Kolejki do lekarza? Gdzie i ile się czeka w kolejkach do lekarza

Aktualizacja:

Wykupiłeś prywatne ubezpieczenie zdrowotne i zastanawiasz się, czy kolejki do lekarza to na pewno to, za co chciałeś zapłacić niemałe przecież pieniądze? Rozwiąż nasz quiz, a poznasz odpowiedź.

Wiele osób decyduje się na zakup prywatnych pakietów zdrowotnych przede wszystkim, aby uniknąć długiego oczekiwania na wizytę – zwłaszcza u lekarzy specjalistów. Jest to szczególnie ważne, jeżeli mamy problem wymagający stałej i regularnej kontroli. Na wizytę u specjalisty na NFZ w takiej sytuacji nierzadko trzeba czekać nawet kilka miesięcy.

Kolejki do lekarza to niemal norma

Długość kolejki u prywatnych ubezpieczycieli zależy od kilku czynników, na które powinieneś zwrócić uwagę. Zastanów się, co dla Ciebie było do tej pory najważniejsze przy wyborze pakietu:

 1. cena,
 2. możliwość ubezpieczenia pozostałych członków rodziny,
 3. liczba placówek i lekarzy specjalistów w danej miejscowości,
 4. wszystkie powyższe.

U wielu ubezpieczycieli wraz z wyższą ceną pakietu wzrasta liczba placówek, z których może skorzystać ubezpieczony. Więcej placówek medycznych oznacza jednocześnie więcej specjalistów i krótsze kolejki. Czasem decydujące znaczenie ma miejsce zamieszkania ubezpieczonego i niezależnie od wysokości płaconej składki, liczba placówek może być niewystarczająca w stosunku do liczby chętnych.

Oprócz czasu oczekiwania na wizytę do specjalistów, bardzo ważna jest też możliwość szybkiego kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, np. pediatrą w przypadku dzieci (w razie nagłej choroby).

Czy porównałeś różne oferty?

Czy wybierając ubezpieczenie medyczne, byłeś wystarczająco uważny? Który punkt najlepiej oddaje Twoje zachowanie?

 1. nie zwracam uwagi, czy ubezpieczyciel udzieli mi szybkiej pomocy w razie nagłej choroby,
 2. przy niższej cenie jestem w stanie zrezygnować z szybkiej pomocy w razie nagłego zachorowania,
 3. sprawdzam, czy ubezpieczyciel ma możliwość skrócenia czasu oczekiwania na wizytę, nie jest to jednak dla mnie czynnik decydujący,
 4. zawsze zwracam uwagę na godziny działania infolinii ubezpieczyciela oraz możliwość wcześniejszego umówienia się na wizytę w nagłym wypadku.

Przed wykupieniem pakietu sprawdź najpierw, czy ubezpieczyciel ma sprawnie działającą infolinię – najlepiej dostępną 24/h oraz czy przewiduje dla swoich klientów możliwość umówienia wizyty w trybie ekspresowym oraz telefonicznej konsultacji z lekarzem. Ma to szczególne znaczenie, gdy ubezpieczonym jest dziecko lub osoba schorowana.

 1. niestety czasami nikt nie odbiera,
 2. działa bardzo dobrze, ale nie jest dostępna całą dobę,
 3. trzeba długo czekać na połączenie,
 4. działa 24/h, charakteryzuje się bardzo wysoką jakością obsługi.

U różnych ubezpieczycieli może być różny czas oczekiwania na wizytę do lekarzy zarówno podstawowej opieki medycznej jak i specjalistów. Przed wykupieniem ubezpieczenia najlepiej zadzwonić na infolinię i zapytać o przewidywane kolejki do lekarzy, na których najbardziej Ci zależy. Niektórzy ubezpieczyciele mogą nie chcieć udzielić Ci takiej informacji – nie daj się zbyć.

Czy pamiętasz, ile czasu zdarzyło Ci się maksymalnie czekać na wizytę u lekarza podstawowej opieki medycznej?

 1. 3 do 5 dni,
 2. powyżej 7 dni,
 3. nie pamiętam,
 4. do 2 dni.

Kolejki do specjalistów są zazwyczaj dłuższe. Największe problemy mają osoby, które chcą się dostać do endokrynologa. Kłopot może sprawić również wizyta u kardiologa, nefrologa czy onkologa. Tu trzeba czasem czekać kilka tygodni.

Twój najdłuższy czas oczekiwania na wizytę u wybranego specjalisty to?

 1. 10 dni
 2. 7 dni
 3. ponad 14 dni
 4. od 1 do 6 dni

Mamy nadzieję, że na wszystkie nasze pytania zaznaczyłeś odpowiedź nr. 4. Jeżeli zdarzyło Ci się zakreślić w myślach inne pozycje – zastanów się, może nadszedł czas, żeby rozejrzeć się za lepszą ofertą pakietów medycznych.

Wizyty na NFZ

Przy korzystaniu z NFZ-u na wizytę u specjalisty można czekać nawet ponad rok. Przykładowo, zdiagnozowanie tarczycy może zająć nawet dwa lata (!). Jest to szczególnie uciążliwe, jeżeli pacjent nie ma dobranej odpowiedniej dawki leku lub pojawiły mu się guzki na tarczycy.

Czy warto fundować sobie tyle stresu? Odpowiedz dla porządku jeszcze na te pytania:

Jak długo zdarzyło Ci się czekać na wizytę u specjalisty na NFZ?

 1. ponad miesiąc
 2. pół roku
 3. ponad rok
 4. niecały miesiąc

Obawiamy się, że w przypadku NFZ niewiele osób wskaże odpowiedź 4. Nie jest to więc alternatywa. Oczywiście, pakiety są uzupełnieniem ubezpieczenia na NFZ, bo w przypadku nagłej hospitalizacji, wypadku, warto mieć takie ubezpieczenie. Jeśli chcesz się jednak wygodnie i bezpiecznie leczyć, to na pewno nie wystarczy. Czy wystarczy umawianie wizyt prywatnie tylko w razie potrzeby? To zależy, czy leczenie wymaga częstych badań i wizyt – wtedy lepiej pomyśleć o pakiecie, bo można w ramach dobrze dobranej oferty sporo zaoszczędzić.

Czas oczekiwania na wizytę u poszczególnych ubezpieczycieli

W ostatnich dwóch tygodniach września sprawdziliśmy, ile czekają na wizytę u poszczególnych lekarzy klienci Lux Med-u, Medicover, TU Zdrowie, Signal Iduna oraz InterRisk. Pod uwagę wzięliśmy takich specjalistów, jak: internista, pediatra, ginekolog, chirurg ogólny, onkolog, kardiolog, endokrynolog, diabetolog, neurolog, urolog, nefrolog, alergolog, dermatolog i okulista.

W naszym zestawieniu najlepiej w tym czasie wypadła Signal Iduna. W bardzo wielu przypadkach ubezpieczyciel oferował wizytę u lekarza jeszcze tego samego dnia. U żadnego specjalisty termin oczekiwania nie przekroczył 7 dni. Pełne wyniki raportu dostępne pod linkiem >>>.  

Podsumowanie

Czas oczekiwania na wizytę do lekarzy podstawowej opieki medycznej oraz specjalistów to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze ubezpieczyciela. Wykupienie prywatnego pakietu medycznego ma sens jedynie w przypadku, gdy nie musisz czekać długo w kolejce.

Jeżeli związałeś się już z jakimś ubezpieczycielem, zastanów się, czy proces dostania się do lekarza nie trwa zbyt długo. W sytuacji, gdy ten wybór jest jeszcze przed Tobą, sprawdź, jak działa infolinia poszczególnych ubezpieczycieli, zapytaj, czy mają ustalony maksymalny okres oczekiwania na wizytę, jak długie są kolejki w Twoim mieście, ile jest w nim placówek medycznych i przyjmujących specjalistów. Nie zapomnij dopytać również, czy w nagłym wypadku przewidują wizytę w tempie przyspieszonym. Wszystkie te dane musisz zestawić z ceną i zakresem usług danego pakietu.

Pytaj, porównuj oferty. Tylko w ten sposób wybierzesz najlepszą dla siebie opcję.

Podsumowanie

 1. Przed wykupieniem polisy sprawdź najpierw, czy ubezpieczyciel ma sprawnie działającą infolinię - najlepiej dostępną 24/h.
 2. Zadzwoń na infolinię i zapytaj o przewidywane kolejki do lekarzy, na których najbardziej Ci zależy.
 3. Dowiedz się też, czy w nagłym przypadku możesz liczyć na wizytę w trybie przyspieszonym.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments