Pierwszy bum telefonów komórkowych w Polsce - kilkanaście lat temu - zrodził brzydki zwyczaj puszczania sygnałów do znajomych i kilkusekundowych dialogów mieszczących się w darmowym przedziale czasowym. Zwłaszcza wśród młodych popularne było kupowanie telefonów na kartę i pilnowanie puli minut. Podobnie ma się obecnie sprawa w Afryce, gdzie coraz gwałtowniej rośnie popularność komórek.
Użytkownicy telefonów komórkowych w Afryce najczęściej rezygnują z wiążących abonamentów na rzecz niezobowiązującego wykupowania pakietu minut. Taki system pozwala na doładowanie konta w dowolnym momencie, kiedy jego zawartość zaczyna się niebezpiecznie kurczyć. Sieci komórkowe biją się o klienta obniżając ceny i przekrzykując się promocjami, przez co użytkownik zamiast pozostać lojalnym wobec jednego dostawcy usługi, udaje się tam, gdzie usłyszy najbardziej korzystną w danym momencie ofertę. Nieobce są sposoby na tańsze połączenia w postaci zamiany karty SIM.
Ciągła konkurencja między sieciami zaowocowała pomysłem na zapewnienie użytkownikom telefonów komórkowych mikroubezpieczenia w pakiecie z minutami. Polisa ma przysługiwać tym, którzy doładują konto za ustaloną kwotę minimalną. Dla tych, którzy chcą zaoszczędzić parę groszy na minutach do innych przez wymianę karty SIM, takie ubezpieczenie może okazać się jedynym, na jakie będzie ich stać. Współpraca między siecią komórkową, towarzystwem ubezpieczeniowym i użytkownikiem powinna okazać się korzystna dla każdej ze stron.
Jedna z firm, które sprzedają mikroubezpieczenia – MicroEnsure – rozprowadza swoje produkty w 13 krajach Afryki, a także w Azji. Rekompensaty z ubezpieczenia zdrowotnego wypłacane są w ciągu godziny, a odszkodowanie z polisy na życie nie później niż 24 godziny od wniesienia roszczenia. Mogę one zostać wypłacone bezpośrednio na konto mobilne, ale można też odebrać gotówkę w zwykłym kiosku, za okazaniem SMS-owego potwierdzenia.
Ubezpieczenie postrzega się często jako zawodny i niepewny produkt, ale poczucie bezpieczeństwa jest wartością bezcenną. Czasami idzie ono w parze ze wsparciem otoczenia, czasami z miejscem, w którym czujesz się pewnie, a czasami z pakietem minut w sieci komórkowej.
Źródło: http://www.theatlantic.com/
Foto: by Vincent Diamante, via Flicr
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Telefon komórkowy jest nieodłącznym gadżetem każdego z nas. Za jego pomocą kontaktujemy się ze światem, przeglądamy strony internetowe, robimy zdjęcia, płacimy za zakupy. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie ubezpieczenie telefonu komórkowego lub smartfona oraz inne opcje chroniące przed uszkodzeniem (np. ubezpieczenie telefonu od upadku) i utratą wartości proponują Ci operatorzy polskich sieci komórkowych.
Już od dawna nie potrafisz żyć bez smartfona. Przechowujesz w nim wiele ważnych danych, korzystasz z internetu i pomocnych aplikacji. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w kryzysowej sytuacji takiej jak zgubienie telefonu lub jego kradzież. Czy można się ubezpieczyć od tego typu zdarzeń?
Przeprowadź eksperyment. Wpisz w pasek Google słówko „jak” i sprawdź podpowiedzi. Okaże się, że dużą popularnością wśród sprawdzanych fraz w Internecie cieszy się „jak oszczędzać pieniądze”.
SkyCash kojarzy się jednoznacznie. Popularny system płatności mobilnych, który w niejednej sytuacji pozwolił nam uniknąć stania w kolejce. Aplikacja, która umożliwia płacenie za bilety kolejowe czy autobusowe, opłatę za parking czy nawet kino, znalazła już wielu partnerów i miliony użytkowników. Popularność jej jednak rośnie, bowiem SkyCash oferuje także… ubezpieczenia. A konkretniej – mikroubezpieczenia.
Firmie ubezpieczeniowej nie wystarczy otwarcie kolejnego oddziału, bo do takiego klient musi przyjść samodzielnie. Dlatego ubezpieczyciele swoje produkty próbują sprzedać tam, gdzie na pierwszy rzut oka są niewidoczne – w bankach, a nawet w sklepach z elektroniką czy kioskach. Ekspert porównywarki mfind postanowił przyjrzeć się nietypowym miejscom, w których ubezpieczyciele próbują pomnożyć zyski.
Jak długo czeka się na połączenie z konsultantami poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych? Postanowiłem wcielić się w rolę klienta zainteresowanego wykupieniem polisy ubezpieczeniowej i to sprawdzić. Przy okazji przetestowałem jakość usługi - w niektórych przypadkach byłem niestety nieprzyjemnie zaskoczony. Np. wtedy, gdy połączenie z jednym z ubezpieczycieli było niemożliwe dla dzwoniących ze... Szczecina.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.