Leczysz się państwowo? Na wizytę u specjalisty możesz poczekać nawet 2 lata!

Aktualizacja:

Przychodzi pacjent do przychodni i umawia wizytę u lekarza specjalisty. Rejestracja potwierdza, pierwszy wolny termin... za dwa lata. Niestety to nie tylko wyjątek z miejskich legend. Mieszkańcy Wrocławia czekają tyle czasu np. na konsultację z endokrynologiem. Leczenie chorób serca, wliczając oczekiwanie na konsultacje, badania, zabiegi i rehabilitację może potrwać nawet kilka lat.

W kolejce do specjalisty

Według badań przeprowadzonych przez fundację Watch Health Care w czerwcu i lipcu tego roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to 2,5 miesiąca. Długość ogonków waha się w zależności od specjalizacji, stanu pacjenta (pilny lub stabilny, z kartą onkologiczną), rodzaju wizyty (pierwsza lub kolejna) i miasta, w którym ma zostać wykonane świadczenie. Rekordowe kolejki na pierwszą wizytę u endokrynologa zarejestrowano we Wrocławiu (48 miesięcy), Warszawie (14 miesięcy), Krakowie (9,2 miesiąca), i Katowicach (8 miesięcy). W ciągu ostatnich lat wydłużył się między innymi czas oczekiwania na świadczenia z zakresu kardiologii, reumatologii i rehabilitacji medycznej. Przyjrzyjmy się z bliska pacjentom, którzy potrzebują opieki tego pierwszego specjalisty.

Kowalski u kardiologa

Choroby układu krążenia są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. Tym bardziej niepokojąca staje się konieczność długiego oczekiwania na wizytę u kardiologa czy angiologa, badania diagnostyczne oraz zabiegi chirurgiczne. Hipotetyczny pacjent, przeciętny 50-letni Kowalski, skarży się na kołatanie serca, któremu towarzyszą: duszność, osłabienie, senność i zawroty głowy. Po wizycie u lekarza ogólnego, pacjent dostaje skierowanie do kardiologa. I tutaj zaczynają się schody, bo na świadczenia z zakresu kardiologii ogólnej czeka się średnio 4,8 miesiąca, z czego najdłużej właśnie na wizytę u lekarza specjalisty (ok. 7 miesięcy).

Kowalski odczekał swoje i dowiedział się, że w celu szczegółowego zdiagnozowania arytmii serca musi wykonać następujące badania: echo serca (czas oczekiwania na echokardiografię przezklatkową dopplerowską wynosi średnio 2,9 miesiąca) i badanie EKG metodą Holtera (czas oczekiwania to 1,9 miesiąca). Oby Hipokrates czuwał nad pacjentem i uchronił go przed koniecznością wykonania badania elektrofizjologicznego (EPS), na które Kowalski może poczekać w kolejce nawet do 7 miesięcy.

To nie koniec koszmarnych ogonków – chory potrzebuje operacji, więc pod lupę wędruje kolejna, siostrzana specjalizacja. Kolejka do kardiochirurga przesuwa się w szybkim tempie i Kowalski trafi na konsultację w ciągu 0,2 miesiąca, ale na zabieg ablacji serca może poczekać aż 5,2 miesiąca. Czara goryczy przeleje się, kiedy rekonwalescent usłyszy, ile czasu zajmie NFZ przesunięcie go na szczyt listy oczekujących na rehabilitację po zabiegu chirurgicznym – 6,5 miesiąca. Czy rehabilitacja tak długo po przebytej operacji będzie równie efektywna i pomoże Kowalskiemu wrócić do pełnej sprawności fizycznej i psychicznej? Odpowiedź na to pytanie zależy przede wszystkim od stanu zdrowia pacjenta i rodzaju zabiegu, ale statystyki każą zastanowić się nad sprawnością systemu.

Podsumowując, hipotetyczny Kowalski, pacjent z arytmią serca zakończy leczenie w ciągu 25,9 miesiąca, czyli po upływie ponad dwóch lat. Należy jednak pamiętać, że symulacja została przeprowadzona w oparciu o średnią barometru Watch Health Care, na podstawie danych z czerwca i lipca 2016 roku. Barometr pokazuje, że czas oczekiwania na świadczenia może ulec znaczącej zmianie w ciągu kilku miesięcy. Leczenie Kowalskiego może więc potrwać krócej, ale i równie prawdopodobnie przedłużyć się nawet do 3 lat.

Serce na dłoni warszawiaka 

Statystyczny Kowalski skarżący się na problemy z sercem nie zaznał litości czekając w kolejkach do specjalistów. Jak na bieżąco, w konkretnej placówce medycznej wygląda czas oczekiwania na świadczenie, możesz przekonać się korzystając z Ogólnopolskiego Informatora NFZ. Przykładowo: na dzień 12 września 2016 najkrótszy czas oczekiwania na świadczenia z zakresu kardiologii dla osoby dorosłej w Warszawie to 40 dni (Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie), najdłuższy – powyżej roku (m.in. Szpital Grochowski im. dr med. Rafała Masztaka Sp. z o.o.).

W rzeczywistości pacjent radzi sobie jak może – szuka znajomości, płaci za prywatne wizyty i negocjuje z paniami w rejestracji, ale dwuletnia kolejka do lekarza może zniechęcić nawet najbardziej zagorzałych weteranów publicznej służby zdrowia. Nic więc dziwnego, że coraz bardziej popularne stają się pakiety medyczne na prywatne świadczenia.

Dane: Barometr Fundacji Watch Health Care nr 14/2/08/2016 oraz Ogólnopolski Informator o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne NFZ.

 

Podsumowanie

  1. W ciągu ostatnich lat wydłużył się między innymi czas oczekiwania na świadczenia z zakresu kardiologii, reumatologii i rehabilitacji medycznej.
  2. Według badań przeprowadzonych przez fundację Watch Health Care w czerwcu i lipcu tego roku średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to 2,5 miesiąca.
  3. Na świadczenia z zakresu kardiologii ogólnej czeka się średnio 4,8 miesiąca, z czego najdłużej na wizytę u lekarza specjalisty (ok. 7 miesięcy).

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments