Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Aktualizacja:

Wybierasz się w europejską podróż? Przed wyjazdem zadbałeś o kartę EKUZ? O ile w podróży ta może okazać się bardzo przydatna, warto wiedzieć, że nie w każdej sytuacji przyjdzie nam ona z pomocą. Sprawdź, co obejmuje europejskie ubezpieczenie NFZ i kiedy możesz na nie liczyć?

Co to jest EKUZ?

EKUZ to skrót od Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pod tą nazwą kryje się dokument, który potwierdza, że jej właściciel podlega ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jest to równoznaczne z prawem do skorzystania z niezbędnych świadczeń zdrowotnych na terenie innego państwa. Karta jest honorowana w krajach należących do Unii Europejskiej a także: Islandii, Norwegii i Szwajcarii. 

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Wystarczy przekazać wypełniony wniosek do właściwego miejscowo, wojewódzkiego oddziału NFZ. Nie trzeba dostarczać wniosku osobiście, można zrobić to za pośrednictwem internetu. Jeśli weryfikacja ubezpieczenia przebiegnie pomyślnie, karta zostanie wykonana i przekazana wnioskodawcy. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – jakie wybrać? 

Europejskie ubezpieczenie NFZ: co obejmuje? 

Karta EKUZ uprawnia do otrzymania za granicą pomocy w ramach publicznej służby zdrowia. Jeśli więc pójdziesz na prywatną wizytę, nie oczekuj że będzie ona bezpłatna. 

Jako posiadacz karty masz gwarancję, że zostaniesz potraktowany tak samo jak obywatel państwa, w którym przebywasz. Co nie znaczy, że będzie to opieka kompleksowa i w pełni darmowa. Kraje różnie regulują kwestię odpłatności wizyt w ramach publicznego systemu. 

Ponadto, nie powinieneś liczyć na to, że w ramach tego ubezpieczenia zostaną pokryte wszystkie koszty leczenia. Otrzymanie pomocy w nagłych wypadkach czy sytuacji zagrożenia życia nie będą stanowiły problemu, ale inne porady mogą być niedostępne. 

Ubezpieczenie zdrowotne NFZ: czy to wystarczy?

Wyjazd za granicę nie powinien wzbudzać u ciebie obaw o bezpieczeństwo. Posiadanie karty EKUZ to podstawa, ale masz wiele możliwości rozbudowania ochrony. Jeśli wyjazd ma charakter turystyczny, zainwestuj w dodatkową asekurację, jaką jest ubezpieczenie turystyczne europejskie. 

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają bogate oferty tego rodzaju produktów. Na przykład Warta w ramach polisy turystycznej oferuje: zwrot kosztów leczenia nagłych zachorowań oraz następstw chorób przewlekłych i nieszczęśliwych wypadków wraz z usługami assistance. Objęte ochroną są także: następstwa nieszczęśliwych wypadków i bagaż podróżny. Ponadto ubezpieczyciel gwarantuje kontynuację leczenia powypadkowego w Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to bardzo dobra oferta, ale nie spełnia wymagań osób, które zamierzają za granicą żyć i pracować. Codzienność to nie tylko nagłe wypadki. Obcokrajowcy potrzebują stałego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Dla tej grupy stworzono prywatne międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych – kiedy warto je mieć?

Prywatne międzynarodowe ubezpieczenie europejskie 

To idealne rozwiązanie dla osób, planujących dłuższy pobyt poza granicami kraju. Warunki polisy należy dopasować do indywidualnych potrzeb klienta. Przed podjęciem decyzji weź pod uwagę w szczególności: państwo docelowe oraz kraje, w których znajdziesz się „po drodze” oraz stan zdrowia ubezpieczonych. Wszystkie szczegóły znajdziesz w dokumencie zatytułowanym Ogólne Warunki Ubezpieczenia. 

Polisa, dotycząca prywatnego ubezpieczenia międzynarodowego może obejmować: leczenie nowotworów, opiekę dentystyczną, prowadzenie ciąży, transport medyczny, wizyty domowe, hospitalizację czy zakup leków. Może, ale nie musi dlatego tak ważna jest wnikliwe przestudiowanie ofert. Jeśli chorujesz przewlekle zadbaj o to, by schorzenie to i jego leczenie były objęte polisą. Co ważne, informacja czy podlegasz ubezpieczeniu w NFZ jest bez znaczenia. Wszystkie porady odbywają się w ramach składki. 

Podsumowanie

Planując zagraniczny wyjazd w pierwszej kolejności sprawdzasz datę ważności swojej karty EKUZ? To bardzo przydatne przyzwyczajenie, szczególnie gdy wybierasz się na krótką eskapadę. Jednak przed dłuższym pobytem europejskie ubezpieczenie NFZ może nie wystarczyć. Warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej