Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu - sprawdziliśmy!

Opublikowano: 10.11.2019

Cena ubezpieczenia samochodu zależy od wielu czynników. Obliczany jest zawsze indywidualnie, dla danego kierowcy konkretnego pojazdu. Warto porównywać oferty, bo w dobie Internetu jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala znaleźć tanie ubezpieczenie. 

Koszty ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczenia komunikacyjne, czyli koszty ubezpieczenia samochodu, możemy podzielić na dwie kategorie: obowiązkowe i nieobowiązkowe. 

Obowiązkowe ubezpieczenie to OC, które zgodnie z prawem musimy mieć, aby legalnie poruszać się po drogach publicznych. Jeśli spowodujemy wypadek, z tego ubezpieczenia opłacane są szkody przez nas spowodowane, tak majątkowe jak i osobowe. Jeśli w chwili spowodowanie wypadku nie mamy OC, wszystkie koszty naprawy uszkodzonych samochodów oraz leczenia i rehabilitacji poszkodowanych pokrywamy z własnej kieszeni. To są horrendalne kwoty, które bez żadnej przesady mogą wpędzić w długi do końca życia. Zakres OC jest regulowany ustawą, każdy ubezpieczyciel ma obowiązek oferować to samo, zatem nie warto przepłacać za OC.

SPRAWDŹ: Przerwa w ubezpieceniu a żniżki – to warto wiedzieć! 

Nieobowiązkowe ubezpieczenia to te, które kupujemy, bo chcemy czuć się bezpiecznie. To m.in. AC, Assistance, NNW, ubezpieczenie szyb czy ubezpieczenie opon. Ich zakres ustalamy sami. Do nas należy decyzja, czy chcemy być chronieni tylko w Polsce czy również w Europie, czy ubezpieczamy pojazd tylko od kradzieży czy także na wypadek powodzi. Sami decydujemy, ile chcemy wydać na ubezpieczenie. Należy uważnie przeczytać OWU, ponieważ tam znajdziemy wszystkie informacje na temat naszego ubezpieczenia i dokładnie opisany jego zakres.

O wysokości składki decyduje wiek, doświadczenie na kierownicą, posiadane zniżki, a nawet stan cywilny. Istotne jest to, gdzie mieszkamy, a także gdzie parkujemy samochód. Ważne, jaki to pojazd, jaka jest moc silnika i czy był sprowadzany z zagranicy.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla doświadczonego kierowcy

Koszty ubezpieczenia samochodu zawsze są niższe dla doświadczonych kierowców. To osoby, które już sporo przejeździły, zatem nabrały pokory na drodze. Są przewidujące, ostrożne, uważne. Często przewożą dzieci. Jeżdżą na ogół bezszkodowo, zatem przysługują im wysokie zniżki. 

Doświadczony kierowca z Zielonej Góry znajdzie w punkta.pl najtańsze OC Volkswagen Golf z 2012 roku z silnikiem 1.2 za 529 zł. Ten sam kierowca wykupi pakiet OC+AC+Assistance już za 805 zł:

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Młody kierowca zawsze zapłaci więcej za ubezpieczenie samochodu niż jego doświadczony kolega. Dzieje się tak dlatego, że młodzi powodują najwięcej wypadków na drogach, o czym jasno mówią policyjne statystyki. Jeżdżą brawurowo, często bezmyślnie, nie przestrzegają przepisów, uważają się za nieśmiertelnych bohaterów filmowych. Nie mają świadomości, że chwila głupoty może kosztować lata kalectwa. 

Oto ile za OC Volkswagen Golf z 2012 roku z silnikiem 1.2 zapłaci młody kierowca z Zielonej Góry, który ma prawo jazdy od pięciu lat. Z kolei pakiet OC+AC+Assistance dla młodego kierowcy z Zielonej Góry kosztuje co najmniej 1293 zł. 

Jak młody kierowca może zaoszczędzić na ubezpieczeniu? Jednym ze sposobów jest uczynienie współwłaścicielem samochodu innego kierowcy, z doświadczeniem i zniżkami. Wówczas może skorzystać z jego zniżek. Gdyby nasz młody kierowca współwłaścicielem pojazdu uczynił doświadczonego rodzica, cena ubezpieczenia samochodu dla niego zmalałaby.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments