Mandat za przekroczenie prędkości o 1 km/h? Posłowie i policja są "za"

Aktualizacja:
mandat za przekroczenie prędkości

Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, posłowie z ministerstwa infrastruktury chcą usunąć z kodeksu drogowego przepis, który dopuszczał przekroczenie dozwolonej prędkości o 10 km/h. Może to oznaczać, że kierowca otrzyma mandat za przekroczenie prędkości już o 1 km/h.

Przepis wprowadzony w 2011 roku miał być „prezentem” dla kierowców, którzy minimalnie przekroczą prędkość, a także pozwalał uniknąć wpadek z fałszywymi wskazaniami fotoradarów, których margines błędu w niektórych przypadkach może sięgać nawet ponad 10 km/h.

CZYTAJ TAKŻE

Mandat z zagranicy: droga pamiątka z wakacji. Czy trzeba go zapłacić?

Brak przeglądu a ubezpieczenie OC i AC. Czy mandat to jedyna kara za jazdę bez przeglądu?

Politycy i policja uważają jednak, że możliwość przekroczenia dozwolonej prędkości o 10 km/h doprowadziła do tego, że kierujący pojazdami przyzwyczaili się do jazdy szybszej o 10 km/h. Kierowcy, poruszając się w dzień po terenie zabudowanym, są przyzwyczajeni do jazdy 60 km/h, chociaż ograniczenie wynosi 50 km/h. Dopiero przy jeździe 61 km/h kierujący samochodem zostaje zatrzymany przez policję lub sfotografowany przez fotoradar.

Projekt zmian jest już gotowy w klubie parlamentarnym PO. Trwa jednak jeszcze dyskusja, czy kierowcom nie zostawić minimalnego marginesu błędu – np. 2-3 km/h i dopiero powyżej tej wartości wystawiać mandat za przekroczenie prędkości.

Fot. By Cezary Piwowarski (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marian kierowca z 50 letnim stażem jazdy bezwypadk
Marian kierowca z 50 letnim stażem jazdy bezwypadk
5 lat temu

ten projekt jest chory ponieważ kierowca większą uwagę będzie na szybkościomierz niż sytuację na jezdni jak i na zachowaniu korzystających jezdni użytkowników.