Kolejki do świadczeń medycznych na NFZ - sprawdź ile poczekasz na lekarza

Aktualizacja:
kolejki-lekarz-nfz

Realia publicznej służby zdrowia w Polsce często wołają o pomstę do nieba. Oczekiwanie na świadczenie na NFZ trwa miesiącami a nawet latami. Pacjenci w starszym wieku zastanawiają się, czy dożyją operacji biodra bądź terminu wizyty u specjalisty. Czy mamy jakąś alternatywę? Jakie są kolejki do świadczeń medycznych na NFZ i ile trzeba poczekać na lekarza określonej specjalności?

 

Ile trzeba czeka na specjalistę? Okazuje się, że bardzo długo. Kolejki na NFZ bywają ogromne, a rekordowe do specjalistów takich jak alergolog, endokrynolog, czy neurolog. Niestety u lekarzy innych specjalności nie jest wcale dużo lepiej.

We wrześniu 2018 roku, Narodowy Fundusz zdrowia uruchomił nową wyszukiwarkę internetową „Informator o Terminach Leczenia”. Wyszukiwarka ma służyć pacjentom w jak najszybszym znalezieniu pomocy lekarza. W bazie Informatora znajduje się blisko 14 tysięcy danych kontaktowych do placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach NFZ. Ponadto, w wyszukiwarce sprawdzimy także takie informacje jak:

  • gdzie i kiedy najszybciej uzyskamy pomoc lekarza,
  • ile osób oczekuje aktualnie na leczenie w placówce, którą wybraliśmy,
  • czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów takie jak: parking, podjazd dla wózków, winda czy specjalnie dostosowana łazienka dla osób niepełnosprawnych.

W niektórych przychodniach dostaniemy się do lekarza danej specjalności już za miesiąc czy dwa, w innych (szczególnie tych renomowanych, przyszpitalnych) trzeba czekać rok lub nawet… dziesięć lat. Wniosek z tego taki, że o terminy należy pytać w różnych miejscach, może się bowiem zdarzyć, że do specjalisty uda się dostać dużo szybciej.

Oto wybrane dane dla osoby, która chciałaby skorzystać ze specjalistycznej porady lekarskiej lub świadczenia z danego zakresu w Krakowie w ramach NFZ:

 Maksymalny czas oczekiwania na wizytę (w miesiącach)
alergolog24
endokrynolog18
gastrolog12
immunolog10
kardiolog12
neurolog12
ortodonta3
ortopeda24
urolog18

 

Jak długo będziemy czekać na wizytę u specjalisty lub świadczenie z danego zakresu w Warszawie?

Mistrz świata w cierpliwości, pragnący skorzystać z porady endokrynologa w Warszawie w Wojskowym Instytucie Medycznym na Pradze-Południe, będzie czekał cztery lata, do stycznia 2022. Nawet nie całe cztery, wszak mamy czerwiec 2018.

 

 Maksymalny czas oczekiwania (w miesiącach)
alergolog24
endokrynolog48 (cztery lata)
gastrolog24
immunolog24
kardiolog24
neurolog36
ortodonta48
ortopeda18
urolog18

 

Jak długo będziemy czekać na wizytę u specjalisty lub świadczenie z danego zakresu we Wrocławiu?

Jeśli ktoś bardzo chce skorzystać z porady endokrynologa w Centrum Medycznym „Dobrzyńska” przy ulicy Dobrzyńskiej we Wrocławiu, musi poczekać do 2028 roku (dane z czerwca 2018). Dziesięć lat, cóż to jest naprzeciwko wieczności. Na tym tle siedemnaście miesięcy oczekiwania na wizytę u gastrologa w tej samej przychodni jawi się niby mgnienie oka.

 Maksymalny czas oczekiwania (w miesiącach)
alergolog5
endokrynolog120 (10 lat)
gastrolog17
immunolog4
kardiolog3
neurolog7
ortodonta5
ortopeda5
urolog6

 

W przypadku przyszpitalnych poradni dziecięcych co najmniej pół roku oczekiwania na wizytę to standard. Termin za rok nikogo nie dziwi. W zwykłej osiedlowej przychodni na obrzeżach miasta na szczepienie dziecka trzeba się umówić miesiąc-dwa przed terminem, jednak w pilnych przypadkach pediatrzy przyjmują małych pacjentów poza kolejnością.

 

Ile trzeba czekać na badania diagnostyczne w ramach NFZ?

Na stronie kolejkoskop.pl znajdziemy informacje, gdzie w ramach świadczeń na NFZ najszybciej umówimy się na RM (rezonans magnetyczny), TK (tomografię komputerową) i PET-CT (badanie diagnostyczne, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe wielkości 3 mm).

Średnia krajowa to 48 dni oczekiwania na TK, 141 dni oczekiwania na RM i 18 dni oczekiwania na PET-CT. W poszczególnych miastach jest różnie:

Rezonans magnetyczny głowyMiastoŚredni czas oczekiwania
Warszawa196 dni
Wrocław193 dni
Kraków226 dni

 

Tomografia komputerowa głowyMiastoŚredni czas oczekiwania
Warszawa89 dni
Wrocław97 dni
Kraków97 dni

 

PET-CT całego ciałaMiastoŚredni czas oczekiwania
Warszawa33 dni
Wrocław28 dni
Kraków12 dni

 

Ile trzeba czekać na zabiegi na NFZ?

Według informacji na stronie terminyleczenia.nfz.gov.pl na endoprotezoplastykę stawu biodrowego czeka się od dwóch miesięcy w Krakowie i Warszawie, a od czternastu miesięcy we Wrocławiu. Najdłużej na wymianę biodra będą czekać pacjenci nastawieni na wykonanie zabiegu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu – prawie dziesięć lat.

Ogromne kolejki dotyczą również innych zabiegów wykonywanych na NFZ, choćby operacji zaćmy i jaskry.

 

Endoprotezoplastyka stawu biodrowegoMiastoNajkrótszy czas oczekiwania (w miesiącach)Maksymalny czas oczekiwania (w miesiącach)
Wrocław14120
Kraków296
Warszawa236

 

Krakusy i Warszawiacy, narzekacie, że na rehabilitację musicie czekać co najmniej rok? Wrocławianie mają gorzej, muszą czekać co najmniej dwa lata.

 

RehabilitacjaMiastoNajkrótszy czas oczekiwania (w miesiącach)Maksymalny czas oczekiwania (w miesiącach)
Wrocław2448
Kraków1296
Warszawa1224

 

Kilka lat temu mocno bolała mnie ręka i lekarz zdiagnozował u mnie łokieć tenisisty. Dostałam przydział na rehabilitację za okrągłe dwanaście miesięcy.

– Ale jak to? – oponowałam – mam czekać rok i cierpieć?

– Och, oferujemy oczywiście zabiegi odpłatne…

Skorzystałam z trzech (80 zł za jeden), ćwiczyłam w domu według wskazań fizjoterapeutki, ból minął. Po roku już nawet nie pamiętałam, że miałam wyznaczony termin rehabilitacji.

Co robić, gdy nie możemy lub nie chcemy czekać tak długo na świadczenie na NFZ?

Długie terminy oczekiwania na konsultację lekarską czy zabieg to prawdziwa zmora. W sytuacji, gdy na naszym skierowaniu znajdzie się dopisek „pilne” można liczyć na krótszy termin, ale nie wszędzie jest to respektowane. Zadzwoniłam do poradni przy Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, aby umówić do neurologa czterolatka, jednak dopisek „pilne” nam nie pomógł.

U nas nie ma „pilne”, proszę dzwonić do innej poradni, tam są krótsze terminy – usłyszałam w rejestracji.

Szukanie przychodni z krótszym terminem to dobra metoda, warto wtedy skorzystać ze strony internetowej terminyleczenia.nfz.gov.pl lub kolejkoskop.pl (tu tylko terminy badań RM, TK i PET-CT). Oczywiście pod warunkiem, że nie zależy nam na konkretnym lekarzu lub ściśle określonym miejscu – istnieją rankingi specjalistów i ci z najwyższymi notami są mocno oblegani. To normalne, wszak każdy chce powierzyć swoje zdrowie w ręce dobrego lekarza czy fizjoterapeuty.

Starsza pani, którą spotkałam w przychodni, zdradziła mi swój sposób na długie oczekiwanie na rehabilitację.

Jak tylko skończę jedną przepisaną serię zabiegów, idę do lekarza i biorę skierowanie na następną. Czas leci szybko, więc rok mija nie wiadomo kiedy, a w tym wieku to zawsze coś człowieka boli, więc jak nie ręka, na którą mam skierowanie, to noga i jest jak znalazł. W papierach napiszą jedno, a podleczą mi drugie i wszyscy są zadowoleni.

Każdemu życzę takiego dystansu i pogody ducha, jednak nic dziwnego, że pacjenci szukają alternatyw. Najprostsze wyjście to wizyta prywatna, ale to się opłaca tylko wtedy, gdy chodzimy do lekarza sporadycznie, raz na kilka miesięcy.

Masz dosyć czekania na wizytę na NFZ?  Wykup prywatny pakiet medyczny!

Jeśli nasz stan zdrowia wymaga regularnych wizyt u danego specjalisty, a także licznych badań diagnostycznych, warto rozważyć zakup abonamentu medycznego. Płacąc stałą kwotę miesięcznie otrzymujemy dostęp do lekarzy kilku specjalności a także szerokiego zakresu badań i zabiegów ambulatoryjnych. Od 54 zł miesięcznie (koszt najtańszego abonamentu prywatnego w Lux Med) możemy liczyć na krótsze terminy niż oferowane na NFZ. Podobną ofertę prezentuje Signal IDUNA, która oferuje pakiety medyczne od 41 zł/miesiąc.

Przy wyborze pakietu dobrze jednak zapoznać się z zakresem gwarantowanych świadczeń. Nie wszystkie pakiety zapewnią dostęp do usług czy badań specjalistycznych. Za te o szerszym zakresie trzeba niestety zapłacić więcej.

Ważne są również wspomniane terminy. Co prawda jeśli nie zależy nam na wyborze konkretnego lekarza, to zwykle na wizytę u okulisty, endokrynologa czy alergologa możemy się umówić właściwie z dnia na dzień. Często jednak wymaga to „polowania” na wizyty i np. sprawdzenia w ciągu dnia dostępności specjalistów po odwołaniu wizyty przez innego pacjenta.

 

 

 

Podsumowanie

  1. Kolejki do świadczeń na NFZ są bardzo długie i sięgają nawet kilku lat.
  2. Rekordowy czas oczekiwania na konsultację endokrynologiczną to dziesięć lat w jednej z wrocławskich poradni i cztery lata w Warszawie.
  3. Rok oczekiwania na rehabilitację to w realiach polskiej służby zdrowia smutna norma.
  4. Szukając lekarza specjalisty lub szybkiego dostępu do badań warto skorzystać z informacji na stronach terminyleczenia.nfz.gov.pllub kolejkoskop.pl.
  5. Korzystną finansowo opcją są abonamenty medyczne w prywatnych placówkach służby zdrowia, gdzie od 50 zł miesięcznie zyskujemy dostęp do lekarzy specjalistów, badań diagnostycznych i zabiegów ambulatoryjnych. Im wyższa kwota abonamentu, tym szerszy zakres usług.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments