Stomatolog na NFZ - czy warto czekać?

Aktualizacja:
stomatolog na NFZ

W NFZ na wizytę u stomatologa poczekasz kilka miesięcy. W tym czasie mała dziura stanie się duża próchnicą. Warto czekać i ryzykować? Jeśli stomatolog na koszt NFZ to nie absolutna konieczność, pomyśl o lepszej opiece i krótkich terminach w ramach pakietów zdrowotnych.

baner w treści – stały - 1

Stomatolog na koszt NFZ – 8,5 miesiąca w kolejce

Na wizytę u stomatologa w ramach świadczeń gwarantowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia czeka się średnio 8,5 miesiąca – tak wynika z badań dla barometru fundacji Watch Health Care przeprowadzonych na przełomie czerwca i lipca 2016 roku. Czas oczekiwania na wizytę nie uległ zmianie od lutego 2016 i jak podpowiada subiektywna obserwacja, na świadczenia NFZ z zakresu stomatologii zawsze czekało się długo. Dla pełnego obrazu niedoli potencjalnego pacjenta z bólem zębów WHC sprawdziło kolejki do wybranych świadczeń:

 • Leczenie dentystyczne pod narkozą – 2,3 miesiąca
 • Leczenie próchnicy – 1,8 miesiąca
 • Proteza akrylowa – 6,3 miesiąca

Na wizytę u specjalisty trudno będzie się także doczekać dzieciom do lat dwunastu, które potrzebują konsultacji ortodontycznej. Sama wizyta wiąże się z kolejką rozpisaną na 11,8 miesiąca do przodu, a zanim leczenie aparatem ortodontycznym dojdzie do skutku, minie średnio 10,8 miesiąca.

Krocie na prywatną wizytę u stomatologa?

To, ile wydasz na prywatne leczenie u stomatologa, zależy od rodzaju świadczenia, liczby wizyt potrzebnych do całkowitego powrotu do zdrowia (na przykład od tego jak wielki ubytek stwierdził lekarz), wykorzystywanych materiałów, rodzaju wykonanych badań czy konieczności zastosowania znieczulenia, ale także od renomy i lokalizacji gabinetu. Już za małe wypełnienie ubytku światłoutwardzalną plombą zapłacisz od 90 do 120 zł. Wystarczy więc jeden ząb zaatakowany próchnicą, żebyś musiał jednorazowo wyłożyć dwa razy więcej niż kosztuje Cię miesięczna składka zdrowotna ZUS.

Długie kolejki do świadczeń stomatologicznych na NFZ nie są jedynym powodem, dla którego Polacy decydują się na prywatne wizyty. Wiadomo nie od dziś, że budżet, jaki przeznaczany jest na kontrakty w stomatologii nie może konkurować z kwotami, jakie wpływają do prywatnych gabinetów, co przekłada się na innowacyjność procedur oraz jakość sprzętu i usług. Wszystko wskazuje na to, że 2017 rok nie przyniesie pod tym względem żadnych zmian na lepsze. Plan finansowy NFZ rezerwuje dla stomatologii na Mazowszu nakład w wysokości 208,72 mln zł – o 2,8% mniej niż w roku 2016.

Stomatolog w pakiecie medycznym

Rosnąca popularność pakietów medycznych może okazać się częściowym rozwiązaniem impasu, jaki tworzy konieczność wyboru między długim czasem oczekiwania na świadczenia stomatologiczne na NFZ a dodatkowym kosztem doraźnej prywatnej wizyty.

Podstawowe warianty pakietów medycznych nie obejmują zazwyczaj świadczeń stomatologicznych, ze względu na wysokie koszty tej specjalizacji, ale z corocznego przeglądu diagnostycznego mogą skorzystać posiadacze pakietów ze średniej półki cenowej (np. Inter Risk Wariant Standard za 65 zł miesięcznie dla osoby indywidualnej lub TU Zdrowie Wariant II za 96 zł). Kolejne progi cenowe otwierają możliwość otrzymania świadczeń takich jak leczenie stomatologiczne, konsultacja z chirurgiem lub ortodontą, usuwanie kamienia nazębnego itd., ale nie bez dodatkowych obostrzeń ze strony ubezpieczyciela w postaci wkładu własnego lub sanacji jamy ustnej:

InterRisk Antidotum Plus:

 • Wariant Komfort – przegląd stomatologiczny raz w roku, 10% zniżki na stomatologiczne leczenie zachowawcze, 10 % zniżki na chirurgię stomatologiczną
 • Wariant Standard, Pełny i Prestiż – przegląd stomatologiczny raz w roku oraz 10% zniżki na określone zabiegi, których listę można uzyskać dzwoniąc na infolinię ubezpieczyciela

InterRisk Medi-Care:

 • Wariant Silver Basic, Silver, Gold, Gold Plus i Gold Prestige:  przegląd stomatologiczny, lakowanie zębów, leczenie stomatologiczne (15% zniżki w wariancie Silver Basic i Silver oraz 20% zniżki po sanacji jamy ustnej w pozostałych wariantach)
 • Wariant Gold, Gold Plus i Gold Prestige – konsultacja ortodontyczna
 • Wariant Gold Plus i Gold Prestige — konsultacja chirurga, periodontologa i protetyka, fluoryzacja, piaskowanie i usuwanie kamienia nazębnego

Signal Iduna Pełnia Zdrowia:

Mój Pakiet III (pakiet indywidualny) oraz Pakiet Rodzinny III – leczenie stomatologiczne z 30% wkładem własnym.

 

Podsumowanie

 1. Na wizytę u stomatologa na NFZ trzeba czekać średnio aż 8,5 miesiąca.
 2. Państwowe gabinety dentystyczne są niedofinansowane i na pewno nie uzyskasz w nich leczenia najnowocześniejszymi metodami.
 3. Możesz doraźnie płacić za prywatne wizyty, ale rozważ skorzystanie ze stomatologa w ramach pakietu zdrowotnego. Jest sporo taniej!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej