojawiają się problemy zdrowotne po powrocie z podróży. Najczęściej są to biegunki, infekcje dróg oddechowych, choroby skóry oraz gorączki niewiadomego pochodzenia.

Zapobieganie zachorowaniu i rozwojowi schorzeń powstałych podczas wyjazdu do różnych zakątków świata jest głównym celem medycyny podróży, najmłodszej dyscypliny medycznej. Poradnie medycyny podróży znajdziesz w każdym większym mieście w Polsce: https://zdrowiewpodrozy.mp.pl/medycynapodrozy/show.html?id=62902

Najczęstsze choroby tropikalne, z jakimi możesz się spotkać podróżując po różnych krajach i regionach świata:

 • Choroby transmisyjne, np. malaria, żółta gorączka, denga, gorączka krwotoczna Ebola

 • Choroby przenoszone drogą pokarmową, np. biegunka podróżnych, cholera, dur brzuszny

 • Choroby przenoszone droga oddechową, np. błonica, gruźlica, krztusiec

 • Choroby przenoszone drogą płciową/kontakt z krwią, np. zakażenie HIV i zespół nabytego upośledzenia odporności (AIDS), wirusowe zapalenie wątroby typu B i C

 • Choroby odzwierzęce, np. bąblowica, wąglik, wścieklizna

 • Choroby przenoszone drogą kontaktu z zakażoną/skażoną wodą, np. leptospiroza, schistosomatoza, tężec

 • Choroby skóry, np. trąd, noma, muszyce

Regiony, w których występuje zagrożenie chorobami tropikalnymi (kliknij w tabelę, jeśli chcesz zobaczyć większą wersję):

Choroby tropikalne - tabela

UWAGA!!! Groźna w ostatnim czasie gorączka krwotoczna wywołana przez wirus Ebola została ujęta w tabeli zagrożeń pod hasłem “wirusowe gorączki krwotoczne”.

Bezpieczne wakacje w tropikach – niezbędnik turysty w 3 krokach:

Krok 1: Przygotowanie do wyjazdu

 • ocena stanu zdrowia – przed wyjazdem na egzotyczną wycieczkę koniecznie odwiedź lekarza, który na co dzień zajmuje się epidemiologią i medycyną tropikalną.

 • szczepienia obowiązkowe i zalecane – pamiętaj, aby szczepienia wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą.

Szczepienia

 • skompletowanie apteczki – skład przygotowanej apteczki podróżnej powinien być dostosowany indywidualnie do Twoich potrzeb i wymagań zdrowotnych. Leki powinieneś kupić w Polsce lub w innym rozwiniętym cywilizacyjnie i gospodarczo kraju.

 • wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia – przed kupnem polisy turystycznej zapoznaj się z OWU i dowiedz się, jak postępować w przypadku zarażenia chorobą tropikalną

Krok 2: Profilaktyka zdrowia w podróży

Podczas pobytu w rejonach o odmiennych warunkach środowiskowych, zwłaszcza w strefie klimatu gorącego, zwróć uwagę na:

 • profilaktykę zdrowotną w zakresie przystosowania organizmu do nowych warunków otoczenia (aklimatyzację)

 • przestrzeganie higieny osobistej i higieny ubioru

 • zakwaterowanie

 • żywność i żywienie

Krok 3: Po powrocie do domu

Od 15% do 70% turystów z krajów wysoko uprzemysłowionych wracających z podróży do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, ma problemy zdrowotne bezpośrednio związane z zagranicznym pobytem.

Większość jednostek chorobowych ujawnia się w ciągu kilku-kilkunastu tygodni po powrocie z podróży. Są jednak schorzenia, których okres wylęgania wynosi 6 i więcej miesięcy, dlatego tak ważne jest właściwe zebranie wywiadu przez lekarza.

Czytaj także: Kenia – poradnik dla turysty

Objawy

Osoby wybierające się na wycieczki organizowane przez biura podróży powinny otrzymać od organizatora podstawowe informacje na temat zagrożeń zdrowotnych występujących w rejonie planowanego pobytu. Biuro będące organizatorem podróży jest do tego zobowiązane prawnie (art. 13 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych).

Gdzie kupić ubezpieczanie od chorób tropikalnych?

Zanim zdecydujesz się na zakup polisy turystycznej, sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie pokryje koszty leczenia i hospitalizacji wynikające z zarażenia chorobą tropikalną. W Polsce niewielu ubezpieczycieli gwarantuje Ci taką opiekę. Ubezpieczenia na wypadek chorób tropikalnych posiadają następujące towarzystwa:

 • Uniqa

 • Inter Polska

 • Signal Iduna

 • Gothaer

 • PZU

Przykładowe składki dla osoby w wieku 31 lat wyjeżdżającej na 15 dni do Etiopii:

Towarzystwa

Artykuł powstał w oparciu o dane udostępnione przez Wojskowy Instytut Medyczny: https://www.medycynatropikalna.pl

Czytaj także: Groźne choroby w Polsce

Ubezpieczenie turystyczne

Podsumowanie

 • Zanim zdecydujesz się na podróż w tropiki zweryfikuj swój stan zdrowia, skompletuj apteczkę, wykup ubezpieczenie, które będzie obejmowało choroby tropikalne.
 • Pamiętaj, aby w podróży dbać o higienę oraz przestrzegać głównych zasad bezpiecznego podróżowania.
 • Po powrocie do kraju bacznie obserwuj swój organizm. Okres wylęgania niektórych chorób może trwać nieraz do kilku miesięcy.
 • Wybierając ubezpieczenie podróżne zwróć uwagę na wyłączenia odpowiedzialności, sumę ubezpieczenia oraz koszty ratownictwa. Sprawdź czy polisa obejmuje pokrycie kosztów leczenia chorób tropikalnych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej