Podwójne OC to sytuacja, w której jeden pojazd jest objęty dwoma aktywnymi polisami ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Może się to zdarzyć, gdy nowy właściciel nie wypowie umowy poprzedniego właściciela lub gdy kierowca nie zrezygnuje z automatycznie przedłużającej się polisy. Efekt? Dwie składki do zapłaty i niepotrzebne koszty. Jak dochodzi do podwójnego OC? Czy można je anulować i odzyskać pieniądze?
Kupno samochodu z polisą, o której nie wiesz
Niestety, podwójne OC to dość częsta sytuacja. Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem pojazdu przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. Co więcej, jesteś przekonany, że musisz kupić ubezpieczenie, bo wiesz, że za brak polisy grozi kara. W ten sposób stajesz się właścicielem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.
To jednak nie znaczy, że skoro płacisz za dwie polisy, to dostaniesz dwa odszkodowania. Nie dostaniesz. Posiadanie dwóch polis jest dla Ciebie zupełnie nieopłacalne! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, musisz wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela. Zrób to jak najszybciej, bo musisz zapłacić za każdy dzień ubezpieczenia. Jeśli nie wypowiesz takiej polisy, rozwiąże się ona wraz z okresem, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela.
Jak uniknąć podwójnego OC?
Podwójne OC to częsty problem, który może przytrafić się każdemu kupującemu używany samochód. Dochodzi do niego, gdy nowy właściciel pojazdu nie wie, że wraz z zakupem auta przechodzi na niego polisa OC zawarta przez poprzedniego właściciela i jednocześnie wykupuje nową polisę w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. Kierowcy często popełniają ten błąd, obawiając się kar za brak OC i nie sprawdzając, czy pojazd jest już ubezpieczony.
Należy pamiętać, że posiadanie dwóch polis OC nie oznacza podwójnej ochrony – w razie szkody odszkodowanie wypłaci tylko jeden ubezpieczyciel, a właściciel pojazdu i tak będzie musiał opłacać dwie składki. Dlatego jeśli kupiłeś auto z aktywną polisą OC i nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, możesz ją wypowiedzieć w dowolnym momencie. Warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ ubezpieczyciel nalicza składkę za każdy dzień trwania umowy.
Jeśli nie wypowiesz polisy po poprzednim właścicielu, wygaśnie ona automatycznie z końcem okresu, na jaki została zawarta. Jednak w przeciwieństwie do standardowej umowy OC nie przedłuży się na kolejny rok, co oznacza, że właściciel musi pamiętać o wykupieniu nowej polisy przed jej wygaśnięciem. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, przed zakupem samochodu zawsze warto sprawdzić, czy pojazd ma ważne OC i skontaktować się z ubezpieczycielem w celu ustalenia dalszych kroków.
Kupno nowej polisy w trakcie obowiązywania starej – jak uniknąć podwójnego OC?
Podwójne OC może zdarzyć się także wtedy, gdy kupujesz nową polisę, myśląc, że poprzednia wygasa automatycznie. Niestety, to częsty błąd kierowców, który prowadzi do niepotrzebnych kosztów. Jeśli posiadasz umowę OC zawartą na cały rok, a nie wypowiesz jej najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ochrony, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy. W tym samym czasie nowo wykupiona polisa również zacznie obowiązywać, co oznacza, że za ten sam samochód będziesz musiał płacić podwójną składkę.
Przykładowo, jeśli przez kilka lat korzystałeś z usług jednego ubezpieczyciela, ale znalazłeś tańszą ofertę i wykupiłeś nową polisę, to jeśli nie wypowiesz starej umowy na czas, będzie ona obowiązywać równolegle z nową, a Ty otrzymasz wezwanie do zapłaty obu składek.
Aby uniknąć tego problemu, należy:
- sprawdzić termin obowiązywania obecnej polisy OC,
- złożyć wypowiedzenie starej umowy ubezpieczenia najpóźniej na dzień przed jej końcem – najlepiej pisemnie lub przez e-mail,
- upewnić się, że ubezpieczyciel potwierdził rozwiązanie umowy.
Jeśli zapomnisz o wypowiedzeniu i dojdzie do podwójnego OC, możesz zrezygnować z jednej z polis, ale tylko tej, która została przedłużona automatycznie. W takiej sytuacji będziesz musiał zapłacić za okres, w którym obie polisy obowiązywały jednocześnie, dlatego warto dopilnować formalności na czas, aby uniknąć dodatkowych kosztów.
Pytania i odpowiedzi
Tak, ale nie jest to korzystne finansowo, ponieważ właściciel pojazdu musi opłacać dwie składki, mimo że ochrona ubezpieczeniowa działa tylko z jednej polisy.
Nie, w razie szkody odszkodowanie wypłaci tylko jeden ubezpieczyciel – drugi nie zwróci składki ani nie przyzna dodatkowej rekompensaty.
Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, musisz wypowiedzieć dotychczasową umowę najpóźniej na dzień przed jej końcem – w przeciwnym razie zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok.
Nie zawsze. Jeśli samochód ma aktywną polisę OC po poprzednim właścicielu, możesz korzystać z niej do końca okresu obowiązywania lub wypowiedzieć ją wcześniej i zawrzeć nową umowę.
Jeśli doszło do podwójnego OC, możesz wypowiedzieć umowę, która przedłużyła się automatycznie, ale musisz zapłacić za okres, w którym obowiązywały obie polisy.
Jeśli opłaciłeś składkę za polisę, która przedłużyła się automatycznie i ją wypowiesz, ubezpieczyciel zwróci Ci część składki za niewykorzystany okres ochrony.
Możesz sprawdzić to w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG) na stronie www.ufg.pl – wystarczy podać numer rejestracyjny lub VIN pojazdu.
Podsumowanie
- Podwójne OC to sytuacja, w której jeden pojazd objęty jest dwiema aktywnymi polisami OC jednocześnie. Może do niej dojść w dwóch przypadkach. Po zakupie używanego samochodu, gdy nowy właściciel nie wypowie umowy OC po poprzednim właścicielu, lub przy zmianie ubezpieczyciela, jeśli nie zostanie na czas wypowiedziana poprzednia polisa, która przedłuży się automatycznie.
- Aby uniknąć podwójnego OC przed zakupem używanego auta sprawdź, czy pojazd ma ważną polisę OC – jeśli tak, możesz ją wypowiedzieć w dowolnym momencie.
- Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela, pamiętaj o wypowiedzeniu starej polisy najpóźniej na dzień przed jej końcem – w przeciwnym razie przedłuży się automatycznie.
- Jeżeli zapomnisz o wypowiedzeniu starego OC i masz dwie aktywne polisy, możesz wypowiedzieć tę, która została przedłużona automatycznie, ale zapłacisz za okres podwójnej ochrony.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

W 2025 roku kierowców w Polsce czekają istotne zmiany w przepisach dotyczących badań technicznych pojazdów. Ministerstwo Infrastruktury planuje wprowadzenie nowych regulacji, które obejmą m.in. podwyżkę opłat za obowiązkowe przeglądy techniczne oraz zaostrzenie procedur ich przeprowadzania.

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz