Kredyt balonowy czy klasyczny kredyt na samochód?

Aktualizacja:
Kredyt balonowy

Choć samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością, wśród Polaków nie brakuje także właścicieli nowych aut. Tylko we wrześniu 2018 roku zarejestrowano 27 312 nowych samochodów osobowych. Część z nich została kupiona na kredyt. I tutaj pojawia się pytanie: jaki kredyt samochodowy wybrać? Czy lepszy będzie klasyczny kredyt na samochód czy może kredyt balonowy?

Kredyt na samochód wzięty. Nowe auto dumnie prezentuje się w garażu. Teraz do spłaty masz śmiesznie niskie raty. Wszystko dlatego, że to na koniec okresu kredytowego zostaje Ci do spłaty najwyższa, tzw. rata balonowa. Nie masz możliwości jej spłaty? Nie ma większego problemu – masz dwie opcje do wyboru. Po pierwsze, możesz sprzedać używany dotąd samochód dealerowi, spłacić ratę i podpisać kolejną umowę kredytową na nowy samochód. Jeśli jednak jesteś emocjonalnie przywiązany do aktualnego auta, możesz go zatrzymać i wnioskować o rozłożenie na raty pozostałej raty balonowej. Tyle w teorii. Sprawdźmy zatem jak kredyt balonowy prezentuje się w praktyce…

Czytaj także: Czym jest kredyt hipoteczny? Wszystko co musisz wiedzieć o kredycie, zanim go weźmiesz!

Kredyt na samochód: jaki wybrać?

Planujesz kupno samochodu? Masz już wymarzony i upatrzony model? Pozostaje więc kwestia jego finansowania. Kupno auta za gotówkę nie wchodzi w grę, więc decydujesz się wziąć kredyt na samochód. Jaki kredyt samochodowy wybrać? Możesz zdecydować się na kredyt, którego zabezpieczeniem będzie kupowany samochód lub klasyczny kredyt gotówkowy, w którym obowiązuje początkowa wpłata własna. Kredyt na auto możesz zaciągnąć w dowolnym banku albo też w banku samochodowym, który związany jest z konkretną marką. Masz jeszcze jedno wyjście – nieco bardziej niekonwencjonalne… Wzięcie kredytu, który sprawi, że nie zostaniesz posiadaczem nowego auta, a jedynie jego użytkownikiem. O czym mowa?

Czytaj także: Czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca? O ile drożej zapłacisz?

Kredyt balonowy: co to jest rata balonowa?

Kredyt balonowy to nieco nietypowa forma finansowania zakupu samochodu. Ten rodzaj kredytu najczęściej oferowany jest przez dealerów samochodowych i przez współpracujące z nimi banki, zarówno klientom indywidualnych jak i przedsiębiorcom. Uznaje się, że kredyt balonowy zarezerwowany jest dla osób, które lubią nowe auta i lubią je często zmieniać. Kredyt balonowy udzielany jest na stosunkowo krótki okres czasu – najczęstszą formą jest kredyt na 2 lata. Czym się charakteryzuje? Przede wszystkim niewielką wpłatą własną i niskimi ratami. Wysokość początkowych rat sprawia, że zobowiązanie w minimalnym stopniu obciąża domowy budżet kredytobiorcy. W czym zatem tkwi haczyk? Otóż na sam koniec okresu kredytowego zostaje nam do spłacenia ostatnia, najwyższa rata, tzw. rata balonowa. Może ona wynosić od 10 do 30 proc. całego zobowiązania. A co w sytuacji, kiedy kredytobiorca nie posiada środków na spłacenie raty balonowej?

Czytaj także: Kredyt hipoteczny z opcją „klucz za dług”: oddaj dom, pozbądź się długu

Sprzedaż auta – spłata rat – wzięcie kredytu

Niewątpliwą zaletą kredytu balonowego jest fakt, że na koniec okresu kredytobiorca może odsprzedać dealerowi auto, a za uzyskaną kwotę spłacić ratę balonową lub przeznaczyć otrzymaną gotówkę na wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu balonowego. Efekt? Kredytobiorca przez kilka kolejnych lat może użytkować kolejne, nowe auto. Kiedy mu się znudzi, może ponownie powtórzyć cały proces. Sprzedać auto, spłacić ratę balonową i zaciągnąć kolejny kredyt. Wszelkie ogłoszenia o sprzedaży auta są zbędne, ponieważ wszystko odbywa się w dealera, u którego kupiliśmy nowe auto. Co ważne, ten zazwyczaj zobowiązuje się do odkupienia auta po cenie rynkowej, więc klient zdaje się nic na tym nie tracić.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta

Kredyt balonowy: wady i zalety

Kredyt balonowy może wydawać się idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którym marzą się nowe cztery kółka, a których sytuacja finansowa na to nie pozwala. Na początku wszystko prezentuje się idealnie. Wątpliwości zdaje się wzbudzać jedynie rata balonowa, której wysokość może znacząco przewyższyć nasze możliwości finansowe. Zatem czy kredyt balonowy ma w ogóle jakieś minusy? Za wadę możemy uznać konieczność wkładu własnego, ale i ten nie jest wysoki. To co powinno dać klientom nieco do myślenia to przede wszystkim wyższe oprocentowanie kredytów z ratą balonową oraz odsetki, które naliczane są od całości kapitału przez cały czas trwania umowy.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu? Uważaj na pułapki!

Pierwszy krok do króla szos: polisa OC

Kredyt na samochód wzięty. Nowe cztery kółka wybrane. Jeszcze chwila i zostaniesz królem szos. Zanim jednak to się stanie, musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii. Mowa oczywiście o ubezpieczeniu komunikacyjnym OC, które jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Zakres takiej polisy jest regulowany prawnie, więc gra toczy się tutaj tylko i wyłącznie o cenę OC. Jak znaleźć najtańsze OC? Skorzystaj w tym celu z naszego kalkulatora OC/AC i sprawdź, który ubezpieczyciel ma dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę!

kalkulator oc ac

Podsumowanie

  1. Kredyt balonowy to wygodna forma finansowania zakupu auta dla tych, którzy lubią dobre auta i chcą je często zmieniać.
  2. Rata balonowa jest najczęściej wykorzystywana przy kredytach samochodowych, w których na wstępie płaci się niewielki wkład własny, później spłaca się niskie rat, a na koniec okresu kredytowania najwyższą, tzw. ratę balonową.
  3. Na koniec okresu kredytobiorca może odsprzedać dealerowi auto, a za uzyskaną kwotę spłacić ratę balonową lub przeznaczyć otrzymaną gotówkę na wkład własny w przypadku chęci zaciągnięcia kolejnego kredytu balonowego.
  4. Kredyt balonowy, oprócz wszystkich swoich zalet, to także wyższe oprocentowanie oraz odsetki, które naliczane są od całości kapitału przez cały czas trwania umowy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej