13 rzeczy, których nie możesz robić na autostradzie

Aktualizacja:
Bezpieczna autostrada

Co jakiś czas oglądasz w mediach nagrania autostradowych kamikadze, ludzi, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje i innych. Ktoś wypuścił psy na pasie zieleni, ktoś jadł kanapkę na pasie awaryjnym, inny zawracał. A czy Ty znasz wszystkie reguły bezpiecznej jazdy po autostradach i drogach ekspresowych?

Łatwa jazda po autostradzie? Tylko pozornie!

W Polsce mamy już ponad 2500 km autostrad i dróg ekspresowych. To niemało, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że w 2008 było ich tylko kilkaset. Niestety, nie nauczyliśmy się jeszcze bezpiecznie z nich korzystać. Wydaje nam się, że to łatwe i przyjemne, tymczasem popełniamy mnóstwo błędów. Wynikają one z braku znajomości przepisów, brawury, chęci przełamania rutyny, która towarzyszy często jeździe po autostradach i niestety – popisywania się. Ilu kierowców kusi testowanie, ile „fabryka dała”? Żeby wszystkim jeździło się przyjemniej, a przede wszystkim bezpiecznie, warto poznać kilka zasad. Nie wszystkie są w polskich przepisach drogowych!

Czytaj także: Kodeks motocyklisty – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wsiądziesz na motocykl

13 rzeczy, których nie wolno na autostradzie:  

 • jechać szybciej niż 140 km na godzinę, a jeśli jedziesz z przyczepą nie możesz jechać szybciej niż 80 km/h. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej: 120 km/h
 • jechać wolniej niż 40 km na godzinę. Od tej reguły są jednak wyjątki – gdy panują fatalne warunki atmosferyczne i w korku
 • jechać stale lewym pasem ruchu, który służy tylko do wyprzedzania. To drażliwy temat wśród użytkowników autostrad, więc warto wiedzieć, że przepisy Konwencji Wiedeńskiej pozwalają pozostać podczas wyprzedzania na zajmowanym pasie ruchu, o ile mamy bezpośredni zamiar wyprzedzać następny pojazd i nie utrudniamy ruchu pojazdom nadjeżdżającym z tyłu. W przeciwnym wypadku jesteśmy zobowiązani do zjechania na prawy pas po wykonaniu manewru
 • wyprzedzać z prawej strony, jeśli jezdnia ma mniej niż trzy pasy ruchu
 • jechać poboczem, czyli pasem awaryjnym
 • holować innych pojazdów
 • jechać zbyt blisko poprzedzającego samochodu

Wyprzedzanie z prawej strony – kiedy można wyprzedzać prawym pasem?

 • hamować gwałtownie bez włączenia świateł awaryjnych
 • zostawiać zbyt dużych lub zbyt małych odległości do poprzedzającego pojazdu, gdy jedziesz w korku
 • zatrzymywać się poza wyznaczonymi miejscami, szczególnie na poboczach i drogach technicznych. Do odpoczynku służą MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych
 • cofać i zawracać, również na placach poboru opłat, które są integralną częścią autostrady. Zawrócić możesz dopiero na najbliższym węźle autostradowym
 • uniemożliwiać innym pojazdom zmiany pasa lub włączenia się do ruchu
 • poruszać się pieszo, rowerem, przebiegać między samochodami, przechodzić na drugą stronę.

Czytaj także: Czy jesteś kulturalnym kierowcą? 7 podstawowych zasad kulturalnej jazdy

Autostradowy savoir-vivre

 • gdy tworzy się zator lub kończy jeden z pasów, na przykład na zwężeniu, stosuj zasadę jazdy „na suwak” tak, aby na przemian mogły wjeżdżać pojazdy z prawego i lewego pasa
 • jeśli widzisz, że ktoś chce włączyć się do ruchu, a lewy pas jest wolny, ustąp mu miejsca na prawym pasie – zachowując płynność jazdy
 • w wielu krajach stosowany jest zwyczaj zostawiania korytarza ratunkowego między stojącymi w korku samochodami. Jeśli pasy są dwa, samochody z lewego jadą lewą skrajnią pasa, auta z prawego – prawą. Pozostawia to między nimi miejsce dla karetek i straży pożarnej i aż o 6 minut skraca czas dotarcia karetki na miejsce wypadku
 • jeśli zepsuje ci się samochód na autostradzie, zjedź na pobocze, opuść pojazd wychodząc przez drzwi od strony pasażera, stań za barierką ograniczającą jezdnię i wezwij pomoc. Możesz zrobić to dzwoniąc z telefonu komórkowego pod numer alarmowy 112 albo skorzystać z najbliższego telefonu SOS, rozmieszczonego zazwyczaj co 2 km
 • uważaj na monotonię na autostradzie, szczególnie w Polsce, gdzie spore odcinki pokonuje się między wysokimi ekranami dźwiękochłonne, łatwo stracić czujność. Odpoczywaj, dotleniaj się, rozmawiaj z pasażerem, nie słuchaj usypiającej muzyki i nie zajmuj się podczas prowadzenia innymi czynnościami. Przy prędkościach autostradowych czytanie SMS-a może Cię kosztować życie.

Czytaj także: Egzamin na prawo jazdy co roku? Oto 5 lepszych sposobów na poprawę bezpieczeństwa

Limit prędkości na autostradach w Europie

Podsumowanie

 • Coraz więcej jest autostrad i dróg szybkiego ruchu, jesteś pewien, że wiesz, jak po nich jeździć?
 • Główne błędy kierowców to jazda lewym pasem i nieumiejętność radzenia sobie w razie awarii.
 • Unikaj monotonii i nie ciśnij gazu do oporu!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej