Punkta

Skoczkowie spadochronowi i piloci prywatnych samolotów zobowiązani są do płacenia wyższej składki ze względu na ryzyko, jakie podejmują podczas podniebnych lotów. Dotychczas przy sporządzaniu polis nikt nie myślał o uwzględnieniu ryzyka związanego z podróżą kosmiczną, ale po katastrofie statku Virgin Galctic ta luka prawdopodobnie powoli zacznie się wypełniać.

Kosmiczna turystyka nie istnieje w polisach turystycznych, nie istnieje także zapis o jej wyłączeniu, dlatego, jeśli dojdzie do wypadku podczas podróży w kosmos, ubezpieczyciel będzie musiał zapłacić. Firmy ubezpieczeniowe rozważają wprowadzenie do kwestionariusza pytań zadawanych przy uzgadnianiu składki polisy turystycznej pytanie o ryzyko, które jeszcze niedawno śniło się tylko autorom prozy fantastyczno-naukowej. Przedstawiciel firmy Prudential – Sheila Bridgeforth – oświadczyła, że jeśli pośród klientów pojawiłby się turysta wyruszający w podróż statkiem kosmicznym, zawarcie umowy musiałoby poczekać do jego powrotu. Ryzyko związane z takim lotem jest zbyt duże, a firmy ubezpieczeniowe nie mają jeszcze odpowiedniej ilości informacji do stworzenia odpowiedniego produktu.

Livemint.com, które relacjonuje szum branżowy po katastrofie Virgin Galactic, zapewnia, że dyskusja o ubezpieczeniu dla kosmicznego turysty rozbrzmiewa obecnie w każdej agencji w USA.

Foto: by Futurilla [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/)], via Flickr