Ubezpieczenie OC dla samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony ?

Aktualizacja:
OC samochodu ciężarowego powyżej 3,5 tony

Gdy szukasz OC dla swojego samochodu, jesteś przyzwyczajony do tego, że agent stara się sprzedać Ci jak najwięcej. Jeśli myślisz, że agent zawsze będzie próbował przekonać Cię do zakupu ubezpieczenia, to jesteś w błędzie - w niektórych przypadkach zechce odwieść Cię od tego pomysłu. Technika zniechęcania do zakupu polisy OC stosowana jest często w przypadku klientów poszukujących ubezpieczenia dla "dostawczaków".

Ubezpieczenie ciężarówki? Tak mamy, ale nie polecam zakupu w naszym towarzystwie

– Dzień dobry, czy mogę dowiedzieć się ile zapłacę za OC mojego samochodu?

– Oczywiście! Poproszę o podanie marki auta?

– Iveco TurboDaily

– Auto do 3,5 tony?

– Nie. Powyżej.

– Powyżej… oczywiście ubezpieczamy tego typu auta w zakresie OC, ale, powiem szczerze, nie mamy atrakcyjnej oferty. Najtańsze OC zaczyna się od 3 tysięcy złotych. Niech pani poszuka czegoś u konkurencji.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK nakłada na każdego właściciela samochodu przymus zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zgodnie z prawem żaden ubezpieczyciel, który otrzymał zgodę na oferowanie takich ubezpieczeń, nie może odmówić zawarcia polisy żadnemu klientowi. Co to oznacza? Agent towarzystwa ubezpieczeń w rozmowie z klientem nie może przyznać się do tego, że jego oferta OC jest niekompletna. Albo że wolałby nie ubezpieczać samochodu ciężarowego. Ubezpieczyciel nie może przyznać się, że nie posiada dla Ciebie oferty. Może jednak świadomie zniechęcić Cię do jej zakupu proponując Ci kolosalną składkę za polisę, tak jak w przedstawionej powyżej rozmowie.

Gdzie nie ubezpieczysz samochodu cieżarowego powyżej 3,5 tony?

Jeśli poszukujesz oferty na ubezpieczenie swojego samochodu dostawczego powyżej 3,5 tony, z listy ubezpieczycieli, z którymi będziesz chciał się skontaktować możesz od razu wszystkie tak zwane directy. Czyli towarzystwa, które sprzedają ubezpieczenia przez internet i telefon. Oferty  OC samochodu dostawczego nie posiadają towarzystwa jak Aviva (obecnie Allianz), AXA, Link4 czy Liberty Direct.

Dzwoniąc na poszczególne infolinie otrzymasz jedynie informacje, że składka jest bardzo nieatrakcyjna. Zaporowa cena w Avivie (obecnie Allianz) przy tego typu aucie wynosi 2000 zł miesięcznie, w Link4 dwa razy tyle. Jeśli podana przez konsultanta cena jakimś cudem Cię nie odstraszyła, przygotowanie oferty od ręki w dalszym ciągu będzie niemożliwe. Doradca przed podaniem ostatecznej składki poprosi Cię o przesłanie szeregu dokumentów. M.in. odnośnie Twojej bezszkodowej jazdy, jak i samego pojazdu. Podsumowując: ubezpieczyciele zajmujący się sprzedażą ubezpieczeń on-line nie specjalizują się w ofertach na samochody dostawcze.

Gdzie ubezpieczyć samochód dostawczy powyżej 3,5 tony?

Jeśli chcesz wykupić polisę na samochód dostawczy powyżej 3,5 tony po ofertę ubezpieczenia będziesz musiał zwrócić się do multiagenta lub do agentów wyłącznych poszczególnych towarzystw. Polisy na tego typu pojazdy proponują między innymi takie towarzystwa jak PZU, Warta, czy Allianz. Przykładowa cena polisy dla Iveco TurboDaily 40-10  z 1991, którego właścicielem i użytkownikiem jest 32 letni kierowca z pełnymi zniżkami w zależności od TU oraz regionu Polski może wahać się od niespełna 800 zł do 3000 zł.

Ubezpieczenie ciężarówki – ile kosztuje?

Tak jak w przypadku pojazdów osobowych, na cenę ubezpieczenia OC samochodów ciężarowych ma wpływ kilka czynników związanych zarówno z użytkownikiem pojazdu jak i samym samochodem. Nie bez znaczenia jest wiek kierowcy, ilość posiadanych zniżek, model i rok produkcji pojazdu. Ważne jest również to, gdzie pojazd jest garażowany i użytkowany.

Czy wszystkie towarzystwa różnicują składkę ze względu na miejsce użytkowania samochodu dostawczego powyżej 3,5 tony? Porównaliśmy cenę ubezpieczenia OC samochodu dostawczego powyżej 3,5 tony w trzech różnych towarzystwach. W PZU, Warta i Allianz spostrzeżesz, że nie wszyscy ubezpieczyciele biorą pod uwagę ten czynnik jako zmienną mającą wpływ na składkę. Dla PZU i Allianz to, w jakim województwie zarejestrowany jest i użytkowany Twój pojazd, nie ma znaczenia.

Przykład: Za ubezpieczenie samochodu dostawczego Iveco TurboDaily 40-10 z 1991 roku, o pojemności silnika 2499 cm3, mocy silnika 103 KM, DMC 4200 kg, parkowanego na ulicy, użytkowanego przez 32 letniego kierowcę z pełnymi zniżkami w PZU niezależnie od województwa zapłacisz 1690 zł rocznie, w Allianz cena wyniesie 2890 zł.

Jednym towarzystwem spośród badanych, dla którego miejsce rejestracji i użytkowania Twojego samochodu ma znaczenie przy wyliczaniu oferty ubezpieczenia OC, jest Warta. Dla wyżej wskazanego pojazdu i kierowcy składka OC będzie wahać się od 733 zł do 1055 zł. Najatrakcyjniejsze ceny dla samochodów dostawczych powyżej 3,5 tony znajdziesz w województwach: podkarpackim: – 681 zł, świętokrzyskim: – 733 zł, podlaskim, opolskim, lubelskim – po 751 zł. Najdrożej zapłacą kierowcy w: pomorskim: – 1055 zł, łódzkim: – 1033 zł, mazowieckim: – 981 zł.

Zanim zdecydujesz się zatem na wykupienie polisy OC na swój samochód dostawczy powyżej 3,5 tony zapoznaj się dobrze z różnymi ofertami. Podjęcie odpowiedzialnej decyzji pozwoli Ci bowiem zaoszczędzić na ubezpieczeniu nawet ponad 2 tys. zł.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK nakłada na każdego właściciela samochodu przymus zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
  • Ubezpieczyciele specjalizujący się w sprzedaży polis komunikacyjnych przez internet, nie mają oferty OC samochodów dostawczych powyżej 3,5 tony.
  • Allianz i PZU nie różnicują cen OC ze względu na miejsce użytkowania pojazdu. W Warcie najtańsze OC dla auta powyżej 3,5 tony jest w Rzeszowie, najdroższe - w Warszawie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Ja swoją pierwszą ciężarówkę kupiłem w salonie Mercedesa w Siedlcach. Jestem bardzo zadowolony z zakupu. Szkoda tylko, że ubezpiecznie tej pięknej bestii tyle kosztuje, no ale na to nic nie poradzę.