Badania techniczne i przeglądy - oto, co musisz wiedzieć

Aktualizacja:
badania techniczne

Masz nowe auto, chętniej korzystasz z autoryzowanych serwisów. Przeglądy są jednak drogie i po jakimś czasie rezygnujesz z nich. Czy badania techniczne wystarczą? Dlaczego warto robić dodatkowo przeglądy okresowe, niekoniecznie w ASO?

Badania techniczne to nie przegląd

Badania techniczne, w przeciwieństwie do przeglądu, są obowiązkowe i za niezrobienie ich można dostać mandat. Za ich brak policja może też zatrzymać dowód rejestracyjny. Przeprowadzają je podstawowe oraz okręgowe stacje kontroli pojazdów i to one dopuszczają, na określony czas, pojazd do ruchu na drogach publicznych. Stacje różnią się zakresem badań, jakie przeprowadzają. Podstawowe mogą w pełnym zakresie kontrolować wszystkie pojazdy, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.  Mogą sprawdzić stan techniczny samochodu zasilanego gazem lub skierowanego na powtórne badanie. Stacje okręgowe badają natomiast wszystkie pojazdy bez względu na ich masę i wielkość. Są przystosowane zarówno do kontroli motocykli, jak i autobusów oraz ciężarówek w pełnym zakresie.

Badanie techniczne sprawdza podstawowe funkcje samochodu, wiążące się bezpośrednio z bezpieczeństwem na drodze.

Przegląd okresowy to zazwyczaj zalecana, lub określona w gwarancji, wizyta w serwisie (zazwyczaj jest to ASO), mająca na celu wymianę płynów i części eksploatacyjnych oraz sprawdzenie stanu technicznego pojazdu. Wiąże się z wymianą koniecznych części i ewentualnym przedłużeniem gwarancji.

Badania techniczne

Dopuszczenie do ruchu, czyli rejestracja pojazdu, zależy od pozytywnego przejścia badania technicznego. Jest ono obowiązkowe nie tylko dla samochodów osobowych, ale także dla innych pojazdów: jednośladów (skuterów i motocykli), samochodów ciężarowych, autobusów i ciągników. Samochody fabrycznie nowe, posiadające homologację, przez trzy lata od pierwszej rejestracji nie muszą przechodzić badania. Data jego wykonania jest umieszczona w dowodzie rejestracyjnym, a następne badanie należy wykonać już dwa lata po pierwszym. Kolejne zaś już co roku.

Zakres badania technicznego określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dla samochodów osobowych obowiązkowe są następujące czynności:

 • identyfikacja pojazdu – sprawdzenie numeru VIN i jego zgodności z dowodem rejestracyjnym
 • sprawdzenie stanu i poprawności działania:
  • ogumienia (sprawdzenie głębokości bieżnika, równomierności zużycia)
  • oświetlenia (uszkodzenia żarówek i lamp, prawidłowość działania, ustawienia, kąty padania światła – regulacja na miejscu)
  • hamulców (badanie siły i równomierności hamowania, działanie hamulca pomocniczego – tzw. ręcznego)
  • układu kierowniczego (luz, zużycie drążków kierowniczych)
  • zawieszenia (luzy elementów metalowo-gumowych)
  • nadwozia (stan szyb i elementów nośnych – ram lub progów)
  • układu wydechowego (stan, głośność)
  • silnika (wycieki oleju, pomiar emisji szkodliwych związków i ich zgodność z obowiązującą normą)
 • elementów bezpieczeństwa (obecność i działanie pasów bezpieczeństwa)
 • sprawdzenie obecności obowiązkowego wyposażenia (trójkąt ostrzegawczy, gaśnica)
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia – auta z instalacją LPG, lub CNG podlegają dodatkowym regulacjom i przeglądom.

W przypadku negatywnej decyzji, stacja kontroli okresowej wydaje dokument warunkowo dopuszczający pojazd do ruchu na 14 dni, w czasie których musisz zlikwidować usterki i ponownie zgłosić się na badanie.

Koszt podstawowego badania technicznego to 99 zł. Dla aut z LPG/CNG cena wynosi 162 zł. Jeśli zatrzymano Ci dowód, to ponownemu sprawdzeniu podlegają tylko elementy, które nie pozwoliły na dopuszczenie pojazdu do ruchu.

Samochody sprowadzone z zagranicy, wyrejestrowane, w celu ponownej rejestracji w Polsce muszą przejść badanie techniczne rozszerzone. Jeśli sprowadzony samochód nie był wyrejestrowany w kraju pochodzenia, to przeprowadzanie badania technicznego w Polsce nie jest wymagane przez okres obowiązywania badania przeprowadzonego za granicą. Samochody specjalne, w tym taksówki, obowiązują oddzielne regulacje odnośnie badań technicznych.

Przegląd okresowy

Okresowo producenci zalecają przeglądy, mające na celu wymianę części i płynów eksploatacyjnych. Częstotliwość jest określana indywidualnie dla różnych samochodów, w zależności od producenta, modelu, wyposażenia i wersji silnika. W nowoczesnych samochodach często zdarza się, że o terminie przeglądu decyduje komputer pokładowy, który na podstawie warunków eksploatacji określa, kiedy należy dokonać wizyty w serwisie. Komputer może zmieniać zalecany czas przeglądu w zależności np. od stylu jazdy.

Podstawowy przegląd obejmuje wymianę oleju silnikowego i filtra oleju.

W zależności od modelu, producenta i przebiegu lub wieku auta dochodzą inne czynności. Może to być m.in.:

 • sprawdzenie prawidłowego ciśnienia w oponach
 • wymiana filtra powietrza
 • wymiana płynu chłodniczego
 • wymiana płynu hamulcowego
 • wymiana świec (w silnikach benzynowych)
 • uzupełnienie płynu katalitycznego w autach z filtrem cząstek stałych (silniki wysokoprężne)
 • wymiana rozrządu
 • sprawdzenie stanu zawieszenia
 • sprawdzenie stanu układu hamulcowego
 • sprawdzenie stanu układu kierowniczego
 • sprawdzenie stanu układu wydechowego
 • diagnostyka komputerowa
 • serwis klimatyzacji

Cena przeglądów okresowych jest zróżnicowana, zależy od miejsca wykonywania, modelu samochodu, ilości części, które muszą zostać wymienione. Zdarza się również, że ceny przeglądów są zryczałtowane. Przeglądy okresowe – w odróżnieniu od badań technicznych – nie są obowiązkowe. Jednak często zależy od nich nie tylko utrzymanie gwarancji na auto lub niektóre podzespoły, ale i Twoje bezpieczeństwo. A samochód, który regularnie przechodzi przeglądy jest mniej awaryjny i bezpieczniejszy. Rozważ, czy warto na tym oszczędzać. Im sprawniejsze auto, tym mniejsze ryzyko.

Ryzyko jest jeszcze mniejsze, gdy swoje wymarzone cztery kółka ubezpieczysz dodatkowo. Sprawdź w naszej porównywarce na mfind.pl, za ile i na jakich warunkach możesz mieć dobrą polisę AC, OC lub assistance.

Podsumowanie

 • Dopuszczenie do ruchu, czyli rejestracja pojazdu, zależy od pozytywnego przejścia badania technicznego.
 • Badanie techniczne, w przeciwieństwie do przeglądu okresowego, jest obowiązkowe!
 • Samochody fabrycznie nowe, posiadające homologację, przez pierwsze trzy lata nie muszą przechodzić badań.
 • Zakres badania technicznego określa rozporządzenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej