Wiadomo, że zwykłe ubezpieczenie nie zadziała, jeśli szkoda nastąpiła w trakcie wojny lub ataku terrorystycznego. A czy istnieje inny sposób, żeby ustrzec podróżujących przed konsekwencjami szalejących po świecie zagrożeń? W Stanach Zjednoczonych pojawił się nowy trend – ubezpieczenie od chaosu.
Turysta XIX i początku XX wieku z rozkoszą podróżował po świecie pociągiem, statkiem parowym lub dyliżansem, a urok romantycznych rejsów i ekskluzywnych wagonów Orient Expressu rekompensował mu ewentualne trudy dalekich podróży. Współczesne wojaże zostały odarte nie tylko z sentymentalnych wspomnień, ale przede wszystkim z poczucia bezpieczeństwa. Ci odważni, którzy postanawiają dziś przekroczyć granice swojego kraju borykają się ze strachem przed wirusem eboli, wiszącą na włosku wojną, konfliktami zbrojnymi i terroryzmem.
CBS New York ogłosił, że na rynku ubezpieczeniowym pojawił się nowy dodatek do polisy turystycznej, który zapewnia pomoc klientom, którzy znaleźli się w epicentrum chaosu wywołanego zamachem terrorystycznym, zamieszkami, działaniami wojennymi lub kataklizmami. Ma to być rodzaj ubezpieczenia assistance, dzięki któremu turysta w tarapatach zostanie odnaleziony i odeskortowany w bezpieczne miejsce przez specjalistów zatrudnionych przez ubezpieczyciela (m.in. byłych pracowników CIA i Departamentu Stanu USA). Dotychczas ubezpieczenie od chaosu zarezerwowane było dla dyplomatów i dyrektorów generalnych. Teraz ma za zadanie chronić każdego turystę.
Oren Lieberman, który niedawno wrócił z podróży dookoła świata ze swoją żoną, przed wyjazdem zaopatrzył się w ubezpieczenie turystyczne, które miało mu zapewnić ewakuację z kryzysowych sytuacji. Małżeństwo zwiedzało Tajlandię w styczniu, kiedy zaczęły się protesty i świadomość posiadania koła ratunkowego w postaci ubezpieczenia assistance od chaosu wywołanego m.in. zamieszkami politycznymi pomogła im przetrwać i pokonać strach przed zagrożeniem.
Epidemie i konflikty polityczne wykraczają poza granice krajów, w których miały swoje źródło. Oby pomysł stworzenia ubezpieczenie assistance dla turystów złapanych w pułapki współczesnego świata opuścił granice USA i powędrował do innych krajów.
Foto: Mat Honan [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
![Foto: by Futurilla [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/11/4525593054_58dd51a46d_b-1-370x168.jpg)
W czasie, kiedy każdy bogaty marzyciel wyobraża sobie gwiezdne podróże w zaciszu własnego salonu, nadzieja na niedzielne zwiedzanie kosmosu – wycieczkowiec Virgin Galactic – rozbił się ostatnio na pustyni Mojave w Kalifornii. W wypadku zginął jeden z pilotów, a świat ubezpieczeń zaczął rozważać wyłączanie kosmicznych wojaży z polis turystycznych.
![Foto: by Elliott Brown [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/11/9332121623_76541444da_c-1-370x168.jpg)
Według danych ONZ islamskie organizacje przestępcze wyłudziły w zeszłym roku łącznie 28 milionów funtów. Na mocy nowych przepisów ustawy antyterrorystycznej brytyjskie firmy ubezpieczeniowe nie będą mogły wypłacać pieniędzy na okup w ramach polisy K&R.

Zamachy terrorystyczne, katastrofy samolotów, ataki i konflikty zbrojne - ostatnie miesiące obfitują w doniesienia o tragicznych wydarzeniach w każdym niemal regionie świata. Jak zorganizować urlop, gdy rośnie zagrożenie terrorystyczne? Gdzie spędzić bezpieczne wakacje?
![Foto: CDC European Commission DG ECHO Global [CC BY-ND 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/)], Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/11/14886734222_0b82d385a7_c-1-370x168.jpg)
Firmy, które chcą ubezpieczyć podróże służbowe do Afryki Zachodniej lub szukają pokrycia kosztów przeprowadzenia kwarantanny, mogą mieć trudności w uzyskaniu odpowiedniej usługi. Ubezpieczyciele z USA i Wielkiej Brytanii przepisują swoje polisy od nowa na dwa sposoby – tworząc klauzule wyłączające szkody związane z wirusem lub znacząco podnosząc cenę składek za ubezpieczenia do krajów wysokiego ryzyka.
![Foto: by Ivan David Gomez Arce, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/09/5825972240_6c2f4932aa_b-1-370x168.jpg)
Niskie ceny to dopiero początek – tym sloganem przez dobre 25 lat reklamowała się sieć amerykańskich hipermarketów budowlanych Home Depot. Po ćwierci wieku padła ofiarą cyberataku. A że do dziś nie udało się ustalić, czy dane klientów ponad dwóch tysięcy sklepów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mogą być wykorzystane w złym celu, można zapytać ze złośliwością: czy włamanie do bazy danych to dopiero początek?

Jest ciemna noc, jedziesz z rodziną na wakacje i nagle w Twoim aucie dochodzi do problemów z silnikiem. Nie możesz jechać dalej, a wokół las. Ubezpieczenie assistance zapewnia pomoc techniczną w razie takich problemów. Jeżeli często wyjeżdżasz albo masz awaryjny samochód, assistance może Ci bardzo ułatwić życie.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz