Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Aktualizacja:
baner w treści – stały - 1

Wybierasz się w europejską podróż? Przed wyjazdem zadbałeś o kartę EKUZ? O ile w podróży ta może okazać się bardzo przydatna, warto wiedzieć, że nie w każdej sytuacji przyjdzie nam ona z pomocą. Sprawdź, co obejmuje europejskie ubezpieczenie NFZ i kiedy możesz na nie liczyć?

Co to jest EKUZ?

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pod tą nazwą kryje się dokument, który potwierdza, że jej właściciel podlega ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to równoznaczne z prawem do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa. Karta jest honorowana w krajach należących do Unii Europejskiej a także: Islandii, Norwegii i Szwajcarii. 

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Wystarczy przekazać wypełniony wniosek do właściwego miejscowo, wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie trzeba dostarczać wniosku osobiście, można zrobić to za pośrednictwem internetu. Jeśli weryfikacja ubezpieczenia przebiegnie pomyślnie, karta zostanie wykonana i przekazana wnioskodawcy. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – jakie wybrać? 

Europejskie ubezpieczenie NFZ: co obejmuje? 

Karta EKUZ uprawnia do otrzymania za granicą pomocy w ramach publicznej służby zdrowia. Jeśli więc pójdziesz na prywatną wizytę, nie oczekuj że będzie ona bezpłatna. 

Jako posiadacz karty masz gwarancję, że zostaniesz potraktowany tak samo jak obywatel państwa, w którym przebywasz. Co nie znaczy, że będzie to opieka kompleksowa i w pełni darmowa. Kraje różnie regulują kwestię odpłatności wizyt w ramach publicznego systemu. 

Ponadto, nie powinieneś liczyć na to, że w ramach tego ubezpieczenia zostaną pokryte wszystkie koszty leczenia. Otrzymanie pomocy w nagłych wypadkach czy sytuacji zagrożenia życia nie będą stanowiły problemu, ale inne porady mogą być niedostępne. 

Ubezpieczenie zdrowotne NFZ: czy to wystarczy?

Wyjazd za granicę nie powinien wzbudzać u ciebie obaw o bezpieczeństwo. Posiadanie karty EKUZ to podstawa, ale masz wiele możliwości rozbudowania ochrony. Jeśli wyjazd ma charakter turystyczny, zainwestuj w dodatkową asekurację, jaką jest ubezpieczenie turystyczne europejskie. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bogate oferty tego rodzaju produktów. Na przykład Warta w ramach polisy turystycznej oferuje: zwrot kosztów leczenia nagłych zachorowań oraz następstw chorób przewlekłych i nieszczęśliwych wypadków wraz z usługami assistance. Objęte ochroną są także: następstwa nieszczęśliwych wypadków i bagaż podróżny. Ponadto ubezpieczyciel gwarantuje kontynuację leczenia powypadkowego w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to bardzo dobra oferta, ale nie spełnia wymagań osób, które zamierzają za granicą żyć i pracować. Codzienność to nie tylko nagłe wypadki. Obcokrajowcy potrzebują stałego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Dla tej grupy stworzono prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych – kiedy warto je mieć?

Prywatne międzynarodowe ubezpieczenie europejskie 

To idealne rozwiązanie dla osób, planujących dłuższy pobyt poza granicami kraju. Warunki polisy należy dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Przed podjęciem decyzji weź pod uwagę w szczególności: państwo docelowe oraz kraje, w których znajdziesz się „po drodze” oraz stan zdrowia ubezpieczonych. Wszystkie szczegóły znajdziesz w dokumencie zatytułowanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. 

Polisa, dotycząca prywatnego ubezpieczenia międzynarodowego może obejmować: leczenie nowotworów, opiekę dentystyczną, prowadzenie ciąży, transport medyczny, wizyty domowe, hospitalizację czy zakup leków. Może, ale nie musi dlatego tak ważna jest wnikliwe przestudiowanie ofert. Jeśli chorujesz przewlekle zadbaj o to, by schorzenie to i jego leczenie były objęte polisą. Co ważne, informacja czy podlegasz ubezpieczeniu w NFZ jest bez znaczenia. Wszystkie porady odbywają się w ramach składki. 

Podsumowanie

Planując zagraniczny wyjazd w pierwszej kolejności sprawdzasz datę ważności swojej karty EKUZ? To bardzo przydatne przyzwyczajenie, szczególnie gdy wybierasz się na krótką eskapadę. Jednak przed dłuższym pobytem europejskie ubezpieczenie NFZ może nie wystarczyć. Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej