Myślisz, że nie można mieć jednocześnie dwóch polis OC? Niestety można i za każdą trzeba opłacać składkę! To często wynik niedopatrzenia. Tłumaczymy, skąd się bierze podwójne OC i jak się z tego wyplątać.
Kupno samochodu z polisą, o której nie wiesz
Niestety, podwójne OC to dość częsta sytuacja. Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem pojazdu przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. Co więcej, jesteś przekonany, że musisz kupić ubezpieczenie, bo wiesz, że za brak polisy grozi kara. W ten sposób stajesz się właścicielem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.
To jednak nie znaczy, że skoro płacisz za dwie polisy, to dostaniesz dwa odszkodowania. Nie dostaniesz. Posiadanie dwóch polis jest dla Ciebie zupełnie nieopłacalne! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, musisz wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela. Zrób to jak najszybciej, bo musisz zapłacić za każdy dzień ubezpieczenia. Jeśli nie wypowiesz takiej polisy, rozwiąże się ona wraz z okresem, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela.
Kupno nowej polisy w trakcie obowiązywania starej
Kolejna sytuacja, w której może przytrafić Ci się podwójne OC, to gdy pod koniec obowiązywania starego ubezpieczenia zawierasz nowe i wydaje Ci się, że stare przestanie obowiązywać. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, bo inna ma dla Ciebie lepszą ofertę, musisz wypowiedzieć starą umowę. Najlepiej na dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli przegapisz ten termin, stara umowa przedłuży się automatycznie i będziesz musiał płacić podwójną składkę. Przykładowo, masz samochód od dwóch lat i do dzisiaj byłeś zadowolony z ubezpieczyciela. Znalazłeś jednak dla siebie tańszą ofertę w internecie i kupujesz polisę. Z tyłu głowy masz, że spokojnie możesz kupować polisę, bo stara kończy Ci się za tydzień. Kupujesz. Stara przedłuża się automatycznie i tym sposobem wpadasz w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, co masz robić w takiej sytuacji!
Podstawa prawna:
art. 31 ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)
art. 28a ust 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,
W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?
W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.
Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.