YU! – tańsze OC za bezpieczną jazdę? Ubezpieczenie auta z Yanosikiem

Aktualizacja:
YU! Ubezpieczenia

YU! to już nie pierwsze ubezpieczenie, gdzie w zamian za bezpieczną jazdę kierowcy mają szansę na tańsze OC. Cena ubezpieczenia uzależniona jest od stylu jazdy, a jej ideą jest docenienie tych, którzy jeżdżą bezpiecznie. Co może zyskać kierowca decydując się na ubezpieczenie YU!? Jakie parametry będą brane pod uwagę? Prześwietlamy ofertę ubezpieczeniową ERGO Hestii i Yanosika!

Tańsze OC za bezpieczną jazdę? To rozwiązanie, w którym cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od Twojego stylu jazdy. To wszystko możliwe jest dzięki telematyce. Właśnie takie rozwiązanie proponuje YU!, czyli oferta ubezpieczeniowa powstała przy współpracy ubezpieczyciela ERGO Hestia i aplikacji Yanosik służącej do nawigowania i wzajemnego informowania się kierowców o zagrożeniach na drodze. Jak działa YU!?

YU! Ubezpieczenie – jak to działa?

Ubezpieczenie w formule „pay as you drive” działa na zasadzie stałego kontrolowania stylu jazdy kierowcy. Oferta skierowana jest do osób korzystających z aplikacji Yanosik, które jeżdżą bezpiecznie i wyraziły zgodę na przetwarzanie danych, na podstawie których wyliczona będzie mogła zostać składka ubezpieczenia. Warunkiem uczestnictwa jest więc jazda z włączoną aplikacją Yanosik. Jak długo musimy być „kontrolowani”? Według dostawców oferty, w ciągu 2 miesięcy należy przejechać minimum 10 dni z włączoną aplikacją. Dopiero na podstawie tych danych, dzięki swojemu stylowi jazdy, możemy zacząć budować profil bezpiecznego kierowcy. Na tej podstawie aplikacja sama typuje „bezpiecznych” kierowców, którzy zasłużą na tańsze OC.

Działanie tego typu aplikacji budzi jednak wśród kierowców pewne wątpliwości. Z jednej strony szacuje się, że większe szanse na ubezpieczenie komunikacyjne w promocyjnej cenie będą mieli ci, którzy nie jeżdżą dużo, ponieważ przemęczenie za kółkiem jest podstawowym czynnikiem mającym wpływ na nasze zachowanie. Z drugiej strony jest natomiast ryzyko, że ci, którzy pokonują zbyt mało kilometrów, nie będą brani w ogóle pod uwagę, między innymi z powodu podejrzenia, że nie zawsze jeżdżą z włączoną aplikacją, a konkretniej – wyłączają ją, gdy chcą nieco zaszaleć na drodze. Największym znakiem zapytania jest jednak zniżka, jakiej mogą oczekiwać „dobrzy” kierowcy. Pojawiają się pytania, czy cena ubezpieczenia OC z uwzględnioną zniżką za bezpieczną jazdę nie będzie i tak wyższa od polisy wykupionej u innego ubezpieczyciela?

Kryteria oceny: na co zwraca się uwagę?

Styl jazdy mierzony jest w dziesięciostopniowej skali, gdzie najwyższą notą jest 10. Wątpliwości kierowców może rodzić natomiast samo pojęcie „stylu jazdy”? Czym jest on dla ubezpieczyciela i co konkretnie weźmie on pod uwagę przy ocenie naszej jazdy?

W wielkim skrócie – pod uwagę brane będzie przede wszystkim nieprzekraczanie dozwolonej prędkości, dynamika jazdy, sposób zachowania się w niebezpiecznych punktach oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Nieco obszerniej parametry, które są brane pod uwagę, opisuje na swojej stronie YU! – Pay As You Drive. W kryteriach dotyczących oceny stylu jazdy znajdziemy takie wyznaczniki jak:

  • Obszar zabudowany – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w terenie zabudowanym i czy nie przekracza dopuszczalnej prędkości,
  • Obszar niezabudowany – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w terenie niezabudowanym i czy pomimo większej dopuszczalnej prędkości dostosowuje jazdę do warunków na drodze,
  • Eko – analizowana jest ekonomiczna i płynna jazda,
  • Jazda w nocy – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w godzinach nocnych i czy dostosowuje styl jazdy do warunków panujących na drodze,
  • Jazda w dzień – sprawdzenie jaką część trasy kierowcy pokonuje w ciągu dnia i czy mimo lepszych warunków na drodze nie traci czujności.

Jeśli pozytywnie wypadniemy w ocenie ubezpieczyciela – możemy liczyć na tańsze OC. O ile tańsze? To pozostaje zagadką.

Zniżki za bezszkodową jazdę a cena OC

Polscy kierowcy przyzwyczajeni są jednak do innego rozwiązania. Zwykle cena OC uzależniona jest od historii szkodowości. Jeśli na swoim koncie mamy wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę, możemy także liczyć na tańsze OC. Pod uwagę brane są też takie elementy jak wiek, płeć, doświadczenie za kierownicą czy chociażby miejsce zamieszkania. W przypadku YU! wygląda to nieco inaczej. Choć dane dotyczące lat bezszkodowych są zbierane i będą wykorzystywane do wyliczania zniżek, w ofercie najważniejszy jest bezpieczny styl jazdy, który z założenia ma dawać większe profity, niż te płynące ze zniżek.

Ubezpieczenie YU! – oferta dla kierowców z Yanosikiem

YU! przygotował dla kierowców kompleksową ofertę obejmującą ubezpieczenia komunikacyjne. Oprócz kuszącej oferty tańszego OC w zamian na bezpieczną jazdę, oferuje także ubezpieczenie AC, Assistance w dwóch pakietach do wyboru – standard oraz rozszerzony, oraz NNW.

 

Podsumowanie

  1. YU! to oferta od ERGO Hestii i Yanosika, która cenę OC uzależnia od stylu jazdy kierowcy.
  2. Ubezpieczenie w formule „pay as you drive” działa na zasadzie stałego kontrolowania stylu jazdy kierowcy. Oferta skierowana jest do osób korzystających z aplikacji Yanosik.
  3. Kierowca w 2 miesięcy musi przejechać minimum 10 dni z włączoną aplikacją. Dopiero na podstawie tych danych, dzięki swojemu stylowi jazdy, może zacząć budować profil bezpiecznego kierowcy.
  4. W ocenie stylu jazdy bierze się pod uwagę takie kryteria jak: jazda w obszarze zabudowanym i niezabudowanym, jazda dzień i w nocy, a także ekonomiczne i płynne prowadzenie auta.

Weryfikacja merytoryczna: Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2018.10.12
LINK4 „Kasa Wraca” szansą na tanie OC? Oczekiwania kontra rzeczywistość

„Kasa Wraca” to popularna oferta od LINK4, która oparta jest na telematyce. Biorąc pod uwagę minimalne wymogi dotyczące przystąpienia do promocji, ta wydaje się bardzo atrakcyjna. Ile osób skorzystało dotychczas z promocji „Kasa Wraca” i jakie nastroje panują wśród użytkowników aplikacji? Czy bezpieczni kierowcy rzeczywiście mogą liczyć na tanie OC? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2018.04.06
Zniżka za kamerę w aucie? Jeszcze nie w tym roku…

W Wielkiej Brytanii, Francji czy we Włoszech powszechne jest stosowanie aplikacji mobilnych oraz urządzeń rejestrujących i monitorujących zachowania kierowców na drodze. Za przepisową jazdę mogą oni liczyć na zniżki u ubezpieczycieli. A jak jest w Polsce? Czy za zapis z kamery w aucie otrzymasz niższe ubezpieczenie OC? Zyskasz zniżki? Być może niebawem, ale jeszcze nie teraz.

Czytaj więcej
2025.03.20
Aplikacje mobilne czy CB radio?

W erze cyfryzacji, gdzie smartfony pełnią rolę centrum dowodzenia w naszych pojazdach, pojawia się pytanie, czy tradycyjne CB radio wciąż jest niezbędne, czy też nowoczesne aplikacje mobilne skutecznie je zastępują? Obie technologie mają swoje unikalne zalety i ograniczenia. Przyjrzyjmy się, jak aplikacje wypadają w porównaniu z klasycznym CB radiem.

Czytaj więcej
Link4 zamontuje czarne skrzynki w pojazdach flotowych
2014.05.16
Zniżka na OC za styl jazdy – UBI na odsiecz „statystycznym”

Ile razy wykupując ubezpieczenie OC na swój samochód denerwowałeś się, że płacisz za dużo? Jak często zadawałeś sobie pytanie „Za co ja płacę, przecież od lat nie miałem żadnego wypadku? Bezszkodowość to tylko -60%, a gdzie zniżka na OC za styl jazdy - za wczesne hamowanie, za jazdę z przepisową prędkością?" Jeśli chciałbyś właśnie w ten sposób obniżyć koszt swojego OC, koniecznie zapamiętaj hasło UBI.

Czytaj więcej
Postanowlilśmy sprawdzić, które aplikacje ubezpieczeniowe na smartfony mogą Ci się przydać
2014.12.04
Akademia Punkta testuje aplikacje ubezpieczeniowe na telefony [ANALIZA]

Do aplikacji na smartfony tworzonych przez banki zdążyliśmy już przywyknąć. Ale firmy ubezpieczeniowe również nie chcą pozostawać w tyle i dają możliwość korzystania z mobilnych aplikacji. Postanowiłem zabawić się w testera „apek” oferowanych przez instytucje sektora ubezpieczeniowego i sprawdzić, które mogą być przydatne, a które mają charakter czysto promocyjny.

Czytaj więcej
2017.12.28
Spersonalizowane polisy, czyli innowacje w świecie ubezpieczeń

Korzystanie z nowoczesnych technologii pozwala wprowadzać istotne zmiany i ulepszenia we wszystkich dziedzinach życia. Tak jest również w przypadku branży ubezpieczeniowej. Firmy ubezpieczeniowe mogą oferować polisy indywidualnie dopasowane do klienta. W jaki sposób? Czy jest to dla nas dobre? Co czeka nas w niedalekiej przyszłości? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej