Gdzie znajdziemy numer VIN w samochodzie?

Aktualizacja:
numer-vin-gdzie-jest-umieszczony

VIN to numer identyfikacyjny pojazdu. Składa się z 17 znaków będących kombinacją liter i cyfr. Jednak najistotniejsze jest tutaj to, że numer VIN może naprawdę dużo powiedzieć o samochodzie, który na przykład masz zamiar kupić na rynku wtórnym. Jeśli chcesz poznać historię auta, sprawdź jego numer VIN. Gdzie numer jest umieszczony?

Oczywiście w dowodzie rejestracyjnym (pole E), ale i w samochodzie. Jednak konkretne miejsce, w którym znajduje się tabliczka z numerem uzależnione jest od marki auta. To producent decyduje, gdzie numer jest umieszczany.

Numer VIN w dokumentach

Kupując samochód pamiętasz oczywiście o wszystkich dokumentach. Umowa kupna – sprzedaży, dowód rejestracyjny, w którego polu E znajdziesz numer VIN oraz obowiązkowe ubezpieczenie OC. W przypadku dowodu rejestracyjnego wpisany VIN powinien być dokładnie taki sam, jak numer znajdujący się na specjalnej tabliczce umieszczonej na karoserii pojazdu. W kwestii ubezpieczenia OC, pamiętaj, że polisa automatycznie przechodzi na kolejnego właściciela auta. Sprawdź jednak, do kiedy zachowana jest ochrona ubezpieczeniowa. Jeśli wkrótce upływa jej termin, skalkuluj nowe ubezpieczenie OC i kup polisę. A wracając do numer nadwozia (nie podwozia, jak niektórzy określają numer VIN). Gdzie może być umieszczony?

Gdzie może być umieszczony w samochodzie numer VIN?

Numer VIN umieszczony jest też na specjalnej tabliczce znajdującej się na karoserii pojazdu. Najczęściej można go znaleźć za przednią szybą od strony kierowcy lub też w okolicach silnika. W starszych samochodach nr VIN może znajdować się w innym miejscu. Wszystko zależy od producenta samochodu, a zatem numer VIN może być umieszczony np. na:

 • wzmocnieniu czołowym – Opel
 • wzmocnieniu bocznym prawym – Chrysler, Citroen, Fiat, Jeep, Peugeot, Porsche, Renault
 • wzmocnieniu bocznym prawym w pobliżu prawego amortyzatora – Alfa Romeo, BMW, Chrysler, Fiat, Mercedes, Renault, Skoda, Seat
 • przegrodzie czołowej – Alfa Romeo, Audi., BMW, Citroen, Daewoo, Ford, Honda, Hyundai, Jeep, Kia, Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo
 • podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela – Alfa Romeo, Fiat, Ford, Kia, Mazda, Mercedes, Opel, Renault
 • środkowym prawym słupku – Volvo
 • podłodze pod siedziskiem tylnej kanapy.- Chrysler, Volkswagen
 • podłodze bagażnika – Alfa Romeo, Fiat, Jaguar, Jeep, Peugeot, Porsche, Renault
 • obudowie deski rozdzielczej, po lewej stronie – Audi, BMW, Chrysler, Citroen, Ford, Honda, Jaguar, Jeep, Land Rover, Mazda, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Skoda, Toyota, Volkswagen, Volvo
 • podłużnicy prawej ramy, za przednim kołem – KIA, Land Rover, Mercedes, Suzuki, Toyota
 • podłużnicy prawej ramy, za tylnym kołem – Jeep, Mitsubishi, Nissan, Opel

Pamiętaj, że w przypadku, gdy nr VIN jest trudny do odnalezienia, nieczytelny, czy zamazany powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Podobnie będzie w sytuacji, gdy numer VIN nie będzie zgadzał się w tym zamieszczonym w dowodzie rejestracyjnym. W takich okolicznościach najlepiej, aby to policja zweryfikowała nr VIN pojazdu i stwierdziła, że samochód nie pochodzi przypadkiem z kradzieży.

Czytaj także: Co to jest numer VIN i jak go sprawdzić?

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments