Zgubienie lub kradzież telefonu - co robić?

Aktualizacja:
kradzież telefonu

Już od dawna nie potrafisz żyć bez smartfona. Przechowujesz w nim wiele ważnych danych, korzystasz z internetu i pomocnych aplikacji. Podpowiadamy, jak poradzić sobie w kryzysowej sytuacji takiej jak zgubienie telefonu lub jego kradzież. Czy można się ubezpieczyć od tego typu zdarzeń?

Zgubiony telefon – co robić?

Jesteś zabiegany i zdarza Ci się zostawić gdzieś klucze albo dokumenty? Na Twoje roztargnienie narażony może być również Twój smartfon. Możesz zostać na ławce w parku, na dachu samochodu albo w koszyku na zakupy. Może też wysunąć się z Twojej kieszeni kiedy biegniesz do autobusu. W takich sytuacjach górę biorą emocje, warto jednak podjąć kilka podstawowych kroków, dzięki którym zguba może się znaleźć.

Po pierwsze – co oczywiste – przeanalizuj swoje dotychczasowe działania, tzn. co i gdzie robiłeś. Jest szansa, że jeżeli dokładnie się rozejrzysz i odtworzysz ostatnie kilkadziesiąt minut, to telefon się znajdzie. Poproś swojego znajomego, który jest w pobliżu, żeby do Ciebie zadzwonił. Jeżeli nie wyciszyłeś dzwonka a telefon zawieruszył się gdzieś w pobliżu, to skończy się na kilku chwilach strachu i zdenerwowania.

Z pomocą mogą przyjść również różnego rodzaju aplikacje pozwalające na lokalizację zgubionego telefonu. Każda z nich wymaga włączonego GPS oraz transferu danych, żeby mogła spełniać swoją funkcję. Zainstaluj Menadżera urządzeń Android – wtedy na ekranie swojego komputera zobaczysz dokładny adres i mapę z lokalizacją zagubionego smartfona.

Pamiętaj, że zagubienie telefonu bardzo łatwo może przerodzić się w jego zawłaszczenie przez osobę trzecią. Nigdy też nie ma pewności, czy smartfona zgubiłeś czy został Ci on skradziony. Dlatego, jeżeli nie znalazłeś telefonu w najbliższym otoczeniu, koniecznie zablokuj kartę SIM u operatora. Zminimalizujesz tym samym prawdopodobieństwo otrzymania gigantycznego rachunku.

Niestety zgubienie telefonu na ogół nie jest objęte umową ubezpieczenia i stanowi jedno z podstawowych wyłączeń odpowiedzialności w polisie. To oznacza, że jeśli zgubisz smartfon, nie dostaniesz odszkodowania.

Skradziony telefon – co robić?

Jeżeli masz pewność, że Twoja własność została skradziona, to pierwszym, co powinieneś zrobić, jest zawiadomienie Policji. Może wydawać się to bezcelowe ale według informacji z Komendy Głównej Policji wykrywalność tego typu kradzieży w ostatnich 3 latach plasuje się na stałym poziome 23%, co daje pewne szanse, że telefon do Ciebie wróci. Dodatkowo, w celu zabezpieczenia swoich danych powinieneś zablokować  kartę SIM u operatora telefonii komórkowej – tym bardziej, jeżeli telefonu  używałeś do obsługi bankowości elektronicznej. Możesz też  w salonie swojego operatora złożyć wniosek  o zablokowanie nr IMEI telefonu, aby uniemożliwić korzystanie z niego w jakiejkolwiek polskiej sieci komórkowej. Niestety jest to procedura związana z koniecznością posiadania zaświadczenia z Policji o kradzieży, dokumentacji potwierdzającej, że jesteś właścicielem telefonu oraz pisemnego wniosku o blokadę.

