Bonus-malus, czyli jaki wpływ na cenę ubezpieczenia ma system zniżek i zwyżek?

Aktualizacja:

Tajemniczo brzmiąca klasyfikacja bonus-malus, to nic innego jak system zniżek i zwyżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Krótko mówiąc - jest to system nagród i kar, jakie towarzystwa stosują wobec swoich klientów. Ci, którzy na swoim koncie mają lata bezszkodowej jazdy - nagradzani są zniżkami w ubezpieczeniu. Ci bardziej „wypadkowi” - karani zwyżkami.

Bardziej elegancko pojęcie bonus-malus definiuje Polska Izba Ubezpieczeń.

Według PIU, bonus-malus to „tabela zniżek i zwyżek stosowanych przez danego ubezpieczyciela, a związanych z dotychczasowym przebiegiem szkodowości klienta; w prostym ujęciu tabela zniżek za okresy bezszkodowe i zwyżek za szkody w ostatnich latach ubezpieczenia”.

Co z tego wynika? System bonus malus znacząco wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej.

Bonus-malus: w jaki sposób naliczane są zniżki?

Istotą systemu bonus-malus jest ustalenie klas taryfikacyjnych, którym zostają przypisane procentowe zwyżki (bonus) lub zniżki OC (malus). W jaki sposób są one naliczane? W zależności od „upodobań” konkretnego ubezpieczyciela. Aktualnie każde towarzystwo nalicza zniżki według indywidualnie ustalonego systemu. To, co musimy wiedzieć to fakt, że przynależność każdego kierowcy do poszczególnych klas określana jest na podstawie jego dotychczasowej historii szkód. Zazwyczaj wygląda to tak:

jeśli przez lata bezszkodowej jazdy kierowca wypracował sobie zniżki, uzyskuje tym samym odpowiednią klasę taryfową.

Zależność jest prosta – im wyższa klasa taryfowa OC, tym tańsza polisa. Natomiast każda spowodowana szkoda w kolejnym roku sprawi, że „spadnie” on o co najmniej jedną klasę. Efekt? Wzrost ceny polisy. O ile? Zależy od ubezpieczyciela…

Bonus-malus w liczbach: co i za co?

System gromadzenia zniżek może wyglądać inaczej w każdej firmie ubezpieczeniowej. W praktyce nie istnieje żaden zapis prawny, który regulowałby system wyliczania zniżek. Każdy ubezpieczyciel ma więc prawo do stosowania własnych metod. Standardowo jeden rok bez wypadku to malus ubezpieczenia w postaci 10% zniżki na twoim koncie. Rachunek jest prosty. Maksymalną ulgę w wysokości 60% możesz uzyskać po 6 latach bezpiecznej jazdy. Każda szkoda spowoduje natomiast bonus ubezpieczenia, czyli utratę 10%.

Przyjmuje się więc, że rocznie możesz stracić bądź zyskać jedną klasę taryfową, czyli wspomniane właśnie 10% składki bazowej. Nie jest to jednak regułą, ponieważ na rynku funkcjonują towarzystwa nakładające co najmniej 20% zwyżki. Jeśli nie chcesz stracić fortuny na ubezpieczenie, warto się ich wystrzegać. Najlepiej sprawdzić i porównać oferty różnych ubezpieczycieli i wybrać tego, który oferuje najkorzystniejsze warunki. W tym celu możesz skorzystać z kalkulatora OC i AC.

Historia szkodowości a bonus-malus: czy warto zgłaszać szkodę?

Chcąc naprawić szkodę z ubezpieczenia AC, czasem warto zastanowić się, czy tak naprawdę jest to opłacalne. Może się okazać, że pozorna oszczędność, której oczekiwałeś, w rzeczywistości będzie skutkowała stratą. Załóżmy, że szkoda wymagała jedynie lekkiej i taniej kosmetyki. Ty zgłaszasz szkodę ubezpieczycielowi, który oczywiście ją naprawia.

W zamian jednak zabiera Ci co nieco z wypracowanych zniżek, co znacząco może podnieść cenę przyszłorocznej polisy. W takiej sytuacji bardziej opłacalne może okazać się naprawienie niewielkiej szkody „na własną rękę”.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Klasyfikacja bonus-malus to system zniżek i zwyżek w ubezpieczeniach komunikacyjnych.
  2. Bezszkodowa jazda w danym okresie ubezpieczeniowym skutkuje obniżeniem składek na kolejny okres. Za każdą usuniętą szkodę przez ubezpieczyciela - zapłacimy wyższą składkę polisy w kolejnym roku.
  3. W praktyce nie istnieje żaden zapis prawny, który regulowałby system wyliczania zniżek. Każdy ubezpieczyciel ma prawo do stosowania własnych metod.
  4. Standardowo jeden rok bez wypadku to 10% zniżki na twoim koncie. Maksymalną ulgę w wysokości 60% możesz uzyskać po 6 latach bezpiecznej jazdy. Każda szkoda powoduje natomiast utratę 10%.
  5. System bonus-malus zachowuje ciągłość. Oznacza to, że nawet zmieniając ubezpieczyciela, zachowujesz dotychczas wypracowane zniżki i zwyżki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej