Tanie linie lotnicze - wymiary walizki do samolotu

Opublikowano: 04.03.2020

Wyjazd za granicę, a właściwie wylot, to często ciekawy pomysł na spędzenie urlopu czy wakacji. Polscy turyści nauczyli się już, że nie warto przepłacać za bilety. Kilka godzin w niewygodnym w samolocie, o niższym standardzie, u taniego przewoźnika to kompromis, na który godzi się wielu z nas. By nie dopłacać do bilety, warto wiedzieć, jakie limity bagażu obowiązują w danych liniach lotniczych? Jakie są wymiary walizki do samolotu?

Za co czekają nas dopłaty na lotnisku?

Często zdarza się tak, że firmy oferujące tanie przeloty, bardzo precyzyjnie określają warunki, jakie musi spełniać bagaż podróżujących. Mówimy tu zarówno o wymiarach bagażu podręcznego, jak również o wadze i wymiarach bagażu trafiającego do luku samolotu. Za niewłaściwe wymiary walizki będziemy zmuszeni dopłacić nawet kilkaset złotych. Pamiętajmy również o tym, że rozmiar walizki do samolotu zależy od firmy, która sprzedaje bilety. Miejmy na uwadze, że przed wylotem należy sprawdzić jeszcze raz, dokładnie, czy nie zmieniły się warunki dotyczące wagi i rozmiaru bagażu, aby niepotrzebnie nie przepłacać. 

Wymiary walizki do samolotu

Jednym z takich przewoźników jest Ryanair. Jeśli zakupimy bilet w tej sieci, to będziemy mogli wziąć za darmo do samolotu bagaż o rozmiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm. Taki bagaż podręczny musi się zmieścić pod siedzeniem, jeśli planujemy zabrać ze sobą w podróż większa walizkę podręczną, to będziemy zmuszeni za nią zapłacić, a i tak jej maksymalne wymiary mogą wynosić 55 cm x 40 cm x 20 cm i nie może na ważyć więcej niż 10 kg.

Pasażerowie Ryanaira mogą również, za dodatkową opłatą, zdecydować się na pierwszeństwo podczas boardingu. Dzięki temu mają więcej czasu na swobodne rozpakowanie się w samolocie. Duży bagaż podręczny często można nadać do luku bagażowego i dzięki temu przewożenie płynów powyżej 100 ml nie powinno stanowić problemu. W przypadku tego operatora również ta usługa jest dodatkowo płatna. Podobnie, jak w innych liniach lotniczych, można również przewozić w luku samolotu bagaż rejestrowany. Jego maksymalny wymiar wynosi 81 cm x 119 cm x 119 cm, a waga do 20 kg. Nadanie tego dużego gabarytu jest również usługą odpłatną.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie w liniach lotniczych – które warto wybrać?

Wśród tanich linii lotniczych znajduje się również Wizzair. W tej linii lotniczej mamy możliwość zabrania ze sobą bagażu podręcznego o wymiarach 40 cm x 30 cm x 20 cm do 10 kg. Taka walizka musi się zmieścić pod siedzeniem pasażera. Ci turyści, którzy dokupili usługę priority, mogą także wziąć na pokład samolotu bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm do 10 kg. Naturalnie i u tego przewoźnika możemy nadać bagaż rejestrowany, jednak nie większy niż: 149 x 119 x 171 cm. Naturalnie za tę usługę pobierane są przez Wizzair dodatkowe opłaty. Ceny tej usługi mogą znacząco się różnić, w zależności od miejsca docelowego naszego urlopu czy wyjazdu.

Limity bagażu obowiązujące pasażerów

Jeżeli przyjrzymy się większości tak zwanych starych i dużych operatorów lotniczych, możemy szybko zorientować się, że pozwalają oni na wniesienie do samolotu bagażu o większych rozmiarach, a dodatkowo nie są pobierane opłaty za damskie torebki czy torby na laptopy. Bez problemu również możemy podróżować z dziecięcym wózkiem. Jednak i w takich liniach bardzo często pobierane są opłaty za wybór miejsca.

Cena biletów o dużych przewoźników jest znacząco wyższa, ponieważ pozostawiają oni większą swobodę pasażerom w doborze branych na pokład walizek. Tani przewoźnicy regulują wymiary toreb podróżników po to, aby móc zapewnić najtańszą możliwą taryfę dla swoich klientów. Takie zróżnicowanie pozwala turystom na samodzielne podjęcie decyzji o tym, w jakich warunkach i z jakiej wielkości torbami planują wyjazd. City Break w Rzymie czy Paryżu w okazyjnej cenie dzięki tanim liniom lotniczym jest kuszącą propozycją, jednak wyjazd czteroosobową rodziną na dwutygodniowe wakacje może okazać się sporym wyzwaniem organizacyjnym i w takim wypadku może lepiej zastanowić się nad wyborem tradycyjnej firmy lotniczej. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...