Cesja ubezpieczenia – co musisz wiedzieć przed podpisaniem umowy

Aktualizacja:
cesja-polisy

Cesja polisy to popularna praktyka na rynku ubezpieczeń, która pozwala na przeniesienie praw na inną osobę lub instytucję. Jest to umowne zobowiązanie, w ramach którego ubezpieczający może przekazać swoją polisę ubezpieczeniową innej osobie, która staje się nowym beneficjentem. W artykule tym omówimy podstawowe informacje dotyczące tego zagadnienia oraz prawa i obowiązki obydwóch stron umowy.

Planujesz zakup domu lub mieszkania, który chcesz sfinansować kredytem hipotecznym? A może chcesz wziąć auto w leasing? Przygotuj się przed podjęciem formalności. Warto poznać różne elementy, które mogą pojawić się podczas podpisywania dokumentów. W tym artykule odpowiemy na pytanie; czym jest cesja polisy, na co zwrócić uwagę, zawierając ją oraz do kogo należy odszkodowanie za nieruchomość, w razie nieprzewidzianych zdarzeń.

Cesja polisy – co to jest?

Cesja praw z umowy ubezpieczenia stanowi zastrzeżenie zobowiązuje towarzystwo ubezpieczeniowe do wypłacenia odszkodowania w całości lub części na rzecz określonej w polisie osoby trzeciej, czyli cesjonariusza. W praktyce, najczęściej jest to bank lub leasingodawca.

Cesja polisy – przeniesienie praw wynikających z zawartej umowy na rzecz innego podmiotu. Cesję praw z polisy na bank najczęściej spotyka się w przypadku ubezpieczania kredytowanego przedmiotu ubezpieczenia (pojazdu, mieszkania, domu). W praktyce oznacza to, że w przypadku np. kradzieży odszkodowanie w pierwszej kolejności zostanie wypłacone na rachunek cesjonariusza (banku), w celu spłaty kredytu.

Cesja ubezpieczenia powinna mieć charakter załącznika lub adnotacji na umowie ubezpieczeniowej. W celu jej ustanowienia należy powiadomić o tym towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie zawierania polisy. Możliwe jest także ustanowienie jej już w trakcie trwania umowy. Aby to było możliwe, należy jednak zgłosić się do ubezpieczyciela z wnioskiem o ustanowienie cesji ubezpieczenia. Takie zastrzeżenie najczęściej spotykane jest w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych, jak np. autocasco.

Anulowanie cesji ubezpieczenia jest możliwe. Wystarczy złożyć stosowny wniosek u ubezpieczyciela. Jego akceptacja wymaga jednak zgody cesjonariusza. Warto także pamiętać, że cesja ubezpieczenia na rzedcz banku wygasa samoistnie wraz z końcem trwania umowy ubezpieczeniowej i nie wznawia się samoczynnie przy odnowieniu polisy.

Bank określa wymagany zakres ubezpieczenia

Polisę ubezpieczeniową możesz uzyskać w ramach usługi bancassurance lub indywidualnie, podpisując umowę ubezpieczenia w towarzystwie, które sam wybierzesz.

Czytaj także: Uwaga na ubezpieczenia w bankach: pracownicy nie wiedza, co sprzedają

Bank ustala zwykle listę akceptowanych polis oraz towarzystw. Określa też wymagany zakres ubezpieczenia. Jeśli korzystasz z oferty ubezpieczeń banku, sprawdź, czy dla swojego komfortu uznasz, że przydałoby się ubezpieczyć dom od czegoś jeszcze. Taką polisę wykup samodzielnie, bez cesji polisy na bank. To będzie Twoje dodatkowe zabezpieczenie a bankowi nic do niego.

Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie nieruchomości

Z punktu widzenia banku, najważniejsze jest ubezpieczenie konstrukcji, czyli murów nieruchomości. Dla Ciebie równie ważne może być ubezpieczenie wyposażenia mieszkania.

Umowy ubezpieczenia nieruchomości od ognia i zdarzeń losowych mogą różnić się na przykład katalogiem zdarzeń losowych. W tańszych opcjach może obejmować uderzenie pioruna czy eksplozje, a w droższych zostanie rozbudowana o powódź, grad, osuwanie się ziemi, uderzenie pojazdu itd.

Zanim podpiszesz cesję polisy, warto dokładnie przeanalizować wszystkie warunki umowy. Powinieneś wiedzieć, co dokładnie oznacza oraz jakie są jej konsekwencje dla Ciebie jako właściciela polisy. Pomoże Ci to określić, czy jest ona dla Ciebie korzysta, czy też nie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, skonsultuj się z ekspertem w dziedzinie ubezpieczeń, który pomoże Ci dokonać właściwej decyzji. Nie podpisuj cesji polisy, jeśli nie masz pewności, że jest to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie.

Umowa cesji powinna jasno określać:

  • co jest przedmiotem cesji (przedmiot kredytowania – np. dom),
  • kto jest cesjonariuszem – dokładna nazwa i adres banku,
  • kwotę cesji, która odpowiada wartości budynku,
  • datę ustanowienia cesji,
  • konieczne są też podpis i pieczęć osoby przyjmującej powiadomienie o cesji w imieniu ubezpieczyciela

Nie zamartwiaj się jednak treścią, firmy ubezpieczeniowe są przygotowane na podpisanie takiego dokumentu – mają gotowe szablony. Najpewniej tylko podasz nazwę banku i podpiszesz dokument. Warto jednak zapytać wcześniej w baku, czy mają szczególne wymagania co do cesji ubezpieczenia – jeśli tak, dopilnuj, aby ubezpieczyciel Ci je przedstawił.

Kto w razie szkody dostanie pieniądze z ubezpieczenia?

Wszystko zależy od rodzaju i rozmiaru szkody. Co do zasady każde odszkodowanie na podstawie cesji należne jest bankowi. Jednak gdy szkoda jest niewielka, a nieruchomość nadaje się do remontu, bank może wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania Tobie, abyś mógł dokonać odpowiednich napraw. Jeśli jednak dom np. całkowicie spłonie w pożarze, odszkodowanie powędruje do ubezpieczyciela – będzie to dokładnie tyle, ile jeszcze kredytu pozostało Ci do spłaty. Widzisz zatem, że cesja z polisy na bank chroni Cię przed pozostaniem bez domu i z kredytem do spłacenia.

Jeśli w momencie całkowitego zniszczenia mieszkania Twój kredyt jest już w większej części spłacony (np. w 80%), bank otrzyma od ubezpieczyciela tylko brakującą część kwoty (niespłacone 20% kredytu), a reszta trafi do Ciebie.

Umowa cesji na bank może zawierać szczegółowe regulacje dotyczące postępowania w razie zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi. Jeśli tak nie jest, ubezpieczyciel powiadamia instytucję finansową o zgłoszonej szkodzie, a bank decyduje, co robić dalej. Jeśli nie zalegasz ze spłatą rat kredytu, cesjonariusz może zrzec się odszkodowania, żebyś mógł naprawić zaistniałe szkody.

Niektóre banki określają maksymalną kwotę odszkodowania, którą ubezpieczyciel wypłaca bezpośrednio właścicielowi mieszkania bez informowania banku o zaistniałej szkodzie.

Planujesz podpisać umowę leasingu samochodu? Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu OC/AC dla tego modelu. 

Kalkulator OC/AC

Cesja ubezpieczenia ma datę ważności!

Cesja wygasa wtedy, kiedy kończy się czas ubezpieczenia. Nawet jeśli umowa ubezpieczenia wznowi się samoistnie, pamiętaj, że cesję należy ustanowić ponownie!

Jak widzisz, słyszane często opinie, że bank „zabiera” nasze odszkodowania, to nieprawda. Jeśli coś uszkodzi Twoje mieszkanie lub dom, ubezpieczyciel najpierw ustali z Tobą wysokość odszkodowania, a dopiero później poinformuje o tym bank, żeby ustalić sposób wypłaty pieniędzy.

Jeśli nie masz zaległości w spłacie kredytu, otrzymasz pieniądze z odszkodowania. Bankowi należy się tylko tyle, ile wynosi Twoje zadłużenie wobec niego. Ewentualna kwota pozostała po pokryciu zadłużenia wobec banku trafia do kredytobiorcy, czyli właściciela nieruchomości.

Pytania i odpowiedzi

Jakie są rodzaje cesji polisy?
Czy cesja polisy wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej?
Czy cesja polisy może wpłynąć na wypłatę odszkodowania w przypadku szkody?
Jakie są potencjalne ryzyka związane z cesją polisy?

Podsumowanie

  • Cesja polega na przeniesieniu prawa do odszkodowania na rzecz innego podmiotu.
  • Bank określa wymagany zakres ubezpieczenia oraz przypadki, w których może być wypłacone odszkodowanie do właściciela nieruchomości/pojazdu.
  • Istnieje możliwość uzyskania odszkodowania z tytułu szkody.
  • Cesja ubezpieczenia na bank jest podpisywana na określony czas i nie przedłuża się automatycznie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej