YU! – tańsze OC za bezpieczną jazdę? Ubezpieczenie auta z Yanosikiem

Aktualizacja:
YU! Ubezpieczenia

YU! to już nie pierwsze ubezpieczenie, gdzie w zamian za bezpieczną jazdę kierowcy mają szansę na tańsze OC. Cena ubezpieczenia uzależniona jest od stylu jazdy, a jej ideą jest docenienie tych, którzy jeżdżą bezpiecznie. Co może zyskać kierowca decydując się na ubezpieczenie YU!? Jakie parametry będą brane pod uwagę? Prześwietlamy ofertę ubezpieczeniową ERGO Hestii i Yanosika!

Tańsze OC za bezpieczną jazdę? To rozwiązanie, w którym cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od Twojego stylu jazdy. To wszystko możliwe jest dzięki telematyce. Właśnie takie rozwiązanie proponuje YU!, czyli oferta ubezpieczeniowa powstała przy współpracy ubezpieczyciela ERGO Hestia i aplikacji Yanosik służącej do nawigowania i wzajemnego informowania się kierowców o zagrożeniach na drodze. Jak działa YU!?

YU! Ubezpieczenie – jak to działa?

Ubezpieczenie w formule „pay as you drive” działa na zasadzie stałego kontrolowania stylu jazdy kierowcy. Oferta skierowana jest do osób korzystających z aplikacji Yanosik, które jeżdżą bezpiecznie i wyraziły zgodę na przetwarzanie danych, na podstawie których wyliczona będzie mogła zostać składka ubezpieczenia. Warunkiem uczestnictwa jest więc jazda z włączoną aplikacją Yanosik. Jak długo musimy być „kontrolowani”? Według dostawców oferty, w ciągu 2 miesięcy należy przejechać minimum 10 dni z włączoną aplikacją. Dopiero na podstawie tych danych, dzięki swojemu stylowi jazdy, możemy zacząć budować profil bezpiecznego kierowcy. Na tej podstawie aplikacja sama typuje „bezpiecznych” kierowców, którzy zasłużą na tańsze OC.

Działanie tego typu aplikacji budzi jednak wśród kierowców pewne wątpliwości. Z jednej strony szacuje się, że większe szanse na ubezpieczenie komunikacyjne w promocyjnej cenie będą mieli ci, którzy nie jeżdżą dużo, ponieważ przemęczenie za kółkiem jest podstawowym czynnikiem mającym wpływ na nasze zachowanie. Z drugiej strony jest natomiast ryzyko, że ci, którzy pokonują zbyt mało kilometrów, nie będą brani w ogóle pod uwagę, między innymi z powodu podejrzenia, że nie zawsze jeżdżą z włączoną aplikacją, a konkretniej – wyłączają ją, gdy chcą nieco zaszaleć na drodze. Największym znakiem zapytania jest jednak zniżka, jakiej mogą oczekiwać „dobrzy” kierowcy. Pojawiają się pytania, czy cena ubezpieczenia OC z uwzględnioną zniżką za bezpieczną jazdę nie będzie i tak wyższa od polisy wykupionej u innego ubezpieczyciela?

Kryteria oceny: na co zwraca się uwagę?

Styl jazdy mierzony jest w dziesięciostopniowej skali, gdzie najwyższą notą jest 10. Wątpliwości kierowców może rodzić natomiast samo pojęcie „stylu jazdy”? Czym jest on dla ubezpieczyciela i co konkretnie weźmie on pod uwagę przy ocenie naszej jazdy?

W wielkim skrócie – pod uwagę brane będzie przede wszystkim nieprzekraczanie dozwolonej prędkości, dynamika jazdy, sposób zachowania się w niebezpiecznych punktach oraz przestrzeganie przepisów drogowych. Nieco obszerniej parametry, które są brane pod uwagę, opisuje na swojej stronie YU! – Pay As You Drive. W kryteriach dotyczących oceny stylu jazdy znajdziemy takie wyznaczniki jak:

  • Obszar zabudowany – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w terenie zabudowanym i czy nie przekracza dopuszczalnej prędkości,
  • Obszar niezabudowany – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w terenie niezabudowanym i czy pomimo większej dopuszczalnej prędkości dostosowuje jazdę do warunków na drodze,
  • Eko – analizowana jest ekonomiczna i płynna jazda,
  • Jazda w nocy – sprawdzenie jaką część trasy kierowca pokonuje w godzinach nocnych i czy dostosowuje styl jazdy do warunków panujących na drodze,
  • Jazda w dzień – sprawdzenie jaką część trasy kierowcy pokonuje w ciągu dnia i czy mimo lepszych warunków na drodze nie traci czujności.

Jeśli pozytywnie wypadniemy w ocenie ubezpieczyciela – możemy liczyć na tańsze OC. O ile tańsze? To pozostaje zagadką.

Zniżki za bezszkodową jazdę a cena OC

Polscy kierowcy przyzwyczajeni są jednak do innego rozwiązania. Zwykle cena OC uzależniona jest od historii szkodowości. Jeśli na swoim koncie mamy wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę, możemy także liczyć na tańsze OC. Pod uwagę brane są też takie elementy jak wiek, płeć, doświadczenie za kierownicą czy chociażby miejsce zamieszkania. W przypadku YU! wygląda to nieco inaczej. Choć dane dotyczące lat bezszkodowych są zbierane i będą wykorzystywane do wyliczania zniżek, w ofercie najważniejszy jest bezpieczny styl jazdy, który z założenia ma dawać większe profity, niż te płynące ze zniżek.

Ubezpieczenie YU! – oferta dla kierowców z Yanosikiem

YU! przygotował dla kierowców kompleksową ofertę obejmującą ubezpieczenia komunikacyjne. Oprócz kuszącej oferty tańszego OC w zamian na bezpieczną jazdę, oferuje także ubezpieczenie AC, Assistance w dwóch pakietach do wyboru – standard oraz rozszerzony, oraz NNW.

 

Podsumowanie

  1. YU! to oferta od ERGO Hestii i Yanosika, która cenę OC uzależnia od stylu jazdy kierowcy.
  2. Ubezpieczenie w formule „pay as you drive” działa na zasadzie stałego kontrolowania stylu jazdy kierowcy. Oferta skierowana jest do osób korzystających z aplikacji Yanosik.
  3. Kierowca w 2 miesięcy musi przejechać minimum 10 dni z włączoną aplikacją. Dopiero na podstawie tych danych, dzięki swojemu stylowi jazdy, może zacząć budować profil bezpiecznego kierowcy.
  4. W ocenie stylu jazdy bierze się pod uwagę takie kryteria jak: jazda w obszarze zabudowanym i niezabudowanym, jazda dzień i w nocy, a także ekonomiczne i płynne prowadzenie auta.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej