Spersonalizowane polisy, czyli innowacje w świecie ubezpieczeń

Aktualizacja:
spersonalizowane ubezpieczenia

Korzystanie z nowoczesnych technologii pozwala wprowadzać istotne zmiany i ulepszenia we wszystkich dziedzinach życia. Tak jest również w przypadku branży ubezpieczeniowej. Firmy ubezpieczeniowe mogą oferować polisy indywidualnie dopasowane do klienta. W jaki sposób? Czy jest to dla nas dobre? Co czeka nas w niedalekiej przyszłości? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Nieprzepisowe prowadzenie pojazdu, rzadkie używanie auta, perfekcyjna jazda na piątkę z plusem, czy zły stan techniczny domu. Tych rzeczy już nie ukryjesz – Twój ubezpieczyciel będzie wiedział o Tobie wszystko, dzięki czemu otrzymasz spersonalizowaną polisę. Czy takie rozwiązanie jest dobre, czy jest to rodzaj inwigilacji? Na czym dokładnie polega?

Aktywne wykorzystywanie rozwiązań technologicznych, takich jak przetwarzanie danych osobowych przy użyciu big data i narzędzi do profilowania, pozwala firmom ubezpieczeniowym kontrolować konkretnych klientów. Głównie dotyczy to polis komunikacyjnych oraz mieszkaniowych.

Już dziś ubezpieczyciele zbierają dane o nas: choćby te o bezszkodowej/szkodowej jeździe, a trend ten jeszcze wzmocni się w najbliższych latach. Oczywiście tak jak w przypadku wszystkich zmian, rozwiązanie to ma i wady i zalety. Wszystko zależy od tego, czy mamy coś do ukrycia.

Wzorowe określenie profilu kierowcy

Firma Capgemini w raporcie Światowy Raport Ubezpieczeń informuje, że do 2020 roku aż 36 proc. ubezpieczycieli podczas oceny kosztów ubezpieczenia będzie korzystało z danych telemetrycznych otrzymywanych z pojazdów. Dzięki danym otrzymywanym w czasie rzeczywistym z danego pojazdu, firma ubezpieczeniowa będzie mogła oceniać swoich klientów pod wieloma kątami. O tym wszystkim poinformują zamontowane w aucie urządzenia służące do rejestrowania prędkości, gwałtownych hamowań czy przyspieszeń. Może się to odbywać również za pomocą aplikacji na smartfona, która będzie przekazywała dane podczas jazdy.

Ubezpieczyciel dowie się w ten sposób o wszystkich wadach i zaletach prowadzenia przez kierowcę pojazdu. Będzie wówczas mógł proponować korzystne warunki cenowe i zniżki za przepisowość, bezwypadkowość czy wzorowy styl jazdy. Na rabaty i niższe składki z pewnością jednak nie będą mogli liczyć kierowcy szarżujący na drogach i nie przestrzegający przepisów.

Jak zawsze więc jedni zyskają, a inni stracą.

Bardzo prawdopodobne, że zgoda na wykorzystanie informacji telemetrycznych pozwoli sporo zaoszczędzić, a brak takiej zgody będzie dobrowolny, ale obarczony ryzykiem podniesienia składki. Za brak transparentności przyjdzie nam po prostu więcej zapłacić.

Connected home, czyli dom pod stałą kontrolą

Kwestie telemetryki nie dotyczą wyłącznie ubezpieczeń komunikacyjnych, ale także mieszkaniowych. W jaki sposób ubezpieczyciele  mogą kontrolować Cię we własnym domu? I tutaj kluczową rolę odgrywają aplikacje mobilne, które są w stanie wygenerować i przekazać dużą dawkę informacji o stanie Twoich czterech kątów.

Inteligentne domy, sterowane za pomocą smartfona, stają się coraz bardziej popularne. Przykładem mogą być termostaty, dzięki którym bez problemu możesz sterować temperaturą w swoim domu za pomocą telefonu komórkowego, czujniki dymu czy aplikacje do kontrolowania pieców grzewczych, ekspresów do kawy czy innych sprzętów AGD i RTV.

Co takie informacje dadzą ubezpieczycielowi? Przede wszystkim ujawnią stan techniczny Twojego domu lub mieszkania i pozwolą uniknąć awarii sprzętów i systemów w nim występujących, a więc także ryzyko wystąpienia szkody.

Idealnie dobrane ubezpieczenie

Na podstawie tych wszystkich danych zgromadzonych dzięki innowacyjnym systemom, ubezpieczyciel będzie w stanie wyliczyć indywidualną składkę dla swojego klienta.

Telemetryka zdaniem ekspertów, ma na celu nie tyle kontrolowanie kierowców, ale przede wszystkim powinna wpływać na poprawę ich stylu jazdy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym –  a więc służyć celom wspólnym, nie tylko ocenie ryzyka ubezpieczeniowego.

Innowacyjne rozwiązania gromadzące dane konkretnych osób mają przede wszystkim pomóc uniknąć ewentualnej awarii, dbać o bezpieczeństwo kierowcy i nieruchomości, zapobiegać zniszczeniom, a także skutecznie likwidować szkody.

Ubezpieczyciele twierdzą, że ostatecznie wszyscy na tym skorzystamy. Przykład? Nawet jeśli mieszkasz w mieści, które w statystykach wykazuje dużą szkodowość, a Ty sam prowadzisz perfekcyjnie i od lat nie miałeś żadnej szkody, za ubezpieczenie zapłacisz znacznie mniej niż średnia. Po prostu zwyżki, które standardowo dosięgły by i Ciebie z racji zamieszkania w dużej aglomeracji, nie będą obowiązywać.

Dziś ubezpieczyciele z powodu braku innych możliwości szacują ryzyko wystąpienia szkody na średniej populacji, dzięki rozwiązaniom telemetrycznym, nie będziemy już płacić za grzechy innych kierowców.

Jakie jest Twoje zdanie na temat spersonalizowanych ubezpieczeń? Dałbyś się namówić na korzystanie ze specjalnych urządzeń i aplikacji zbierających informacje na temat Twojego stylu jazdy i stanu technicznego Twojego mieszkania w zamian za niższą składkę na OC? Zostaw odpowiedź w komentarzu!

 

Podsumowanie

  1. Telemetryka i spersonalizowane ubezpieczenia to pieśń przeszłości, ale wcale nie tak odległa jak się nam wydaje.
  2. Już w okolicy 2020, wiele firm ubezpieczeniowych będzie korzystało z danych uzyskanych od kierujących pojazdami i bazujących np. na ich stylu jazdy, przestrzeganiu przepisów itp.
  3. Zgoda na wykorzystanie i gromadzenie danych będzie prawdopodobnie dobrowolna, ale jej brak może skutkować wyższą składką.
  4. Spersonalizowane polisy to nie tylko komunikacja, ale także rynek ubezpieczeń mieszkaniowych. Jest szansa, że dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie tylko zapłacimy mniej, ale także będziemy w stanie lepiej zabezpieczać swój dom przed ewentualnymi szkodami.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej