Ubezpieczenie samochodu na kredyt - gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Aktualizacja:
Ubezpieczenie samochodu

Z danych BIK wynika, że w ubiegłym roku co drugi dorosły Polak korzystał z kredytu. Ponad 15 milionów rodaków zadłużyło się w bankach. Część z nich zrobiła to, aby kupić nowe auto. Jeśli kupujesz pojazd “do spółki z bankiem”, sprawdź, jakie powinno być ubezpieczenie samochodu na kredyt.

Kredyt gotówkowy czy samochodowy?

Marzysz o tym, żeby wymienić swoją wysłużoną Skodę Fabię na nowe Audi A6, którym będziesz mógł się pochwalić kolegom z pracy, ale Twoja świnka skarbonka świeci pustkami. Zaczynasz rozważać pożyczkę, zgłębiać warunki kredytów i porównywać oferty różnych banków. Twoją pierwszą decyzją będzie wybór pomiędzy zwykłym kredytem gotówkowym, a kredytem celowym, przeznaczonym wyłącznie na zakup auta.

Kredyt samochodowy będzie niżej oprocentowany, bo jego zabezpieczeniem jest samochód, a w razie problemów ze spłatą zawsze można sprzedać auto. Bank, mając konkretne zabezpieczenie, ponosi mniejsze ryzyko – zatem może taniej udzielić kredytu.

Decydując się na kredyt samochodowy będziesz musiał zgodzić się jednak na ustalone przez bank zabezpieczenia spłaty, najczęściej przewłaszczenie samochodu i zastaw rejestrowy. Bank zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel auta. Po spłacie zadłużenia będzie można wykreślić kredytodawcę z dowodu. Kredyt samochodowy jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą kupić auto względnie nowe. Banki niestety nie chcą dawać kredytów samochodowych na auta starsze.

Jeśli więc masz na oku kilkuletnią, używaną perełkę, możesz zainteresować się kredytem gotówkowym. Będzie on droższy, ale bardziej elastyczny. Banku nie będzie interesować to, na co wydasz pieniądze, dlatego nie ustanowi zabezpieczenia na Twoim świeżo zakupionym samochodzie. Nie będzie też wymagał cesji praw z polisy AC.

Obowiązkowa cesja z polisy AC

OC auta jest ubezpieczeniem obowiązkowym, więc nie jest tajemnicą, że należy je wykupić dla nowo kupionego samochodu, niezależnie od tego czy został kupiony na kredyt, za oszczędności, czy wygraną z totolotka.

Inaczej jest z autocasco, którego zakup jest dobrowolny, ale banki wymagają polisy AC podczas zawierania umowy kredytu samochodowego. Będziesz miał w związku z tym kilka obowiązków – takich jak te, zawarte w regulaminie Volkswagen Banku:

cesja vw

Instytucja finansowa, która udziela Ci pożyczki na wymarzone auto, zobowiąże Cię do dokonania cesji umowy ubezpieczenia AC, a także określi jego zakres. Najważniejszym warunkiem jest zadbanie o to, żeby polisa była rozszerzona o ryzyko kradzieży auta. Zapis o tego typu zabezpieczeniu dla banku wygląda następująco (umowa kredytu samochodowego mBank):

cesja mbank

Bank określił minimalny wymagany zakres AC, okres ważności, a także zaznaczył, że polisa nie powinna uwzględniać udziału własnego w szkodzie. Do dokumentów składanych podczas dopełniania formalności kredytowych należy dołączyć polisę z adnotacją dokonania cesji ubezpieczenia na bank lub zaświadczenie od ubezpieczyciela.

Kto dostanie odszkodowanie?

Jeśli będziesz musiał zgłosić szkodę w swoim zakupionym na kredyt aucie, konsultant na infolinii ubezpieczyciela zapyta Cię, czy samochód jest przedmiotem kredytu lub leasingu. Będziesz musiał podać nazwę banku, który figuruje w dowodzie jako współwłaściciel. Po zgłoszeniu szkody powinieneś poinformować o tym bank, aby wystawił upoważnienie do odbioru odszkodowania dla Ciebie lub dla warsztatu, który będzie się zajmował naprawą.

W przypadku kradzieży pojazdu kwotę pozostałą do spłaty pokryje za Ciebie ubezpieczyciel. Jeśli odszkodowanie będzie większe niż Twoje zobowiązanie, bank zwróci Ci różnicę.

Schody zaczynają się, gdy ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania w przypadku utraty auta, na przykład jeśli uzna, że nie zostały dopełnione wymogi umowy i powoła się na klauzulę ograniczenia odpowiedzialności. Taką sytuację przywołała Gazeta Ubezpieczeniowa, opisując przypadek, w którym kredytobiorca zgłaszając kradzież auta oświadczył, że miał trzy komplety kluczyków, podczas gdy przy składaniu wniosku o polisę zadeklarował jedynie dwa komplety. Ubezpieczyciel uznał, że poszkodowany oświadczył nieprawdę i odmówił wypłaty odszkodowania. Sprawa trafiła do sądu i choć właściciel skradzionego auta miał dużą szanse na wygraną, uznano, że to nie on powinien być stroną konfliktu, tylko bank i sprawę oddalono. Dlatego szczególnie ważne jest współdziałanie między stronami umowy kredytowej i ustalenie wariantów działania w przypadku problemów z ubezpieczycielem.

Pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych od banku

Kiedy udajesz się do banku po kredyt samochodowy, możesz z niego wyjść nie tylko z funduszami na nowe auto, ale również z pakietem ubezpieczeń komunikacyjnych, które okażą się niezbędne po zakupie czterech kółek. Będzie to na pewno obowiązkowe OC oraz AC wymagane przy zaciąganiu kredytu. Bank da Ci możliwość wykupienia pakietu ubezpieczeń komunikacyjnych, w których może znaleźć się także NNW i assistance.

Pamiętaj jednak, że ubezpieczenie samochodu na kredyt nie musi być wykupione w banku, który udziela pożyczki. Może to być AC w dowolnym towarzystwie, byle tylko spełniało bankowe wymogi. Ponadto, jeśli nie jest to Twój pierwszy samochód, być może bardziej korzystne będzie dla Ciebie kontynuowanie współpracy z dotychczasowym ubezpieczycielem, ze względu na zniżki. Bank nie może zmusić Cię do zakupu proponowanych przez niego produktów, dlatego upewnij się, że zapoznałeś się ze wszystkimi ofertami, zanim zdecydujesz się na zakup.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu w leasingu – leasingodawca dyktuje warunki

Podsumowanie

  • Kredyt samochodowy jest tańszy, bo jego zabezpieczeniem jest auto.
  • Kredyt gotówkowy daje większą elastyczność - banku nie interesuje, jaki samochód kupisz. Nie będzie też jego współwłaścicielem.
  • Przy kredycie samochodowym konieczne jest ubezpieczenie AC i cesja praw z tej polisy na bank.
  • Kredytodawca określi warunki, jakie musi spełniać polisa AC.
  • W przypadku szkody częściowej bank może wystawić upoważnienie do odbioru odszkodowania dla Ciebie lub warsztatu.
  • Jeśli dojdzie do kradzieży lub szkody całkowitej, priorytetem będzie pokrycie z odszkodowania reszty kredytu.
  • Nie musisz kupować ubezpieczenia samochodu od razu w banku - możesz wybrać je samodzielnie. AC powinno jednak spełniać bankowe wymagania.

guest
13 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Jakie ubezpieczenie kredytu jest naprawdę potrzebne?
2019.10.26
Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Jakiego kredytu poszukujesz? Jak najtańszego! Gdy widzisz ofertę kredytu hipotecznego bez prowizji za udzielenie, z bezpłatną wyceną nieruchomości, z atrakcyjną marżą, myślisz: „Ale tanio, tylko brać!”. Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach, a bardzo ważnym szczegółem jest ubezpieczenie. Z nieodpowiednim ubezpieczeniem tani kredyt może okazać się bardzo drogi. Jak ustrzec się pułapek kredytowo-ubezpieczeniowych?

Czytaj więcej
Cesja ubezpieczenia na bank
2024.01.25
Cesja ubezpieczenia – co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy

Cesja polisy to popularna praktyka na rynku ubezpieczeń, która pozwala na przeniesienie praw na inną osobę lub instytucję. Jest to umowne zobowiązanie, w ramach którego ubezpieczający może przekazać swoją polisę ubezpieczeniową innej osobie, która staje się nowym beneficjentem. W artykule tym omówimy podstawowe informacje dotyczące tego zagadnienia oraz prawa i obowiązki obydwóch stron umowy.

Czytaj więcej
2018.01.31  •  Dom
Kredyt hipoteczny, dodatkowe ubezpieczenia – co warto mieć? Nie daj się naciągnąć!

Polisa na życie, ubezpieczenie od utraty pracy, ubezpieczenie mieszkania - bank, w którym staramy się o kredyt hipoteczny ma prawo zaoferować nam dodatkowe polisy ubezpieczeniowe. Czy musimy z nich korzystać? Na pewno nie ze wszystkich. Warto więc wiedzieć, co dają nam poszczególne ubezpieczenia, w jaki sposób chronią nasze interesy i jak działają. Które dodatkowe ubezpieczenia warto mieć, a które to tylko marketing?

Czytaj więcej
Kredyt balonowy
2018.10.29  •  Samochód
Kredyt balonowy czy klasyczny kredyt na samochód?

Choć samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością, wśród Polaków nie brakuje także właścicieli nowych aut. Tylko we wrześniu 2018 roku zarejestrowano 27 312 nowych samochodów osobowych. Część z nich została kupiona na kredyt. I tutaj pojawia się pytanie: jaki kredyt samochodowy wybrać? Czy lepszy będzie klasyczny kredyt na samochód czy może kredyt balonowy?

Czytaj więcej
Ubezpieczyli emeryta od niezdolności do pracy - takie cuda w Eurobanku
2015.06.11
Ubezpieczyli emeryta od niezdolności do pracy – takie cuda w Eurobanku

Aż 6500 zł zapłacił ojciec naszego Czytelnika za ubezpieczenie pożyczki, które i tak nie daje mu żadnej ochrony. W dodatku sprzedano mu polisę od niezdolności do pracy - choć ma 78 lat i jest na emeryturze. Co na to KNF?

Czytaj więcej
2018.06.01  •  Dom
Czym jest kredyt hipoteczny? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie, zanim go weźmiesz!

Na rynku trwa boom na nieruchomości. Wiele z nich będzie finansowanych kredytem hipotecznym. Co to jest kredyt hipoteczny? Jak jest zabezpieczony i oprocentowany? Jakie koszty się z nim wiążą? Co koniecznie trzeba wiedzieć? Sprawdziliśmy!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej