Leczysz się państwowo? Na wizytę u specjalisty możesz poczekać nawet 2 lata!

Aktualizacja:

Przychodzi pacjent do przychodni i umawia wizytę u lekarza specjalisty. Rejestracja potwierdza, pierwszy wolny termin... za dwa lata. Niestety to nie tylko wyjątek z miejskich legend. Mieszkańcy Wrocławia czekają tyle czasu np. na konsultację z endokrynologiem. Leczenie chorób serca, wliczając oczekiwanie na konsultacje, badania, zabiegi i rehabilitację może potrwać nawet kilka lat.

W kolejce do specjalisty

Według badań przeprowadzonych przez fundację Watch Health Care w czerwcu i lipcu tego roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to 2,5 miesiąca. Długość ogonków waha się w zależności od specjalizacji, stanu pacjenta (pilny lub stabilny, z kartą onkologiczną), rodzaju wizyty (pierwsza lub kolejna) i miasta, w którym ma zostać wykonane świadczenie. Rekordowe kolejki na pierwszą wizytę u endokrynologa zarejestrowano we Wrocławiu (48 miesięcy), Warszawie (14 miesięcy), Krakowie (9,2 miesiąca), i Katowicach (8 miesięcy). W ciągu ostatnich lat wydłużył się między innymi czas oczekiwania na świadczenia z zakresu kardiologii, reumatologii i rehabilitacji medycznej. Przyjrzyjmy się z bliska pacjentom, którzy potrzebują opieki tego pierwszego specjalisty.

Sprawdź także: Stomatolog na NFZ – lepiej nie czekaj

Kowalski u kardiologa

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Tym bardziej niepokojąca staje się konieczność długiego oczekiwania na wizytę u kardiologa czy angiologa, badania diagnostyczne oraz zabiegi chirurgiczne. Hipotetyczny pacjent, przeciętny 50-letni Kowalski, skarży się na kołatanie serca, któremu towarzyszą: duszność, osłabienie, senność i zawroty głowy. Po wizycie u lekarza ogólnego, pacjent dostaje skierowanie do kardiologa. I tutaj zaczynają się schody, bo na świadczenia z zakresu kardiologii ogólnej czeka się średnio 4,8 miesiąca, z czego najdłużej właśnie na wizytę u lekarza specjalisty (ok. 7 miesięcy).

Kowalski odczekał swoje i dowiedział się, że w celu szczegółowego zdiagnozowania arytmii serca musi wykonać następujące badania: echo serca (czas oczekiwania na echokardiografię przezklatkową dopplerowską wynosi średnio 2,9 miesiąca) i badanie EKG metodą Holtera (czas oczekiwania to 1,9 miesiąca). Oby Hipokrates czuwał nad pacjentem i uchronił go przed koniecznością wykonania badania elektrofizjologicznego (EPS), na które Kowalski może poczekać w kolejce nawet do 7 miesięcy.

To nie koniec koszmarnych ogonków – chory potrzebuje operacji, więc pod lupę wędruje kolejna, siostrzana specjalizacja. Kolejka do kardiochirurga przesuwa się w szybkim tempie i Kowalski trafi na konsultację w ciągu 0,2 miesiąca, ale na zabieg ablacji serca może poczekać aż 5,2 miesiąca. Czara goryczy przeleje się, kiedy rekonwalescent usłyszy, ile czasu zajmie NFZ przesunięcie go na szczyt listy oczekujących na rehabilitację po zabiegu chirurgicznym – 6,5 miesiąca. Czy rehabilitacja tak długo po przebytej operacji będzie równie efektywna i pomoże Kowalskiemu wrócić do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju zabiegu, ale statystyki każą zastanowić się nad sprawnością systemu.

Podsumowując, hipotetyczny Kowalski, pacjent z arytmią serca zakończy leczenie w ciągu 25,9 miesiąca, czyli po upływie ponad dwóch lat. Należy jednak pamiętać, że symulacja została przeprowadzona w oparciu o średnią barometru Watch Health Care, na podstawie danych z czerwca i lipca 2016 roku. Barometr pokazuje, że czas oczekiwania na świadczenia może ulec znaczącej zmianie w ciągu kilku miesięcy. Leczenie Kowalskiego może więc potrwać krócej, ale i równie prawdopodobnie przedłużyć się nawet do 3 lat.

Serce na dłoni warszawiaka 

Statystyczny Kowalski skarżący się na problemy z sercem nie zaznał litości czekając w kolejkach do specjalistów. Jak na bieżąco, w konkretnej placówce medycznej wygląda czas oczekiwania na świadczenie, możesz przekonać się korzystając z Ogólnopolskiego Informatora NFZ. Przykładowo: na dzień 12 września 2016 najkrótszy czas oczekiwania na świadczenia z zakresu kardiologii dla osoby dorosłej w Warszawie to 40 dni (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie), najdłuższy – powyżej roku (m.in. Szpital Grochowski im. dr med. Rafała Masztaka Sp. z o.o.).

W rzeczywistości pacjent radzi sobie jak może – szuka znajomości, płaci za prywatne wizyty i negocjuje z paniami w rejestracji, ale dwuletnia kolejka do lekarza może zniechęcić nawet najbardziej zagorzałych weteranów publicznej służby zdrowia. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się pakiety medyczne na prywatne świadczenia.

Sprawdź także: Ranking prywatnych pakietów medycznych

Dane: Barometr Fundacji Watch Health Care nr 14/2/08/2016 oraz Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne NFZ.

Podsumowanie

  1. W ciągu ostatnich lat wydłużył się między innymi czas oczekiwania na świadczenia z zakresu kardiologii, reumatologii i rehabilitacji medycznej.
  2. Według badań przeprowadzonych przez fundację Watch Health Care w czerwcu i lipcu tego roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to 2,5 miesiąca.
  3. Na świadczenia z zakresu kardiologii ogólnej czeka się średnio 4,8 miesiąca, z czego najdłużej na wizytę u lekarza specjalisty (ok. 7 miesięcy).


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej