Ubezpieczenie w liniach lotniczych – które warto rozważyć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-w-liniach-lotniczych
baner w treści – stały - 1

Planując urlop, zawsze z tyłu głowy przewija się myśl o ubezpieczeniu podróży. Część z nas ma je wykupione w pakiecie razem z wycieczką, inni korzystają z usług dodatkowych banków, a jeszcze inni szukają ich za pośrednictwem kalkulatora ubezpieczeń. Część z nas nie lubi jednak szukać dodatkowych rozwiązań, a wtedy pojawia się opcja od linii lotniczych…

Rezerwując bilet lotniczy, wyświetla nam się wiele reklam i opcji dodatkowych. Z reguły pomijamy je, nie chcąc ryzykować dodatkowych kosztów. Jedną z takich oferowanych usług jest ubezpieczenie lotów od przewoźników. Jest to kwestia godna rozpatrzenia z kilku przyczyn: ubezpieczenie podróżne obejmuje kilka istotnych aspektów, dzięki czemu cały nasz wyjazd odbędzie się bez stresu. Co zwykle zawiera takie ubezpieczenie w liniach lotniczych, jakie warianty są dostępne?

Sprawdź ceny ubezpieczenia turystycznego

Ubezpieczenie od odwołania lotu, a może coś więcej? Co zawiera polisa

Ubezpieczenie lotów to jak możesz się domyślić najczęściej to kwestia rekompensaty za niedogodności wynikłe z winy przewoźnika – przede wszystkim odwołanie lub opóźnienie lotu. Warto pamiętać, że do tego akurat linie lotnicze są zobligowane. W zależności od sytuacji możemy domagać się odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro. Polisa jest w stanie zagwarantować nam wyższe zadośćuczynienie – o jego wysokości dowiesz się z OWU.

Tego typu ochrona może zawierać także pokrycie kosztów leczenia za szkody spowodowane podróżą (do wysokości gwarantowanej kwoty). Polisa to często także dodatkowe ubezpieczenie bagażu, rekompensata wydatków poniesionych na obsługę prawną itp. Ubezpieczenie w liniach lotniczych czasami obejmuje też NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), zwykle też obwarowane jest tzw. klauzulą alkoholową (nie obowiązuje pod wpływem). Jakiej konkretnie ochrony można się spodziewać w ubezpieczeniach sprzedawanych przez popularnych wśród Polaków przewoźników?

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie podróżne – kiedy warto je mieć?

Ubezpieczenie lotów od Ryainar – czy warto?

Ryanair to jeden z popularnych tanich przewoźników, po którego usługi Polacy chętnie sięgają, planując budżetowe wakacje. Niewiele osób wie, że przewoźnik oferuje kilka wariantów ochrony swoich pasażerów. Ubezpieczenie Ryainair możemy wykupić w trzech opcjach. W Ryanair za dopłatą uzyskamy opiekę także dla osób przewlekle chorych. Dużą zaletą polisy ubezpieczeniowej Ryanair jest możliwość skorzystania w ramach pakietu assistance z pomocy prawnej, co w przypadku nieplanowanych zmian trasy podróży lub odwołania lotu jest bardzo użyteczne.

Wersja podstawowa

W wersji podstawowej ubezpieczenie w linii lotniczej to możliwość wykupienia polisy pokrywającej koszty leczenia i opieki medycznej do 150 tyś. euro oraz całodobową pomoc medyczną. Dodatkowo zyskujemy odszkodowanie w przypadku kradzieży lub zagubienia rzeczy osobistych do 1500 euro. Ubezpieczenie Ryainair pokryje także koszty rezygnacji z podróży do 500.

Wersje rozszerzone – Plus i polisa roczna

Przewoźnik oferuje także rozwiązanie dla bardziej wymagających klientów. W przypadku wersji plus możesz wzbogacić ubezpieczenie w liniach lotniczych o zwrot kosztu biletu. Wersja roczna oferuje te same udogodnienia, co podstawowa, jednak okres ochrony jest przedłużony na cały rok, a nie jedynie czas podróży. Pokrywa wszystkie wyjazdy trwające do 28 dni. To świetne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują.

Ile kosztuje ubezpieczenie Ryainar? Ceny składki polisy wahają się, podobnie jak w przypadku innych rodzajów ochrony. Podstawowy pakiet możemy kupić za mniej niż 100 zł. Najdroższy jest wariant roczny, jego koszt nie powinien przekroczyć jednak 200 zł.

Ubezpieczenie podróżne Wizzair

Ubezpieczenie Wizzair jest kompleksowym ubezpieczeniem podróży  i taką tez informację znajdujemy na stronie internetowej przewoźnika. Współpracujące z linią lotniczą TU oferuje ochronę w pełnym zakresie: poczynając od zabezpieczenia kwestii lotu, aż po całodobowy dostęp do opieki medycznej, odszkodowanie w razie wypadku/śmierci podróżnego. Przyjrzymy mu się dokładnie.

W ramach ubezpieczenia oferowanego przez firmę Chubb uzyskujemy pokrycie kosztów leczenia do aż 900 tyś zł, w tym także leczenie stomatologiczne w nagłych wypadkach. Jeżeli zdecydujemy się zrezygnować z podróży, uzyskam odszkodowanie do 2250 zł. Ubezpieczenie Wizzar obejmuje także polisę na bagaż – w przypadku utraty, uszkodzenia lub kradzieży walizki możemy liczyć na odszkodowanie do 4500 zł. Niestety, w tym przypadku nie możemy liczyć na wsparcie prawnika, ale za to dostajemy ochronę sportową. Jeżeli podczas wykonywania popularnych wakacyjnych sportów takich, jak jazda gokartem, żeglarstwo, jazda na skuterze wodnym czy siatkówka przydarzy nam się wypadek – polisa je pokryje.

Ubezpieczenie Wizzair zawiera również rozszerzenie na następstwa nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną w razie uszkodzenia osoby trzeciej oraz opiekę assistance. Nie obejmie jednak osób przewlekle chorych.

Co ważne ubezpieczenie podróżne obejmuje także koszty leczenia i rezygnacji z podróży spowodowane zakażeniem COVID-19.

Ubezpiecz podróż taniej!

Lufthansa a ubezpieczenie lotnicze

Ostatnim przewoźnikiem na naszej liście jest Lufthansa. Tutaj także możemy czuć się bezpieczni w kontekście zakażenia COVID-19. Ubezpieczenie w tej linii jest również przekrojowe, ale praktyczne: skupione na tym, co przewoźnik powinien oferować – na kwestiach związanych z ochroną w trakcie samej podróży. Znajdziemy tu więc zapewnienie kosztów leczenia do określonej kwoty (nie jest wysoka), w pakiecie dodane jest NNW, co jest dużą zaletą tej oferty.

Poza tym jest tradycyjny zakres ochrony w przypadku przerwania podróży, spóźnienia się na lotnisko, anulowania lub opóźnienia lotu, zagubienia bagażu oraz występujących wskutek powyższych kwestii powikłań w harmonogramie podróży. Ciekawą propozycją w tej ofercie jest możliwość zapewnienia ochrony przed kradzieżą bagażu także po zakończeniu lotu. Jak więc widać, różni przewoźnicy oferują różne warunki i zakresy ubezpieczeń.

Dla swoich pasażerów Lufthansa przygotowała 3 warianty ubezpieczenia lotów: AIG Travel Care, AIG Travel Care Plus oraz AXA Partners Travel Care Basic.

AIG Travel Care

Pierwszy z pakietów oferuje ubezpieczenie od anulacji podróży oraz przerwania jej. W przypadku zachorowania związanego z pandemią możemy liczyć na zwrot kosztów zakwaterowania w hotelu oraz kosztów zmiany rezerwacji z powodu kwarantanny.

AIG Travel Care Plus

Rozszerzona wersja pakietu ubezpieczenia lotów jest akurat dla wymagających podróżników. Poza zaletami AIG Travel Care możemy spać spokojnie bez obaw o nasze bezpieczeństwo. Wraz z podpisaniem polisy mamy dostęp do pomocy medycznej na całym świecie w języku angielskim lub niemieckim. Pokrywa także koszty awaryjnego transportu medycznego do kraju. To szczególnie ważne, gdyż potrafią one wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

AXA Partners Travel Care Basic

Trzeci wariant ubezpieczenia lotów od Lufthansy to propozycja od dobrze znanego na polskim rynku Towarzystwa Ubezpieczeniowego AXA – teraz UNIQA. Możesz go wykupić już po rezerwacji lotu w podstawowej wersji. Wraz z polisą zyskujesz wsparcie w przypadku nagłej interwencji medycznej. Dodatkowo ta polisa także chroni Cię w przypadku kosztów związanych z kwarantanną.

Nie bierz kota w worku – zadbaj o ubezpieczenie podróży

Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba korzystać z ubezpieczenia oferowanego na stronie linii lotniczej, jeśli na przykład mamy swojego sprawdzonego pośrednika. Można wówczas wykupić polisę u niego, pokryje ona zarówno kwestie związane z samą podróżą, jak i inne istotne sprawy związane z pobytem poza granicami kraju.

Jeśli zaś nie mamy sprawdzonej firmy, można przekalkulować swoje ubezpieczenie wykorzystując strony multiagencji internetowych. Dobrze jest z nich skorzystać, bo zobaczymy wtedy, jaka jest w różnica w cenie pomiędzy zakupem ubezpieczenia u przewoźnika a wykupieniem polisy na podróż i pobyt w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Sprawdź także: Overbooking: czy masz prawo do odszkodowania?

Zagubiony bagaż? Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych?

Czy ubezpieczenie podróży zastępuje ubezpieczenie od linii lotniczych?
Czy ubezpieczenie Lufthansy można wykupić po rezerwacji biletów?
Czy bez ubezpieczenia podróży mogę ubiegać się o zwrot za opóźniony lot?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie w liniach lotniczych to pakiety ograniczonego ubezpieczenia podróży.
  2. W ramach ubezpieczenia lotów zyskujesz dodatkowe ubezpieczenie np. bagażu.
  3. Ryainair i Lufthansa oferują kilka wariantów sprzedawanych polis.
  4. Ubezpieczenie w Lufthansie i Wizzair oferują odszkodowanie w przypadku kwaratanny spowodowanej COVID-19.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej