Wybierając się w drogę samolotem możemy się ubezpieczyć na czas podróży. Jest to kwestia godna rozpatrzenia z kilku przyczyn: ubezpieczenie podróżne obejmuje kilka istotnych aspektów, dzięki czemu cały nasz wyjazd odbędzie się bez stresu. Co zwykle zawiera takie ubezpieczenie, jakie warianty są dostępne? 

Ubezpieczenie w liniach lotniczych – co obejmuje?

Najczęściej jest to kwestia rekompensaty za niedogodności wynikłe z winy przewoźnika – przede wszystkim odwołanie lub opóźnienie lotu. Do tego możemy w ubezpieczeniu podróżnym znaleźć koszty leczenia za szkody spowodowane podróżą (do wysokości gwarantowanej kwoty), ponadto ubezpieczenie OC, ubezpieczenie bagażu, rekompensatę wydatków poniesionych na obsługę prawną itp. Ubezpieczenie podróżne w liniach lotniczych czasami obejmuje też NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków), zwykle też obwarowane jest tzw. klauzulą alkoholową (nie obowiązuje pod wpływem). Jakiej konkretnie ochrony można się spodziewać w ubezpieczeniach sprzedawanych przez popularnych wśród Polaków przewoźników?

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie podróżne – kiedy warto je mieć?

Ubezpieczenie Ryanair: czy warto?

Ubezpieczenie w Ryanair można wykupić w wersji podstawowej i rozszerzonej o dodatki. Ubezpieczenie Ryanair w wersji podstawowej to możliwość wykupienia polisy pokrywającej koszty leczenia i opieki medycznej do 635 tys. zł, kradzieży lub zagubienia dokumentów, pokryje też koszty związane z niedogodnościami samej podróży. Można rozszerzyć je o zagubienie lub uszkodzenie rzeczy osobistych oraz wykupić je na okres roku, pokrywać będzie wówczas wszystkie podróże trwające do 28 dni. Co ważne jednak – warto dopytać przewoźników, czy oferują możliwość rozszerzenia polisy na czas pobytu w danym miejscu. W Ryanair ubezpieczenie może być poszerzone na pobyt o koszty leczenia do określonej kwoty, ubezpieczenie OC i assistance, za dopłatą uzyskamy opiekę także dla osób przewlekle chorych. Dużą zaletą polisy ubezpieczeniowej Ryanair jest możliwość skorzystania w ramach pakietu assistance z pomocy prawnej, co w przypadku nieplanowanych zmian trasy podróży lub odwołania lotu jest bardzo użyteczne. Przy samodzielnej rezygnacji z lotu opłata w ubezpieczeniu Ryanair wynosi do 65 zł.

Ubezpieczenie podróżne Wizzair

Ubezpieczenie w Wizzair jest kompleksowe i taką tez informację znajdujemy na stronie internetowej przewoźnika. Partner linii Wizzair ubezpieczenie oferuje w pełnym zakresie, poczynając od zabezpieczenia kwestii lotu (kwestia anulowania podróży, niestawiennictwo do podróży, zagubienie lub kradzież bagażu), aż po całodobowy dostęp do opieki medycznej, pokrycie kosztów leczenia oraz odszkodowanie w razie wypadku/śmierci podróżnego. Czyli ubezpieczenie Wizzair zawiera również rozszerzenie na następstwa nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną w razie uszkodzenia osoby trzeciej oraz opiekę assistance. Nie obejmie jednak osób przewlekle chorych. 

Lufthansa ubezpieczenie lotnicze

Kolejnym popularnym wśród rodaków przewoźnikiem lotniczym jest linia naszego zachodniego sąsiada, czyli Lufthansa. Ubezpieczenie w tej linii jest również przekrojowe, ale praktyczne: skupione na tym, co przewoźnik powinien oferować – na kwestiach związanych z ochroną w trakcie samej podróży. Znajdziemy tu więc zapewnienie kosztów leczenia do określonej kwoty (nie jest wysoka), w pakiecie dodane jest ubezpieczenie NNW, co jest dużą zaletą tej oferty. Poza tym jest tradycyjny zakres ochrony w przypadku przerwania podróży, spóźnienia się na lotnisko, anulowania lub opóźnienia lotu, zagubienia bagażu oraz występujących wskutek powyższych kwestii powikłań w harmonogramie podróży. Ciekawą propozycją w tej ofercie jest możliwość zapewnienia ochrony przed kradzieżą bagażu także po zakończeniu lotu. Jak więc widać, różni przewoźnicy oferują różne warunki i zakresy ubezpieczeń. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba korzystać z ubezpieczenia oferowanego na stronie linii lotniczej, jeśli na przykład mamy swojego sprawdzonego ubezpieczyciela. Można wówczas wykupić polisę u niego, pokryje ona zarówno kwestie związane z samą podróżą, jak i inne istotne sprawy związane z pobytem poza granicami kraju. Jeśli zaś nie mamy sprawdzonej firmy, można przekalkulować swoje ubezpieczenie wykorzystując strony multiagencji internetowych. Dobrze jest z nich skorzystać, bo zobaczymy wtedy jaka jest w różnica w cenie pomiędzy zakupem ubezpieczenia u przewoźnika, a wykupieniem polisy na podróż i pobyt w towarzystwie ubezpieczeniowym.