Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu - sprawdziliśmy!

Aktualizacja:

Cena ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników. Obliczany jest zawsze indywidualnie, dla danego kierowcy konkretnego pojazdu. Warto porównywać oferty, bo w dobie Internetu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala znaleźć tanie ubezpieczenie. 

Koszty ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenia komunikacyjne, czyli koszty ubezpieczenia samochodu, możemy podzielić na dwie kategorie: obowiązkowe i nieobowiązkowe. 

Obowiązkowe ubezpieczenie to OC, które zgodnie z prawem musimy mieć, aby legalnie poruszać się po drogach publicznych. Jeśli spowodujemy wypadek, z tego ubezpieczenia opłacane są szkody przez nas spowodowane, tak majątkowe jak i osobowe. Jeśli w chwili spowodowanie wypadku nie mamy OC, wszystkie koszty naprawy uszkodzonych samochodów oraz leczenia i rehabilitacji poszkodowanych pokrywamy z własnej kieszeni. To są horrendalne kwoty, które bez żadnej przesady mogą wpędzić w długi do końca życia. Zakres OC jest regulowany ustawą, każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować to samo, zatem nie warto przepłacać za OC.

SPRAWDŹ: Przerwa w ubezpieceniu a żniżki – to warto wiedzieć! 

Nieobowiązkowe ubezpieczenia to te, które kupujemy, bo chcemy czuć się bezpiecznie. To m.in. AC, Assistance, NNW, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon. Ich zakres ustalamy sami. Do nas należy decyzja, czy chcemy być chronieni tylko w Polsce czy również w Europie, czy ubezpieczamy pojazd tylko od kradzieży czy także na wypadek powodzi. Sami decydujemy, ile chcemy wydać na ubezpieczenie. Należy uważnie przeczytać OWU, ponieważ tam znajdziemy wszystkie informacje na temat naszego ubezpieczenia i dokładnie opisany jego zakres.

O wysokości składki decyduje wiek, doświadczenie na kierownicą, posiadane zniżki, a nawet stan cywilny. Istotne jest to, gdzie mieszkamy, a także gdzie parkujemy samochód. Ważne, jaki to pojazd, jaka jest moc silnika i czy był sprowadzany z zagranicy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla doświadczonego kierowcy

Koszty ubezpieczenia samochodu zawsze są niższe dla doświadczonych kierowców. To osoby, które już sporo przejeździły, zatem nabrały pokory na drodze. Są przewidujące, ostrożne, uważne. Często przewożą dzieci. Jeżdżą na ogół bezszkodowo, zatem przysługują im wysokie zniżki. 

Doświadczony kierowca z Zielonej Góry znajdzie w punkta.pl najtańsze OC Volkswagen Golf z 2012 roku z silnikiem 1.2 za 529 zł. Ten sam kierowca wykupi pakiet OC+AC+Assistance już za 805 zł:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Młody kierowca zawsze zapłaci więcej za ubezpieczenie samochodu niż jego doświadczony kolega. Dzieje się tak dlatego, że młodzi powodują najwięcej wypadków na drogach, o czym jasno mówią policyjne statystyki. Jeżdżą brawurowo, często bezmyślnie, nie przestrzegają przepisów, uważają się za nieśmiertelnych bohaterów filmowych. Nie mają świadomości, że chwila głupoty może kosztować lata kalectwa. 

Oto ile za OC Volkswagen Golf z 2012 roku z silnikiem 1.2 zapłaci młody kierowca z Zielonej Góry, który ma prawo jazdy od pięciu lat. Z kolei pakiet OC+AC+Assistance dla młodego kierowcy z Zielonej Góry kosztuje co najmniej 1293 zł. 

Jak młody kierowca może zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Jednym ze sposobów jest uczynienie współwłaścicielem samochodu innego kierowcy, z doświadczeniem i zniżkami. Wówczas może skorzystać z jego zniżek. Gdyby nasz młody kierowca współwłaścicielem pojazdu uczynił doświadczonego rodzica, cena ubezpieczenia samochodu dla niego zmalałaby.

Podsumowanie

Koszt ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników. Obliczany jest zawsze indywidualnie, dla danego kierowcy konkretnego pojazdu. Warto porównywać oferty, bo w dobie Internetu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala znaleźć tanie ubezpieczenie. 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej