Ile kosztuje winieta do Austrii 2023?

Aktualizacja:
Austria Winiety

Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Austrii jest płatne. Przed wjazdem do tego kraju musisz zadbać o wykupienie odpowiedniej winiety. Sprawdź, jakie są ceny winiety w Austrii i gdzie można ją kupić.

Ceny winiet w Austrii

Koszt winiety do Austrii zależy od tego, jaki jej rodzaj wybierzesz. 

Jeśli chcesz nabyć winietę roczną na samochód osobowy, musisz się przygotować na wydatek 96,40 euro. To rozwiązanie sprawdzi się u osób, które podróżują regularnie po tamtejszych drogach (np. w celach zawodowych). Jeśli wybierasz się do Austrii na krócej, rozważ wybór winiety dwumiesięcznej w cenie 29 euro albo dziesięciodniowej za 9,90 euro. 

Mniej zapłacisz za motor. W tym przypadku koszt winiety na rok wyniesie 38,20 euro. Jeśli w przypadku Twojego jednośladu wystarczająca będzie winieta dwumiesięczna, zapłacisz 14,50 euro, a gdy zdecydujesz się na zakup uprawnienia na 10 dni – tylko 5,80 euro. 

Na terenie Austrii pojazdy o masie powyżej 3,5 tony rozliczają się za opłaty drogowe na podstawie liczby osi pojazdu oraz przejechanych kilometrów. W tym celu trzeba kupić dedykowane, przypisane do pojazdu urządzenie „Go-Box”, które montuje się na szybie. 

Gdzie kupić winiety do Austrii?

Winiety do Austrii można kupić za pośrednictwem Polskiego Związku Motorowego. Wystarczy, że w tym celu udasz się do jednego z oddziałów. Sprawa powinna być załatwiona od ręki. 

Na terenie Austrii winietę kupisz również w jednym z dedykowanych punktów, które są rozmieszczone m.in. przy granicach i głównych drogach. Ich dokładną lokalizację możesz sprawdzić w internecie. 

Obecnie winietę do Austrii możesz kupić również online. Pamiętaj jednak, że w tym przypadku rozpoczęcie jej obowiązywania nie może nastąpić wcześniej niż 18 dni od transakcji. To czas niezbędny do zweryfikowania zamówienia i odpowiedniego przypisania opłaty za nie. Jest również wymagany przez przepisy prawa konsumenckiego obowiązujące w kraju. W tym przypadku opłatę za swoją winietę w Austrii uiścisz online. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Winieta w Austrii. Gdzie przykleić? 

Winietę w Austrii musisz przykleić na szybie w widocznym miejscu. Powinieneś zrobić to po wewnętrznej stronie. Polecanym miejscem jest lewa albo prawa strona lusterka wstecznego. Instrukcja, jak nakleić winietę, znajduje się na naklejce. Z tego powodu najlepiej dokładnie zapoznać się z nią przed przyklejeniem na szybę. Pamiętaj też, że winiety nie można przeklejać. Grożą za to wysokie kary. 

Zadbaj o to, aby naklejka nie nachodziła na winiety z innych krajów. Po upływie okresu ważności opłaty najlepiej ją usunąć. W praktyce może to nie być takie proste. Pomocne okażą się specjalistyczne płyny i inne dedykowane narzędzia. 

Aktualnie na terenie Austrii możesz również alternatywnie nabyć e-winietę. Dzięki temu rozwiązaniu w ogóle nie musisz umieszczać naklejki na szybie. Taka winieta jest powiązana z numerem rejestracyjnym Twojego pojazdu. 

Jeśli zdecydujesz się na zakup e-winiety w jednym z punktów na terenie całego kraju, okres jej ważności może się zacząć od razu. 

Brak winiety w Austrii – jakie są kary? 

Nie warto uchylać się od obowiązku wykupienia winiety w Austrii, ponieważ może to się wiązać z nałożeniem wysokiej kary. Jeśli zatrzyma Cię w takiej sytuacji policja, zostaniesz obciążony dodatkową opłatą w wysokości 120 euro. Motocykliści zapłacą nieco mniej, bo 65 euro. 

Wysokość mandatu może wzrosnąć, jeśli kierowca odmówi uiszczenia opłaty dodatkowej. W tym przypadku kara może wynieść aż do 3000 euro. 

Pamiętaj również, że na terenie Austrii zakup winiety jest wymagany jeszcze przed wjazdem na autostradę. W tym kraju nie masz dodatkowego czasu na znalezienie punktu (np. na Węgrzech przepisy zastrzegają na to godzinę) i możesz otrzymać karę od razu. 

Mapę autostrad i dróg ekspresowych w razie potrzeby zweryfikujesz online. W praktyce płatne drogi czasami da się ominąć, choć w ten sposób podróż może się znacznie wydłużyć. W przypadku niektórych tras nie unikniesz opłat. Wszystko dlatego, że w tym kraju znajduje się aż 1745 kilometrów autostrad i 486 kilometrów dróg ekspresowych.

Przed wyjazdem wykup również dostosowane do potrzeb ubezpieczenie samochodu i sprawdź, czy przyda Ci się zielona karta.

Winieta online – Austria. Na jakiej stronie kupić?
Jakie są rodzaje winiet w Austrii?
Ekowinieta – Austria. Gdzie kupić w nocy?
Źle przyklejona winieta w Austrii – co zrobić?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej