Punkta

W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych  funkcjonują oddzielne pasy ruchu dla pojazdów, które przewożą grupę osób (w aucie oprócz kierowcy musi znajdować się co najmniej jeden pasażer). High-occupancy vehicle lanes (nazywane także carpool lane albo diamond lane) tworzone są w celu redukcji ruchu na drogach i można je rozpoznać po oznaczeniu w kształcie kryształu. Oddzielny pas ma zachęcać do organizowania grupowych przejazdów, najczęściej do pracy lub do szkoły.

Pokusa poruszania się specjalnym pasem HOV może okazać się zbyt silna dla samotnych kierowców. Jak można przeczytać w wiadomościach serwisu informacyjnego CBS, w miniony poniedziałek na pasie dla pojazdów z wieloma pasażerami autostrady międzystanowej została zatrzymana 19-letnia kobieta, która przekroczyła dozwoloną prędkość. Po sprawdzeniu dokumentów wyszło na jaw kolejne wykroczenie – brak ubezpieczenia, a także okazało się, że na siedzeniu pasażera zamiast koleżanki od wspólnych przejazdów siedzi… wielki pluszowy miś.

Za przedziwny tercet przewinień – przekroczenie dozwolonej prędkości, brak ubezpieczenia i nieuprawnione poruszanie się po pasie HOV pomysłowa dziewiętnastolatka będzie musiała zapłacić mandaty o łącznej wysokości 818 $.

Foto: by Stewart Butterfield [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en)], via Wikimedia Commons