Badania techniczne i przeglądy - oto, co musisz wiedzieć

Aktualizacja:
badania techniczne

Masz nowe auto, chętniej korzystasz z autoryzowanych serwisów. Przeglądy są jednak drogie i po jakimś czasie rezygnujesz z nich. Czy badania techniczne wystarczą? Dlaczego warto robić dodatkowo przeglądy okresowe, niekoniecznie w ASO?

Badania techniczne to nie przegląd

Badania techniczne, w przeciwieństwie do przeglądu, są obowiązkowe i za niezrobienie ich można dostać mandat. Za ich brak policja może też zatrzymać dowód rejestracyjny. Przeprowadzają je podstawowe oraz okręgowe stacje kontroli pojazdów i to one dopuszczają, na określony czas, pojazd do ruchu na drogach publicznych. Stacje różnią się zakresem badań, jakie przeprowadzają. Podstawowe mogą w pełnym zakresie kontrolować wszystkie pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.  Mogą sprawdzić stan techniczny samochodu zasilanego gazem lub skierowanego na powtórne badanie. Stacje okręgowe badają natomiast wszystkie pojazdy bez względu na ich masę i wielkość. Są przystosowane zarówno do kontroli motocykli, jak i autobusów oraz ciężarówek w pełnym zakresie.

Badanie techniczne sprawdza podstawowe funkcje samochodu, wiążące się bezpośrednio z bezpieczeństwem na drodze.

Przegląd okresowy to zazwyczaj zalecana, lub określona w gwarancji, wizyta w serwisie (zazwyczaj jest to ASO), mająca na celu wymianę płynów i części eksploatacyjnych oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Wiąże się z wymianą koniecznych części i ewentualnym przedłużeniem gwarancji.

Badania techniczne

Dopuszczenie do ruchu, czyli rejestracja pojazdu, zależy od pozytywnego przejścia badania technicznego. Jest ono obowiązkowe nie tylko dla samochodów osobowych, ale także dla innych pojazdów: jednośladów (skuterów i motocykli), samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników. Samochody fabrycznie nowe, posiadające homologację, przez trzy lata od pierwszej rejestracji nie muszą przechodzić badania. Data jego wykonania jest umieszczona w dowodzie rejestracyjnym, a następne badanie należy wykonać już dwa lata po pierwszym. Kolejne zaś już co roku.

Zakres badania technicznego określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dla samochodów osobowych obowiązkowe są następujące czynności:

 • identyfikacja pojazdu – sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z dowodem rejestracyjnym
 • sprawdzenie stanu i poprawności działania:
  • ogumienia (sprawdzenie głębokości bieżnika, równomierności zużycia)
  • oświetlenia (uszkodzenia żarówek i lamp, prawidłowość działania, ustawienia, kąty padania światła – regulacja na miejscu)
  • hamulców (badanie siły i równomierności hamowania, działanie hamulca pomocniczego – tzw. ręcznego)
  • układu kierowniczego (luz, zużycie drążków kierowniczych)
  • zawieszenia (luzy elementów metalowo-gumowych)
  • nadwozia (stan szyb i elementów nośnych – ram lub progów)
  • układu wydechowego (stan, głośność)
  • silnika (wycieki oleju, pomiar emisji szkodliwych związków i ich zgodność z obowiązującą normą)
 • elementów bezpieczeństwa (obecność i działanie pasów bezpieczeństwa)
 • sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia (trójkąt ostrzegawczy, gaśnica)
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia – auta z instalacją LPG, lub CNG podlegają dodatkowym regulacjom i przeglądom.

W przypadku negatywnej decyzji, stacja kontroli okresowej wydaje dokument warunkowo dopuszczający pojazd do ruchu na 14 dni, w czasie których musisz zlikwidować usterki i ponownie zgłosić się na badanie.

Koszt podstawowego badania technicznego to 99 zł. Dla aut z LPG/CNG cena wynosi 162 zł. Jeśli zatrzymano Ci dowód, to ponownemu sprawdzeniu podlegają tylko elementy, które nie pozwoliły na dopuszczenie pojazdu do ruchu.

Samochody sprowadzone z zagranicy, wyrejestrowane, w celu ponownej rejestracji w Polsce muszą przejść badanie techniczne rozszerzone. Jeśli sprowadzony samochód nie był wyrejestrowany w kraju pochodzenia, to przeprowadzanie badania technicznego w Polsce nie jest wymagane przez okres obowiązywania badania przeprowadzonego za granicą. Samochody specjalne, w tym taksówki, obowiązują oddzielne regulacje odnośnie badań technicznych.

Przegląd okresowy

Okresowo producenci zalecają przeglądy, mające na celu wymianę części i płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość jest określana indywidualnie dla różnych samochodów, w zależności od producenta, modelu, wyposażenia i wersji silnika. W nowoczesnych samochodach często zdarza się, że o terminie przeglądu decyduje komputer pokładowy, który na podstawie warunków eksploatacji określa, kiedy należy dokonać wizyty w serwisie. Komputer może zmieniać zalecany czas przeglądu w zależności np. od stylu jazdy.

Podstawowy przegląd obejmuje wymianę oleju silnikowego i filtra oleju.

W zależności od modelu, producenta i przebiegu lub wieku auta dochodzą inne czynności. Może to być m.in.:

 • sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach
 • wymiana filtra powietrza
 • wymiana płynu chłodniczego
 • wymiana płynu hamulcowego
 • wymiana świec (w silnikach benzynowych)
 • uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych (silniki wysokoprężne)
 • wymiana rozrządu
 • sprawdzenie stanu zawieszenia
 • sprawdzenie stanu układu hamulcowego
 • sprawdzenie stanu układu kierowniczego
 • sprawdzenie stanu układu wydechowego
 • diagnostyka komputerowa
 • serwis klimatyzacji

Cena przeglądów okresowych jest zróżnicowana, zależy od miejsca wykonywania, modelu samochodu, ilości części, które muszą zostać wymienione. Zdarza się również, że ceny przeglądów są zryczałtowane. Przeglądy okresowe – w odróżnieniu od badań technicznych – nie są obowiązkowe. Jednak często zależy od nich nie tylko utrzymanie gwarancji na auto lub niektóre podzespoły, ale i Twoje bezpieczeństwo. A samochód, który regularnie przechodzi przeglądy jest mniej awaryjny i bezpieczniejszy. Rozważ, czy warto na tym oszczędzać. Im sprawniejsze auto, tym mniejsze ryzyko.

Ryzyko jest jeszcze mniejsze, gdy swoje wymarzone cztery kółka ubezpieczysz dodatkowo. Sprawdź w naszej porównywarce na mfind.pl, za ile i na jakich warunkach możesz mieć dobrą polisę AC, OC lub assistance.

Podsumowanie

 • Dopuszczenie do ruchu, czyli rejestracja pojazdu, zależy od pozytywnego przejścia badania technicznego.
 • Badanie techniczne, w przeciwieństwie do przeglądu okresowego, jest obowiązkowe!
 • Samochody fabrycznie nowe, posiadające homologację, przez pierwsze trzy lata nie muszą przechodzić badań.
 • Zakres badania technicznego określa rozporządzenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej