Wojna, zamieszki, atak terrorystyczny - Twoje ubezpieczenie nie zadziała

Aktualizacja:
Wojna, zamieszki, atak terrorystyczny – Twoje ubezpieczenie nie zadziała

Holenderscy turyści lecieli liniami Malaysia Airlines na egzotyczne wakacje życia. Na pewno wielu z nich przed wyprawą przezornie wykupiło ubezpieczenie turystyczne, w końcu leczenie na drugim końcu świata kosztuje majątek. 17 lipca stało się jasne, że żadna z tych osób nie zobaczy już bliźniaczych wież Petronas Towers w Kuala Lumpur. Czy po zestrzeleniu boeinga 777 nad Ukrainą rodziny ofiar otrzymają świadczenia?

Wojna może zaskoczyć

Niedawno pisaliśmy o tym, że dziś jeszcze nie wiadomo, kto zapłaci za zestrzelony samolot – czy linie lotnicze, czy towarzystwo, w którym były ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. W normalnych warunkach rodziny ofiar oprócz odszkodowania z OC dostałyby jeszcze pieniądze z prywatnych polis – turystycznych, wypadkowych, życiowych. Niestety wojna, akty terroru czy zamieszki to nie są normalne warunki. Większość ubezpieczeń nie działa.

Czy Ty, kupując bilet, zastanawiasz się, nad jakimi terenami będzie przelatywał Twój samolot? Wsiadasz na pokład, wybór trasy pozostawiając załodze, podobnie jak w autobusie zdajesz się na kierowcę. Pasażerowie feralnego lotu nie mieli pojęcia, którędy będą lecieć, a nawet jeśli wiedzieli, to przecież nie mieli na to żadnego wpływu. Wydawałoby się, że skoro poszkodowany nie narażał się specjalnie, a nawet nie wiedział, że przez pewien czas będzie „nad wojną”, to ubezpieczyciel powinien wypłacić pieniądze z dobrowolnej polisy. Niestety tak nie jest.

Czytaj także: Ubezpieczenie od chaosu dla turysty XXI wieku

Polak zapłacił, więc jedzie

Pasażerowie malezyjskiego boeinga nieświadomie znaleźli się w rejonie wojny. Są jednak sytuacje, w których możesz uniknąć zagrożenia. Skoro tylko możesz go uniknąć – zrób to. A już na pewno nie myśl: „Przecież jestem ubezpieczony”.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej, wycieczka objazdowa po Ukrainie – brzmią bardzo kusząco, ale jeśli jesteś turystą, poczekaj z wyjazdem, aż zrobi się tam bezpieczniej.

W ubiegłym roku w miesiącach wakacyjnych w Egipcie odbywały się masowe protesty i zamieszki. Zdjęcia z krwawych zajść na ulicach Kairu polskie media komentowały informacjami od biur podróży, że nasi rodacy nie rezygnują z wyjazdów pod piramidy. Biura odwoływały wszystkie wycieczki w głąb Egiptu, a klienci i tak tam jechali, tylko zamiast na wycieczki, zapisywali się na kursy nurkowania. Dlaczego jechali? Bo zapłacone. Bo jak operator organizuje, to chyba wie, co robi. Bo ostatecznie co się może stać w hotelu? A jak Cię porwą? – Oj tam, jeszcze nikogo nie porwali.

Czytaj także: Urlop w czasach zagrożenia terrorystycznego – jak wypoczywać bezpiecznie?

Co to jest wojna? Co to są zamieszki?

Intuicyjnie chyba każdy czuje, że to, co obecnie dzieje się na wschodzie Ukrainy, nie może być nazwane pokojem. Ale przecież oficjalnie nikt nikomu wojny nie wypowiedział, więc może jakieś ubezpieczenie tam chroni? Oficjalnie władze ukraińskie prowadzą akcję antyterrorystyczną, a niestety terroryzm jest kolejnym generalnym wyłączeniem odpowiedzialności w większości istniejących ubezpieczeń.

Następną sytuacją, za której skutki ubezpieczyciele nie ponoszą odpowiedzialności, są zamieszki, strajki, rozruchy społeczne, wymieniane w OWU najczęściej jednym tchem z wojną i terroryzmem. Chodzi o te wydarzenia, które miały miejsce przed rokiem w Egipcie oraz te, które obserwowaliśmy wiosną tego roku w Turcji – tłumy walczących ze sobą ludzi, najczęściej na placach dużych miast.

Czytaj także: Odpowiedzialność cywilna – ubezpiecz się zanim wyrządzisz szkodę

Ubezpieczenie na wypadek wojny? Nic z tego

Spróbuj sobie uświadomić, jakie ubezpieczenia masz: pewnie wykupiłeś obowiązkowe OC samochodowe, może jeszcze masz autocasco lub ubezpieczenie mieszkania od ognia i innych zdarzeń losowych. W pracy lub w szkole jesteś objęty ubezpieczeniem grupowym, może masz polisę na życie. Niestety na żadne z tych ubezpieczeń nie możesz liczyć, jeśli coś Ci się stanie w związku z wojną, terroryzmem lub zamieszkami.

Co dokładnie to oznacza? Że jeśli Twoje mieszkanie zostanie zdemolowane w trakcie rozruchów społecznych, nie dostaniesz odszkodowania z polisy. Gdy zaparkujesz samochód w miejscu, gdzie wybuchnie bomba podłożona przez zamachowca, również nic nie dostaniesz. Także polisa turystyczna, nawet taka, która chroni podczas uprawiania sportów ekstremalnych, nie zadziała, jeśli ucierpisz podczas wojny czy ataku terrorystycznego.

Nieliczne wyjątki, czyli kiedy możesz dostać odszkodowanie

Po pierwsze: aby ubezpieczyciel mógł wyłączyć swoją odpowiedzialność, zdarzenie musi mieć związek z wojną/terroryzmem/zamieszkami. Jeśli przewrócisz się w hotelowym basenie i złamiesz rękę, będziesz miał prawo do odszkodowania, nawet jeżeli w tym czasie w mieście będą trwały zamieszki. Co innego, gdy zostaniesz zaatakowany przez tłum.

Po drugie: jest kilku ubezpieczycieli, którzy obejmują częściową ochroną zdarzenia powstałe w wyniku wojny bądź terroryzmu:

  1. Signal Iduna w ubezpieczeniu Bezpieczne Podróże udziela ochrony wtedy, gdy wojna zaskoczy Cię w podróży, ale tylko przez 7 dni.

  1. TU Europa w polisie turystycznej Travel World odpowiada za skutki niespodziewanych zdarzeń do 5 dni.

Żołnierze zawodowi, czyli osoby, które jadą w rejon wojny, bo na tym polega ich praca, nie znajdą dla siebie oferty wśród polis ogólnie dostępnych w agencjach ubezpieczeniowych. Nie oznacza to jednak, że nie są ubezpieczeni. Polskich żołnierzy i pracowników wojska poza granicami kraju obejmuje umowa ubezpieczenia zawarta pomiędzy Dowództwem Operacyjnym Sił Zbrojnych a towarzystwem ubezpieczeniowym Gothaer. Również korespondenci wojenni i inne osoby wybierające się na obszary działań wojennych mogą się ubezpieczyć, ale na zupełnie indywidualnych warunkach uzgodnionych z ubezpieczycielem. Nie muszę chyba wspominać, że taka polisa będzie bardzo, bardzo droga.

Działania wojenne, terroryzm, masowe rozruchy – to sytuacje, w których przestają działać zasady społeczne i prawne, którymi w czasie pokoju kierujemy się na co dzień. Podstawą ubezpieczeń jest szacowanie ryzyka metodami matematycznymi, a jak tu oszacować ryzyko na wojnie? Ubezpieczenia mogą funkcjonować i dobrze spełniać swoją rolę wyłącznie w czasie pokoju.

Podsumowanie

  • Większość ubezpieczeń zawiera wyłączenia odpowiedzialności za zdarzenia powstałe wskutek wojny, terroryzmu i zamieszek.
  • Aby ubezpieczyciel nie ponosił odpowiedzialności, wypadek musi mieć związek z wojną czy zamieszkami. Nie wystarczy, że wydarzy się na objętym nimi terenie.
  • Nieliczne polisy turystyczne udzielają ochrony w przypadku, kiedy zostaniesz niespodziewanie dotknięty działaniami wojennymi lub terroryzmem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej