Pojazd typu SAM – sam budujesz, sam ubezpiecz

Aktualizacja:
Pojazd typu SAM – sam budujesz, sam ubezpiecz

Samodzielna budowa auta z wykorzystaniem części seryjnego pojazdu była modnym procederem w czasach PRL-u. Najstarszy polski tygodnik motoryzacyjny „Motor” zapoczątkował trend w latach 50-tych popularnym konkursem Samochód Amatorski „Motoru”. Tak powstała używana obecnie nazwa SAM, która określa pojazd składający się z własnoręcznie skonstruowanego nadwozia, podwozia lub ramy.

Nawet najbardziej amatorska kompozycja, wyglądająca jak karykatura auta albo mydelniczka z konkursu Red Bulla, musi być ubezpieczona. Taki obowiązek nałożony jest na każdy pojazd mechaniczny, który został przystosowany do poruszania się po drogach publicznych i stanowi zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Zabawa zaczyna się, kiedy dochodzi do precedensów, w których główną rolę odgrywają pojazdy mechaniczne z zasady nie przeznaczone do uczestnictwa w ruchu drogowym – samojezdne kosiarki albo elektryczne wózki inwalidzkie.

W przypadku pojazdu typu SAM sprawa jest prosta – wyprowadzony na drogę podlega obowiązkowi ubezpieczenia OC.  Pamięć o zagrożeniu wiążącym się z jazdą podwórkowym składakiem przywrócił wypadek chłopca, który wraz z kolegami wybrał się na przejażdżkę quadem własnej konstrukcji. Pojazd składał się z zespawanych stalowych rurek oraz silnika, skrzyni biegów i kół z Fiata 126p. Nastolatek stracił panowanie nad kierownicą i wjechał z impetem w ogrodzenie. Jego kolega, stojący w trakcie zderzenia na metalowej konstrukcji auta, uderzył głową w ogrodzenie i zmarł.

Ponieważ pojazd typu SAM nie był ubezpieczony, matka zmarłego nastolatka wystąpiła o odszkodowanie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który ostatecznie obciążył sprawcę wypadku kosztami świadczenia oraz karą za brak OC.

Pojazd typu SAM trzeba ubezpieczyć, jeśli wyjeżdża się nim na drogę publiczną, nawet jeśli nie jest zarejestrowany. Właściciele takich auto-składaków mogą wykupić polisę OC tylko u niektórych ubezpieczycieli. Tym, którzy zarejestrowali swój wynalazek, ubezpieczyciel co prawda nie może odmówić sprzedaży OC, ale może ich skutecznie zniechęcić cenami zaporowymi. Na dokładkę wszystkich tych trudności procedura rejestracji jest kosztowna i najeżona przeszkodami (od czerwca 2013 roku obowiązują przepisy, które nakazują przeprowadzenie homologacji każdego pojazdu typu SAM).

Źródło: https://wyborcza.biz/

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments