Ubezpieczyciel może śledzić pracowników firm. Jak daleko sięgnie inwigilacja w ubezpieczeniach?

Aktualizacja:
śledzić

Coraz łatwiej wyobrazić sobie świat, w którym każdy nasz ruch śledzi wszczepiony pod skórę chip. Na pomysł podobny do orwellowskiej wizji wszechobecnej inwigilacji wpadli specjaliści grupy Citi. System o roboczej nazwie „the Feed” ma na celu szczegółowe kontrolowanie pracy ubezpieczanej firmy.

Wybija dziewiąta rano, kiedy pracownik firmy transportowej melduje się na swoim stanowisku. Oprócz kluczyków do samochodu zabiera ze sobą urządzenie namierzające i monitor pracy serca. Firma ubezpieczeniowa, która przetwarza dane napływające z elektroniki inwigilującej każdy ruch pracownika, dowie się, kiedy ten włoży klucz do stacyjki i kiedy dotrze do magazynu. Zdaniem analityków z grupy Citi tak będzie wyglądać przyszłość gospodarki.

Jak relacjonuje Business Insider, Todd Bault, James Naklicki oraz Alex Gifford ustalili wspólnie kilka rozwiązań, które mogą naruszyć dotychczasowe mechanizmy działania branży ubezpieczeniowej. Jednym z nich ma być „the Feed” – pomysł na wykorzystanie transmisji danych na temat działania pracowników, wyposażenia i placówek, w celu kontrolowania ryzyka w czasie rzeczywistym. Wprowadzenie szczegółowego systemu kontroli, choć budzi zrozumiały odruch ochrony wolności osobistej, może zmienić na zawsze świat ubezpieczeń. Po pierwsze – uzyskane dane pozwolą na efektywne ustalenie składki czy też błyskawiczne przyjęcie roszczenia przez analityków, bez udziału pośredników. Po drugie – ciągły monitoring pozwoli na dokładne ustalenie, na jakim etapie pracy firmy rośnie ryzyko i z jaką intensywnością. Jakie zagrożenia stają się realne, kiedy fabryka jest zamknięta, a jakie, kiedy maszyneria pracuje na połowę swoich możliwości lub wyrabia 200% normy. Z jednej strony taka szczegółowa wiedza pozwoli na tworzenie zindywidualizowanych ofert, z drugiej – pozwoli lepiej poznać i zrozumieć ogólne mechanizmy działania ubezpieczanej firmy, tym samym umożliwiając przygotowanie się na każdą ewentualność.

Analitycy przyznają, że pomysł na wprowadzenie w życie „the Feed” może napotkać na różne problemy, takie jak prawo do prywatności pracownika czy też konieczność stworzenia nowych regulacji. Jednocześnie zaznaczają, że idea powinna zainteresować znaczną część środowiska ubezpieczeniowego.

Wykorzystanie nowych technologii jako narzędzia do kontrolowania i szacowania ryzyka z każdym pomysłem pozwala posuwać się branży ubezpieczeniowej o kolejny krok w stronę zacierania granicy między oszczędnością, inwigilacją i bezpieczeństwem. Póki co trudno przewidzieć, na którą stronę przechyli się szala zwycięstwa.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej