Razem raźniej! Wspólne przejazdy autem to czysta przyjemność, która na dodatek może pomóc w odkorkowaniu dróg i zmniejszeniu zanieczyszczenia powietrza. Musisz jednak uważać na to, kogo wpuszczasz do swojego auta i pamiętać, że nie każdy pasażer zasługuje na honorowe miejsce obok kierowcy.
W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych funkcjonują oddzielne pasy ruchu dla pojazdów, które przewożą grupę osób (w aucie oprócz kierowcy musi znajdować się co najmniej jeden pasażer). High-occupancy vehicle lanes (nazywane także carpool lane albo diamond lane) tworzone są w celu redukcji ruchu na drogach i można je rozpoznać po oznaczeniu w kształcie kryształu. Oddzielny pas ma zachęcać do organizowania grupowych przejazdów, najczęściej do pracy lub do szkoły.
Pokusa poruszania się specjalnym pasem HOV może okazać się zbyt silna dla samotnych kierowców. Jak można przeczytać w wiadomościach serwisu informacyjnego CBS, w miniony poniedziałek na pasie dla pojazdów z wieloma pasażerami autostrady międzystanowej została zatrzymana 19-letnia kobieta, która przekroczyła dozwoloną prędkość. Po sprawdzeniu dokumentów wyszło na jaw kolejne wykroczenie – brak ubezpieczenia, a także okazało się, że na siedzeniu pasażera zamiast koleżanki od wspólnych przejazdów siedzi… wielki pluszowy miś.
Za przedziwny tercet przewinień – przekroczenie dozwolonej prędkości, brak ubezpieczenia i nieuprawnione poruszanie się po pasie HOV pomysłowa dziewiętnastolatka będzie musiała zapłacić mandaty o łącznej wysokości 818 $.
Foto: by Stewart Butterfield [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)], via Wikimedia Commons
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, posłowie z ministerstwa infrastruktury chcą usunąć z kodeksu drogowego przepis, który dopuszczał przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h. Może to oznaczać, że kierowca otrzyma mandat za przekroczenie prędkości już o 1 km/h.
Pasy bezpieczeństwa są stosowane w samochodach od ponad 50 lat. Wydawałoby się, że ich zapinanie nie jest uciążliwe dla kierowcy i pasażerów, a jednak wciąż są tacy, którzy uważają obowiązek jazdy w pasach za nadmierne ograniczenie wolności. A jak do niezapiętych pasów podchodzą ubezpieczyciele?
Czy wiesz, że brak zapiętych pasów bezpieczeństwa może pozbawić Cię odszkodowania w razie wypadku? Zdajesz sobie sprawę, że jako kierowca musisz dopilnować, aby wszyscy w aucie je zapięli? O czym jeszcze nie wiedziałeś?
Co jakiś czas oglądasz w mediach nagrania autostradowych kamikadze, ludzi, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych. Ktoś wypuścił psy na pasie zieleni, ktoś jadł kanapkę na pasie awaryjnym, inny zawracał. A czy Ty znasz wszystkie reguły bezpiecznej jazdy po autostradach i drogach ekspresowych?
David Rose, właściciel małej firmy ubezpieczeniowej, pracuje spokojnie przy biurku obsługując klienta. Za oknem słychać nienachalny szum ruchu ulicznego. Nagle z wielkim hukiem do środka wpada rozpędzona karetka, demolując całe pomieszczenie. Scena pościgu ze scenariusza filmu sensacyjnego? Nie, to tylko dzień jak co dzień w deszczowym Londynie.
Motocyklistów dotyczą wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jazda motorem to znacznie więcej trudnych sytuacji na drodze, których nie doświadczają kierowcy samochodów. Na co uważać? Jak się zachować?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.