Samochód ciężarowy, dzięki któremu każdego dnia zarabiasz, może mieć zniżki na OC dokładnie tak samo jak auto osobowe. Jeśli Twoja firma ma kilka pojazdów, możesz ubezpieczyć je wspólnie, co jeszcze bardziej się opłaca. Dowiedz się, w jaki sposób ubezpieczyciel naliczy zniżki na OC dla kilku samochodów ciężarowych pracujących dla Twojej firmy.
Jeszcze kilka lat temu firmy ubezpieczeniowe nie oferowały zniżek na ciężarówki, tłumacząc to wysokimi odszkodowaniami w przypadku szkody spowodowanej przez taki samochód. W efekcie zarówno kierowcy jeżdżący bezpiecznie jak i ci kolekcjonujący szkody płacili podobne składki. Teraz jest inaczej.
Samochody ciężarowe – wyższe OC, ale ze zniżkami
Jeśli jesteś właścicielem samochodu ciężarowego czy dostawczego, musisz posiadać obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne już w momencie rejestracji. Ubezpieczenie samochodów ciężarowych nie różni się zakresem od polis oferowanych właścicielom auto osobowych. Różni się niestety ceną. Polisa firmowego MAN-a, iveco czy autosana będzie kosztowała dużo więcej niż w przypadku prywatnego forda, skody lub opla. Nie chodzi tu tylko o wielkość auta, ale też o częstsze szkody powodowane przez ciężarówki. Odszkodowania też nie są małe, bo wypadki z udziałem dużych maszyn nie są zwykle drobnymi zdarzeniami. To wszystko przekłada się na cenę polisy.
Na szczęście jako właściciel tego typu pojazdów możesz korzystać z odpowiednich zniżek. Choć czasem naliczanych inaczej niż w przypadku samochodów osobowych.
Bonus-malus kontra WIS
Właściciel ciężarówki ma do wyboru dwa warianty OC:
-
na numer rejestracyjny – ubezpieczyciel oblicza zniżki dla każdego auta osobno. Towarzystwo interesuje głównie to, od ilu lat używasz danej ciężarówki i ile w tym czasie miałeś szkód z jej udziałem.
-
na podstawie współczynnika szkodowości (WIS) – tu liczy się cała firma. Jeżeli jej flota składa się z kilku lub kilkunastu pojazdów, ubezpieczane są one wspólnie. Gdy jeden z nich spowoduje wypadek lub stłuczkę, z pewnością odbije się to na zniżkach. Właściciel firmy nie straci ich jednak dużo, zwłaszcza jeśli pozostałe auta nie miały szkód. Warto dodać, że ubezpieczana wspólnie flota stanowi całość, bez względu na to, że – jak to w firmie bywa – część aut to ciężarówki, a część to służbowe samochody osobowe.
…wszyscy za jednego. Czy to się opłaca?
Współczynnik Intensywności Szkód, system, który kilka lat temu zaproponował największy ubezpieczyciel – PZU, to modelowy przykład tej ostatniej metody. Skorzystać z niego mogą firmy, które posiadają trzy lub więcej samochodów.
Według wyliczeń ekspertów, WIS PZU najbardziej opłaca się, gdy na służbowym parkingu stoi co najmniej 10 aut.
Zakładając, że w ciągu ostatniego roku nieostrożni pracownicy spowodowali w sumie cztery szkody, w następnym roku szef musiałby wyłożyć dwa razy więcej pieniędzy na OC, gdyby samochody były objęte tradycyjnym systemem bonus-malus. To sposób naliczania zniżek znany wszystkim kierowcom prywatnych aut. Jednak gdy zastosujemy WIS, składka pozostanie na niezmienionym poziomie.
Uwaga na ciągniki siodłowe
…czyli na gigantyczne pojazdy, które ciągną ze sobą naczepę i często przyczepę. Niektórzy ubezpieczyciele stosują w stosunku do nich ceny zaporowe. Polisa OC może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Ponieważ towarzystwa nie mogą odmówić ubezpieczenia tych pojazdów, ale boją się odszkodowań, które w przypadku tirów lawinowo rosły w ostatnich latach, niektóre z nich żądają za polisę zaporowych sum. Nie oznacza to, że kierowcy pozostaną bez obowiązkowego ubezpieczenia.
Największe firmy, w tym PZU i Warta, oferują OC w przystępnych cenach. Pozostali ubezpieczyciele negocjują indywidualne stawki z firmami leasingowymi, do których należy większość ciągników siodłowych. Podpisują z nimi generalne umowy ubezpieczenia. Właściciel firmy, która bierze w leasing pojazdy, z reguły zmuszony jest korzystać z usług właśnie ubezpieczycieli wybranych przez przedsiębiorstwo leasingowe. Umowa z reguły jest korzystna, bo na własną rękę trudno znaleźć bardziej atrakcyjne warunki, co więcej ewentualne szkody idą na konto właściciel TIR-ów. Z drugiej strony zwykle po roku stawki rosną a bezszkodowa jazda nie przekłada się na zniżki.
[Widget_reklama_porownywarki]
Podsumowanie
- Przy wyborze OC dowiedz się, jakie zniżki Ci przysługują.
- Mała flota pojazdów? Zastanów się nad systemem bonus/malus
- Gdy masz powyżej 10 samochodów, korzystniejsze będzie ubezpieczenie oparte o system WIS.
- Duża część pojazdów ciążarowych jest własnością firm leasingowych. Leasingodawca często narzuca przedsiębiorcy wybór ubezpieczyciela i zakres ubezpieczenia.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.