Zniżka na OC za styl jazdy - UBI na odsiecz "statystycznym"

Aktualizacja:
Zniżka na OC za styl jazdy – UBI na odsiecz „statystycznym”

Ile razy wykupując ubezpieczenie OC na swój samochód denerwowałeś się, że płacisz za dużo? Jak często zadawałeś sobie pytanie „Za co ja płacę, przecież od lat nie miałem żadnego wypadku? Bezszkodowość to tylko -60%, a gdzie zniżka na OC za styl jazdy - za wczesne hamowanie, za jazdę z przepisową prędkością?" Jeśli chciałbyś właśnie w ten sposób obniżyć koszt swojego OC, koniecznie zapamiętaj hasło UBI.

To nowa wizja ubezpieczenia komunikacyjnego. Prawdopodobnie niedługo dotrze do Polski.

Czytaj także: Masz służbowy samochód? Link4 będzie obserwował, jak jeździsz!

Czym jest UBI?

Ubezpieczenie OC typu UBI (Usage Based Insurance) dostępne jest już między innymi dla kierowców takich krajów jak: USA, Japonia, Australia czy Wilka Brytania. W odróżnieniu od tradycyjnego ubezpieczenia wysokość składki w UBI wylicza się na podstawie analizy stylu jazdy konkretnego kierowcy, a nie – jak do tej pory – z suchych statystyk. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując to, że opłaca Ci się ostrożnie i bezpiecznie prowadzić samochód. Wysokość ubezpieczenia indywidualnego UBI będzie, bowiem uzależnione od Twojego stylu jazdy, pokonywanej przez Ciebie trasy czy pory dnia, w której zwykle użytkujesz ubezpieczony samochód.

Czytaj także: Masz służbowy samochód? Link4 będzie obserwował, jak jeździsz!

Co zrobić, aby skorzystać z ubezpieczenia UBI?

Kto chce skorzystać z ubezpieczenia OC typu UBI i płacić za polisę swojego samochodu adekwatnie do tego, jakie ryzyko stanowi na drodze, musi zgłosić taką chęć ubezpieczycielowi najlepiej na kilka tygodni przed planowanym ubezpieczeniem pojazdu. Dlaczego? Ubezpieczenia typu UBI wymagają, bowiem zamontowania w samochodzie specjalnego urządzenia, które zbiera informacje o tym, jakim kierowcą jesteś. Ubezpieczyciel z zamontowanego urządzenia dowie się, jaki faktycznie przebieg robi samochód, z jaką prędkością, gdzie i kiedy się porusza. Firma ubezpieczeniowa dowie się także o próbach agresywnej jazdy czy niezamierzonego hamowania. Koszt takiego urządzenia nie przekracza z reguły 100 USD i montowany jest na koszt ubezpieczyciela.

Czytaj także: YU! – tańsze OC za bezpieczną jazdę? Ubezpieczenie auta z Yanosikiem

Jak wyliczana jest składka dla UBI?

W krajach, w których możliwe jest ubezpieczenie pojazdu w systemie UBI przyjęły się na razie dwa sposoby obliczania stawek nowych polis. Kto chce skorzystać z pierwszego sposobu musi zamówić u ubezpieczyciela przez internet urządzenie monitorujące i po 40 lub 60 dniach jazdy, w zależności od programu, dostaje ofertę polisy uwzględniającą ocenę stylu jazdy w danym okresie. Jeśli oferta odpowiada klientowi może przystąpić do ubezpieczenia, pamiętając jednak o tym, że suma ubezpieczenia i wysokość składki w ciągu trwania umowy może ulec zmianie w zależności od tego jak użytkowany będzie ubezpieczony pojazd. Można też skorzystać z innej oferty OC UBI, gdzie kierowca przystępujący do programu może liczyć na automatyczną zniżkę ubezpieczenia rzędu 10-30% w pierwszym roku a w kolejnym roku kwota polisy ustalana będzie już indywidualnie na podstawie danych, jakie spływać będą z urządzenia monitorującego.

Czytaj także: Masz służbowy samochód? Link4 będzie obserwował, jak jeździsz!

Dla kogo skierowana jest oferta ubezpieczenia UBI?

Bez wątpienia nowy rodzaj ubezpieczenia jest niezwykle atrakcyjny dla wszystkich kierowców z małym rocznym przebiegiem. O ten rodzaj polisy zabiegać będą również młodzi kierowcy będący grupą podwyższonego ryzyka i statystycznie płacący wysokie składki oraz właściciele samochodów nietypowych i klasyków, którzy jeżdżą nimi sporadycznie. Jeśli zaliczasz się, zatem do którejś z wyżej wymienionych grup trzymaj kciuki za szybkie wprowadzenie tego rozwiązania na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Czytaj także: Najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe – które to? 7 czynników, które wpływają na ceny ubezpieczeń

Kiedy UBI pojawi się w Polsce?

UBI staje się coraz bardziej popularne wszędzie tam, gdzie polisy komunikacyjne są drogie, dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce na razie żaden z ubezpieczycieli nie oferuje produktu tego typu dla klientów indywidualnych, choć wkrótce ma się to zmienić. Potwierdza to dodatkowo fakt, iż rozwiązanie techniczne do nowego rodzaju ubezpieczenia proponują na naszym rynku miedzy innymi firmy Finder, czy Ecologic, która za projekt monitorowania pojazdu w czasie rzeczywistym, jego eksploatacji i lokalizacji zwyciężyła w Startup Fest Agora 2014.

Czytaj także: Zniżka za kamerę w aucie? Jeszcze nie w tym roku…

Podsumowanie

  • UBI jest, to ubezpieczenie indywidualne pojazdu zależne od stylu jazdy kierowcy, pokonywanych przez niego tras, miejsc oraz pory podróży.
  • UBI popularne jest we wszystkich krajach, w których polisy komunikacyjne są drogie. Z ubezpieczenia UBI mogą skorzystać już między innymi kierowcy USA, Japonii, Australii czy Wielkiej Brytanii.
  • Każdy kierowca, który chce przystąpić do UBI zgłasza taką chęć ubezpieczycielowi, na którego koszt montowane jest specjalne urządzenie zbierające informacje o stylu jazdy.
  • UBI to atrakcyjna opcja dla kierowców z małym rocznym przebiegiem, młodych kierowców nieposiadających zniżek, jak też właścicieli samochodów nietypowych i klasyków, którzy jeżdżą sporadycznie.
  • Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych UBI pojawić się ma się już w tym roku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
Wyprzedzanie na autostradzie
2024.10.17  •  Samochód
Co grozi za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?

Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.07  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej