Ubezpieczenie dla turysty w kosmosie

Aktualizacja:
ubezpieczenie dla turysty w kosmosie

W czasie, kiedy każdy bogaty marzyciel wyobraża sobie gwiezdne podróże w zaciszu własnego salonu, nadzieja na niedzielne zwiedzanie kosmosu – wycieczkowiec Virgin Galactic – rozbił się ostatnio na pustyni Mojave w Kalifornii. W wypadku zginął jeden z pilotów, a świat ubezpieczeń zaczął rozważać wyłączanie kosmicznych wojaży z polis turystycznych.

Skoczkowie spadochronowi i piloci prywatnych samolotów zobowiązani są do płacenia wyższej składki ze względu na ryzyko, jakie podejmują podczas podniebnych lotów. Dotychczas przy sporządzaniu polis nikt nie myślał o uwzględnieniu ryzyka związanego z podróżą kosmiczną, ale po katastrofie statku Virgin Galctic ta luka prawdopodobnie powoli zacznie się wypełniać.

Kosmiczna turystyka nie istnieje w polisach turystycznych, nie istnieje także zapis o jej wyłączeniu, dlatego, jeśli dojdzie do wypadku podczas podróży w kosmos, ubezpieczyciel będzie musiał zapłacić. Firmy ubezpieczeniowe rozważają wprowadzenie do kwestionariusza pytań zadawanych przy uzgadnianiu składki polisy turystycznej pytanie o ryzyko, które jeszcze niedawno śniło się tylko autorom prozy fantastyczno-naukowej. Przedstawiciel firmy Prudential – Sheila Bridgeforth – oświadczyła, że jeśli pośród klientów pojawiłby się turysta wyruszający w podróż statkiem kosmicznym, zawarcie umowy musiałoby poczekać do jego powrotu. Ryzyko związane z takim lotem jest zbyt duże, a firmy ubezpieczeniowe nie mają jeszcze odpowiedniej ilości informacji do stworzenia odpowiedniego produktu.

Livemint.com, które relacjonuje szum branżowy po katastrofie Virgin Galactic, zapewnia, że dyskusja o ubezpieczeniu dla kosmicznego turysty rozbrzmiewa obecnie w każdej agencji w USA.

Foto: by Futurilla [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Foto: by Bridget Coila [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/), via Flickr
2014.11.26
Dziecko warte milion dolarów – pułapki ubezpieczenia turystycznego dla przyszłych mam

Przedwczesny poród poza granicami kraju będzie kosztował świeżo upieczoną matkę z Kanady 950 tys. dolarów. Przedstawiciele branży ubezpieczeniowej i prawnicy ostrzegają przed wyłączeniami odpowiedzialności z polisy turystycznej dla kobiet w ciąży.

Czytaj więcej
Foto: by nikoretro, [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr
2014.07.30
Rodzic dla czworonoga – okazja dla ubezpieczyciela

Udomowienie czworonogów nastąpiło jeszcze w czasach średniowiecza, kiedy psy oswajano i wykorzystywano do polowań, a potem do innych zadań, takich jak pilnowanie owiec. Ale ostateczna, skrajna faza udomowienia zwierząt, którą zainicjowało współczesne społeczeństwo, nie śniła się nawet filozofom.

Czytaj więcej
Foto: West Midlands Police, Day 5 - Cannabis Disposal Team - West Midlands Police [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr
2014.07.14
Ubezpieczenie od nalotu policji dla sprzedawców trawki

W wielu krajach zarówno za posiadanie, jak i za handel można trafić do kryminału. Mimo że w tych stanach USA, w których zalegalizowano marihuanę, sprzedawcy konopi to zwykli przedsiębiorcy a nie stereotypowe szemrane typy z ciemnej alei, oni też nie mają łatwo.

Czytaj więcej
Foto: by Petras Gagilas [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr
2014.10.07
Ubezpieczyciel zmusza do usunięcia huśtawek ze szkolnego podwórka

Być może starsi mają rację i dzisiejsza młodzież nie jest już taka jak kiedyś. Podwórkowy futbol i zabawa w chowanego zostały wyparte przez nowego, elektronicznego mistrza gier, a opustoszałe osiedlowe boisko poddało się dyktaturze Internetu, konsoli i WoW-a. Bez względu jednak na to, jak bardzo zmienił się świat dziecięcych zabaw, nie istnieje taki amator domowych rozrywek, który nie dałby się wyciągnąć na huśtawki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej