Tego nie wiedziałeś o pasach bezpieczeństwa w aucie. Teraz zawsze je zapniesz

Aktualizacja:
Nawet co dziesiąty Polak nie zapina pasow

Czy wiesz, że brak zapiętych pasów bezpieczeństwa może pozbawić Cię odszkodowania w razie wypadku? Zdajesz sobie sprawę, że jako kierowca musisz dopilnować, aby wszyscy w aucie je zapięli? O czym jeszcze nie wiedziałeś?

1. Wylecisz jak 3-tonowy pocisk

Jeśli ważysz około 75 kg i przy prędkości 50 km/h uderzysz autem w nieruchomą przeszkodę, Twoja masa uderzeniowa wyniesie kilka ton. Poduszki powietrzne na niewiele się zdadzą, jeśli nie masz zapiętych pasów. Nie przeżyjesz. Chyba że zapiąłeś pasy, wtedy szanse na przeżycie rosną sześć razy, a 25 razy rośnie prawdopodobieństwo, że wyjdziesz z tego bez poważniejszych obrażeń.

Nie wiedziałeś, że poduszki powietrzne działają dobrze tylko z pasami bezpieczeństwa? Inaczej szkoda pieniędzy na ich montowanie.

A gdy Twoi pasażerowie jadący z tyłu nie zapną pasów, w wypadku możesz być przez nich dosłownie zmiażdżony razem z fotelem. To Ty odpowiadasz za to, aby się zapięli. Dopilnuj tego za każdym razem!

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Pasy bezpieczeństwa – ochrona czy zamach na wolność? Czy brak zapiętych pasów oznacza odmowę odszkodowania?

2. Nie dostaniesz 100% z OC

Myślisz, że OC należy Ci się bezwzględnie? Mylisz się.

Miałeś wypadek nie ze swojej winy, który skończył się długim pobytem w szpitalu i rehabilitacją. Jednak wyszło na jaw, że w czasie zdarzenia nie miałeś zapiętych pasów. To niemal pewne, że ubezpieczyciel obetnie kilkadziesiąt procent z wypłacanego odszkodowania, bo uzna, że przyczyniłeś się do zwiększenia rozmiarów szkody. Gdybyś miał zapięte pasy, obrażenia ciała z pewnością nie byłyby aż tak dotkliwe. Koszty leczenia i rehabilitacji byłyby mniejsze.  Odszkodowanie w takich sytuacjach obcinane jest zazwyczaj o połowę. 

Co z NNW? Tego odszkodowania możesz nie dostać wcale. Wszystko zależy od zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia. 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody: kiedy ubezpieczyciel ma prawo zmniejszyć odszkodowanie z OC?

Polscy kierowcy i pasażerowie podróżujący z zapiętymi pasami
Polscy kierowcy i pasażerowie podróżujący z zapiętymi pasami

3. Bez pasów prawdopodobnie stracisz życie

Odkąd zaczęto montować pasy bezpieczeństwa w autach, ocaliły ponad milion ludzi.

Nie bez powodu mają w nazwie bezpieczeństwo. Ich zadaniem jest „przywiązanie” Cię do konstrukcji pojazdu, aby zmniejszyć ryzyko urazów. Podczas wypadku cofają się (skracają) o kilka centymetrów, aby przytrzymać ciało przy fotelu.

Właśnie mija 20 lat od jednego z najgłośniejszych wypadków samochodowych: tragicznego wypadku auta wiozącego księżną Dianę, który rozbił się w paryskim tunelu. Według ekspertyz gdyby księżna miała zapięte pasy, najprawdopodobniej przeżyłaby zderzenie samochodu z filarem tunelu.

4. Zapłacisz mandat i dostaniesz punkty karne

Mandat możesz przeboleć, ale pamiętasz, ile punktów karnych dostaje kierowca, który przewozi niezapiętych pasażerów? Brak zapiętych pasów u pasażerów to 4 punkty karne dla kierowcy.

Popularne stwierdzenie, że „każdy płaci za siebie”, w tym wypadku się nie sprawdzi.

5. Taksówka nie jest wyjątkiem

Nie zapinasz pasów w taryfie? Błąd.

Jedyną osobą, która w taksówce jest zwolniona z tego obowiązku, jest kierowca przewożący pasażera. Jeśli nie jesteś kobietą w widocznej ciąży, nie masz orzeczenia lekarskiego albo specjalnych uprawnień, musisz zapinać pasy i już.

6. W Polsce zapinamy pasy ćwierć wieku

Wciąż sądzisz, że pasy bezpieczeństwa nie są obowiązkowe? Polskie prawo nakazujące zapinanie pasów na wszystkich siedzeniach obowiązuje już 26 lat. Na świecie pasy bezpieczeństwa są w użyciu niemal 60 lat, ale niektórzy wciąż ich nie zauważają.

7. Dziecko w foteliku: liczy się wzrost

Czy wiedziałeś, dlaczego dzieci muszą być przewożone w fotelikach? Ponieważ pasy bezpieczeństwa są dostosowane do dorosłej sylwetki.

W 2017 roku weszły nowe zasady przewożenia dzieci. Najważniejsze kryterium to wzrost (150 cm z przodu lub na tylnym siedzeniu: 135 cm i 36 kg). Jeśli na tylnej kanapie samochodu podróżuje trójka dzieci, dziecko w środku nie musi być w foteliku, o ile ma ukończone 3 lata i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Dzięki prawidłowo zapiętemu fotelikowi podczas wypadku to dziecko bywa najlepiej chronionym pasażerem auta.

8. Tylko prawidłowo zapięty pas zadziała poprawnie

Myślisz, że zapięcie pasa to wszystko, co należy zrobić? Źle ułożony pas może być tak samo groźny jak brak pasów bezpieczeństwa.

Upewnij się, że pas bezpieczeństwa:

  • nie jest skręcony,
  • jest napięty, ale nie krępuje ruchów,
  • przylega do ciała (a nie do torebki, komórki w kieszeni, kurtki puchowej),
  • jest poprowadzony ukośnie na dół, od szyi przez klatkę piersiową i dołem wzdłuż bioder – dzięki temu nacisk pasów w razie wypadku skupi się na najbardziej odpornych częściach tułowia (klatka piersiowa, miednica).

Podsumowanie

  1. W Polsce obowiązek zapinania pasów dotyczy (z nielicznymi wyjątkami) wszystkich kierowców i pasażerów samochodów osobowych.
  2. Przez niezapięcie pasów możesz stracić część odszkodowania z OC.
  3. Prawidłowo zapięty pas zmniejsza ryzyko śmiertelnych obrażeń ciała podczas wypadku o 50%.
  4. Za bezpieczeństwo pasażerów odpowiada kierowca.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej