Punkta

Szukasz narzędzia jakim jest kalkulator zniżek OC? Może Cię zaskoczymy, ale zamierzamy Cię do niego zniechęcić i przekonać do skorzystania z kalkulatora ubezpieczeń – z pewnością słyszałeś o nim nie raz. To takie magiczne urządzenie przyjazne kierowcom. Kalkulator ubezpieczenia OC i AC porówna oferty różnych towarzystw, obliczy składkę OC, znajdzie najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne. Na jakiej zasadzie działa? Co bierze pod uwagę? Jak korzystać z jego dobrodziejstwa? Dlaczego zniżki i kalkulator zniżek odchodzi do lamusa i nie ma sensu z niego korzystać?

Na początku były zniżki: klasyfikacja bonus-malus

Zacznijmy od początku, a konkretniej od zniżek i zwyżek, które spędzają sen z oczu wielu kierowcom. Fachowo nazywamy je klasyfikacją bonus-malus. Po naszemu jest to taki system nagród i kar, jakie towarzystwa stosują wobec swoich klientów. Jak nagradzają, a jak każą?

Standardowo jeden rok bezszkodowej jazdy to 10% zniżki na Twoim koncie. Rachunek jest prosty – maksymalną ulgę w OC w wysokości 60% możesz uzyskać po 6 latach bezpiecznej jazdy. Każda szkoda powoduje natomiast utratę 10%. Tyle w teorii. A jak wygląda to w praktyce? Przeróżnie. Nie istnieje żaden zapis prawny, który regulowałby system wyliczania zniżek. Każdy ubezpieczyciel ma prawo do stosowania własnych metod. I tak jak w jednej firmie pełne zniżki uzyskasz dopiero po 8 latach, tak w drugiej możesz je wypracować już po 3.

Dodatkowo trzeba to dziś uczciwie powiedzieć: większość towarzystw ubezpieczeniowych nie pyta o zniżki, a sprawdza naszą historię ubezpieczeniową w UFG. Zniżki dziś tracą na znaczeniu .

Największe zniżki to najtańsze OC? Obalamy mity! 

Lubimy nagrody. Lubimy też wysokie zniżki u tych, którzy ciągle je liczą. Jeśli więc znajdziemy ubezpieczyciela, który za rok bezszkodowej jazdy przyzna nam już 20% zniżki, będzie oznaczało to, że właśnie znaleźliśmy najtańsze OC? Absolutnie nie! Wysokie zniżki nie gwarantują taniego OC. Cena ubezpieczenia komunikacyjnego zależy od wielu czynników, a zniżki są tylko jednym z nich. Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń i wyliczając OC zobaczysz, że tańsze ubezpieczenie możesz znaleźć w towarzystwie, które wcale nie obdarowuje hojnymi zniżkami.

Chcąc lepiej to zobrazować, skorzystaliśmy z kalkulatora OC i AC, aby obliczyć składkę OC dla naszego bohatera. Jest nim 45-letni kierowca Opla Corsy, z 20-letnim doświadczeniem za kierownicą i zniżkami na poziomie 40%. Kalkulator OC online wygenerował nam atrakcyjne cenowo oferty ubezpieczeń. Najtańsze OC w cenie 638 zł nasz bohater kupi w Link4, choć towarzystwo to pełne zniżki przyznaje w teorii  po 6 latach bezszkodowej jazdy. U konkurencji, która pełny pakiet zniżek przyznaje już po 3 latach bezpiecznej jazdy, nasz bohater musiałby zapłacić ponad 200 zł więcej.

Inaczej rzecz biorąc –  co z tego, że ubezpieczyciel oferuje Ci 50 % zniżki, jeśli stawka wyjściowa to 2000 zł, a u konkurencji 1200?

Obliczanie składki OC: jak kupić tanie OC ze zniżkami albo bez zniżek? 

Jako kierowca szukający oszczędności, zapewne nie raz korzystałeś z kalkulatora ubezpieczenia OC i wiesz, że zanim zostało wyliczone ubezpieczenie, musiałeś podać szereg informacji, które w przypadku obliczenia składki OC mogły Ci się wydać bez znaczenia. Otóż nic bardziej mylnego!

Wszystkie informacje, takie jak Twój wiek, zawód czy stan cywilny, mają niemały wpływ na cenę polisy. Co najważniejsze, różne towarzystwa przyznają zniżki w OC z różnych powodów.

Oznacza to, że nawet jeśli bezpieczną jazdą nie wypracujesz najwyższych zniżek, wciąż masz szansę na atrakcyjne cenowo ubezpieczenie. Kalkulator OC online pomoże Ci w jego znalezieniu.

Przerwa w ubezpieczeniu OC: co ze zniżkami?

Tak, jak firmy ubezpieczeniowe mają pełną dowolność w naliczaniu zniżek w OC, tak każda z nich ma też swój własny system uznawania przerw w ubezpieczeniu komunikacyjnym. Może się zdarzyć, że latami bezszkodowej jazdy wypracowałeś sobie zniżki na poziomie 60%, a teraz sprzedajesz swój samochód. Na co dzień poruszasz się autem służbowym, a swoje cztery kółka kupujesz dopiero po dwóch latach. Co w takiej sytuacji dzieje się z Twoimi zniżkami?Czy tracisz wszystko, co do tej pory wypracowałeś?

Niekoniecznie, ale tutaj ubezpieczyciele mają szerokie pole do popisu. Jedni nie uznają Twoich wcześniejszych zniżek, a inni odbiorą na przykład po 10% za każdy rok przerwy. Na rynku znajdziesz też ubezpieczycieli, którzy nawet po kilku latach przerwy uznają zgromadzone wcześniej zniżki. Warto też szukać takich, którzy uznają te wypracowane na przykład na jednośladach, albo przeniosą zniżki współmałżonka.

Kalkulator OC i AC: wylicz ubezpieczenie

Kalkulator OC online jest jednym ze sprawdzonych sposobów, dzięki któremu możesz znaleźć ofertę ubezpieczenia skrojonego na Twoją miarę. Umożliwi on wyliczenie składki OC samochodu i wskaże najkorzystniejszą dla Ciebie polisę. Co najważniejsze, kalkulator ubezpieczeń to nie tylko narzędzie umożliwiające obliczenie ubezpieczenia, ale także zakup polisy.

Punkta, dawniej mfind ubezpieczenie komunikacyjne