Przypominamy również, że wiele aplikacji zainstalowanych na Twoim smartfonie daje Ci możliwość jego lokalizacji. Z ich pomocą możesz wyłączyć, zablokować lub wyczyścić skradzione urządzenie z wszelkich danych. Jest to możliwe tylko w sytuacji kiedy smartfon ma dostęp do internetu. Pomocnymi aplikacjami są wspomniany już wcześniej Menedżer urządzeń z Androidem lub Avast Antywirus, które są aplikacjami darmowymi. Menedżer Google jest jednak przypisany do Twojego darmowego konta Google czy tego chcesz czy nie, natomiast aplikacja Avast jest darmowa tylko w zakresie ochrony przed wirusami i lokalizacji telefonu.  Za pełną opcję przeciwkradzieżową musisz zapłacić.

Jak te aplikacje działają? Jest to prosta zasada nadajnika i odbiornika. Telefon z dostępem do internetu i GPS, nadaje sygnał, co pozwala potwierdzić jego lokalizację. Odbiornik, jakim może być tablet, smartfon lub komputer, z pomocą aplikacji prezentuje na wyświetlanej mapie, gdzie dokładnie znajduje się nasza własność. Podstawową sprawą jest więc włączenie GPS w telefonie od razu po zainstalowaniu Menedżera. Aplikacja ta pozwala również na zablokowanie telefonu z poziomu innego urządzenia.

Jeśli Twój telefon jest ubezpieczony od kradzieży, musisz koniecznie zgłosić to zdarzenie na Policję, aby otrzymać odszkodowanie z polisy.

Ubezpieczenie telefonu

Ubezpieczenie iPhone'aUbezpieczenie Samsunga GalaxyUbezpieczenie HTCUbezpieczenie innego smartfona

Już samo posiadanie smartfona wiąże się ze sporym ryzykiem jego utraty. Ryzyko to można jednak ograniczyć dzięki ubezpieczeniu, które może obejmować zniszczenie czy kradzież. Usługi tego typu świadczą głównie operatorzy sieci komórkowych we współpracy z towarzystwami ubezpieczeniowymi.

Wysokość składki za ubezpieczenie smartfona zależy od wartości telefonu, który chcesz ubezpieczyć oraz zakresu ubezpieczenia. Podstawowe ryzyko, od jakiego ubezpieczasz telefon, to uszkodzenie Twojej własności. Do tego każda z firm dodaje np. kradzież, pokrycie kosztów nieuprawnionego użycia (do określonej kwoty) lub przedłużenie gwarancji – co zwiększy opłacaną składkę.

Poniższa tabela zestawia oferty dostępne u operatorów sieci komórkowych:

Operator<br>(ubezpieczyciel)Nazwa usługiPrzedział cenowyOpcje
Play<br>(MetLife)Bezpieczny<br>Telefon9,99 – 34,99 zł- uszkodzenie<br>- utrata<br>- kradzież (także kieszonkowa)<br>- nieuprawnione użycie
Orange<br>(TU WARTA)Twój Bezpieczny<br>Telefon7,99 – 18,99 zł- kradzież (także kieszonkowa)<br>- uszkodzenie<br>- nieuprawnione użycie
Plus<br>(PZU)Ubezpieczenie<br>Plus3,99 – 22,99 zł- uszkodzenie<br>- utrata<br>- przedłużona gwarancja

Czytaj także: Ubezpieczenie telefonu – gdzie można wykupić i przed czym chroni

Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie smartfona?

Jak każda umowa ubezpieczenia, tak i polisa chroniąca smartfony ma swoje haczyki. Może się więc okazać, że mimo opłacenia składki, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania za zniszczony lub skradziony telefon. Ma to związek przede wszystkim z wyłączeniami odpowiedzialności.

Podstawowe wyłączenia, na które natkniesz się podczas analizy ofert, to na przykład:

 • uszkodzenia powstałe w wyniku Twojego umyślnego działania lub osób z Tobą mieszkających
 • szkody powstałe w wyniku nieprawidłowego użytkowania telefonu
 • zalanie lub utopienie telefonu
 • wszelkie nieuprawnione samodzielne naprawy

Inne sytuacje, za które nie dostaniesz odszkodowania, opisane są w OWU pod hasłem „wyłączenia odpowiedzialności”.

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodowego, może obowiązywać Cię udział własny. Oznacza to, że kiedy Twój smartfon ulegnie uszkodzeniu, ubezpieczyciel potrąci z odszkodowania kwotę udziału własnego. Jest to zazwyczaj kwota stała określona w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Jeżeli już jesteśmy przy odszkodowaniu, to pamiętaj, że wniosków o jego wypłatę nie możesz składać nieskończenie wiele. Przykładowo w przypadku ubezpieczenia w Orange (Warta) możesz zgłosić szkodę na telefonie 2 razy w ciągu roku.

Gdzie jeszcze można znaleźć oferty ubezpieczenia telefonu? Nie znajdziesz takich bezpośrednio w firmach ubezpieczeniowych, a i banki wycofują się z ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. Tego typu ofertę kierują one do klienta korporacyjnego, a nie indywidualnego. Możesz kupić smartfona w jednej z dużych sieci sklepów RTV i skorzystać z ubezpieczenia zakupionego sprzętu. Tego typu usługę zaproponuje Ci na pewno sprzedawca np. w EURO RTV AGD.

Czy warto więc ubezpieczać telefon w pełnej opcji płacąc ok. 30 zł miesięcznie? Jeśli masz bardzo drogi sprzęt, to poważnie pomyśl nad ubezpieczeniem, szczególnie gdy oceniasz ryzyko zniszczenia telefonu jako duże. Jeśli wart jest on 600 zł, to składka będzie niższa, ale sens ubezpieczenia smartfona także maleje wraz z jego ceną.  Finalnie decyzja należy jednak do Ciebie i jeśli wolisz dmuchać na zimne, to taka polisa może Ci się przydać.

Zgubiłem telefon jak go znaleźć?

Istnieje bardzo wiele serwisów internetowych, które oferują odpłatne usługi polegające na lokalizacji lub namierzaniu telefonu lub reklamują się pod hasłem jak zlokalizować telefon komórkowy. Niestety, musimy Was przestrzec – większość tego typu serwisów nie spełnia swojej roli i śmiało można ich określić jako zwykli naciągacze.

Jeśli zastanawiasz się, jak znaleźć telefon komórkowy, ponieważ już go zgubiłeś – mamy dla Ciebie złą wiadomość. Jest już za późno. Istnieją jednak odpowiednie aplikacje, które pomogą Ci odnaleźć zagubiony smartfon, jeśli odpowiednio wcześniej zainstalujesz je na swoim telefonie. Należą do nich np. Prey lub Airdroid.

Podsumowanie

 • Zainstaluj Menadżera urządzeń Android - wtedy na ekranie swojego komputera zobaczysz dokładny adres i mapę z lokalizacją zagubionego smartfona.
 • Jeśli nie znalazłeś telefonu w najbliższym otoczeniu, koniecznie zablokuj kartę SIM u operatora.
 • Jeżeli masz pewność, że Twoja własność została skradziona, to pierwszym, co powinieneś zrobić, jest zawiadomienie Policji.
 • Musisz koniecznie zgłosić kradzież na Policję, aby otrzymać odszkodowanie z polisy.
 • Możesz też  w salonie swojego operatora złożyć wniosek  o zablokowanie nr IMEI telefonu, aby uniemożliwić korzystanie z niego w jakiejkolwiek polskiej sieci komórkowej.
 • Wszystkie polskie sieci komórkowe oferują ubezpieczenie telefonu.
 • Ubezpieczenie będzie Cię chroniło w przypadku kradzieży smartfona lub jego nieuprawnionego użycia. Niestety polisa nie zadziała jeśli zgubisz urządzenie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments