Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Aktualizacja:
Skuteczna i rozsądna likwidacja szkód, czyli odszkodowanie z AC krok po kroku

Codziennie poruszamy się autem po dwupasmówkach aglomeracji, ulicach małych miast i wiejskich bezdrożach. Narzekamy na stan polskich dróg, bezmyślnych kierowców i ceny paliwa, a do tego ciągle obawiamy się stłuczek, wypadków, skutków wandalizmu czy kradzieży auta. Powiedz „nie” pesymizmowi Polaka i poznaj swoje prawa i obowiązki związane z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia autocasco (AC).

Poznaj swojego sprzymierzeńca

I pisząc „sprzymierzeńca” nie mam na myśli nikogo innego jak ubezpieczyciela. Nie traktuj go jak wroga, z którym musisz walczyć o należne Ci odszkodowanie, ale jak partnera, który może Ci pomóc, kiedy będziesz tego potrzebował. Musisz pamiętać, że sposób rozwiązania szkody od momentu jej powstania do momentu wypłaty odszkodowania i likwidacji jej skutków, zależy od tego, jak korzystną wykupisz polisę AC i na jakie dodatki się zdecydujesz. Czynników, które składają się na Twój komfort i skuteczność postępowania likwidacyjnego jest sporo i wszystkie możesz ustalić podpisując umowę z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym. 

Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem 

Zgłoszenie szkody, czyli ubezpieczeniowa papierologia

Jeśli spowodowałeś stłuczkę i ucierpiało na tym Twoje auto, powinieneś zaistniałą sytuację zgłosić niezwłocznie do swojego ubezpieczyciela – telefonicznie, e-mailowo lub pisemnie. Termin dopełnienia tej formalności jest określony w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia i niedotrzymanie go może skutkować problemami przy wypłacie odszkodowania. Poza tym pamiętaj – im szybciej zgłosisz szkodę, tym szybciej zostanie rozpoczęte postępowanie likwidacyjne. Możesz też skorzystać z AC, jeśli jesteś stroną poszkodowaną, a wystąpiły jakieś problemy z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy i proces się przedłuża. Mimo że to OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, wcale nie tak trudno o sytuację, w której winny wypadkowi kierowca nie ma wykupionej polisy.

Czytaj także: Likwidacja szkody z OC sprawcy. Czym jest i jakie są najczęstsze problemy z nią związane?

Rozliczenie gotówkowe czy bezgotówkowe – co wybrać?

W przypadku odszkodowania z autocasco rozróżnia się szkodę częściową i całkowitą, a orzeka się ją na podstawie rozmiaru zniszczeń. Z tą drugą mamy do czynienia, jeśli koszt naprawy przekracza pewną procentową część wartości auta w dniu powstania szkody. Najczęściej jest to 70 procent. Wypłacane jest wtedy odszkodowanie równowartości auta w stanie z dnia zdarzenia, pomniejszone o wartość pozostałości pojazdu. Możesz wtedy sam zadecydować czy Twoje autko idzie do kasacji czy będziesz je jeszcze próbował reanimować za pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela.

Czytaj także: Szkoda całkowita z OC sprawcy i z własnego AC – czym się różnią?

W przypadku szkody częściowej, masz do wyboru gotówkowe i bezgotówkowe rozliczenie naprawy. Wybierasz, czy zdajesz się na łaskę wyceny szkód przez rzeczoznawcę i bierzesz gotówkę na samodzielną naprawę auta, czy też wolisz oddać go do serwisu i rozliczenie pozostawić firmie ubezpieczeniowej. Trudno jednoznacznie orzec co będzie dla Ciebie bardziej korzystne. Możesz wziąć pod uwagę aspekt finansowy, zadając sobie pytanie, jakie rozwiązanie pozwoli Ci najbardziej optymalnie zlikwidować szkody w rozsądnej cenie. Ważny może też być aspekt jakościowy, jeśli zależy Ci na oryginalnych częściach od zaufanego producenta, przy czym zadowolenie z bezgotówkowej likwidacji szkody i tak będzie zależało głównie od wykupionej przez Ciebie polisy AC.

W wariancie kosztorysowym wycena będzie pomniejszona o amortyzację, czyli stopień zużycia części w czasie wystąpienia szkody, a także wykonana w oparciu o cenę zamienników, co oznacza, że kwota odszkodowania może w rzeczywistości nie wystarczyć na naprawę. Czas oczekiwania na decyzję ubezpieczyciela regulują OWU oraz art. 817 kodeksu cywilnego, który mówi, że ubezpieczyciel ma do 30 dni na wypłacenie odszkodowania lub udzielenie informacji o decyzji odmownej. Prawo dopuszcza możliwość przedłużenia tego czasu w przypadku trudności w ustaleniu wszystkich okoliczności wypadku – maksymalnie do 90 dni od daty powiadomienia ubezpieczyciela.

Czytaj także: Jakie są warunki zgłoszenia szkody z polisy OC?

Samochód zastępczy – luksus czy standard?

Samochód zastępczy to nie luksus dla wybranych. Podpisując umowę o ubezpieczenie AC możesz ustalić warunki zwrotu kosztów za wynajem auta, którego używasz przez okres, w którym trwa likwidacja szkody po wypadku, ale nie dłużej niż czas określony w umowie (w przypadku AC jest to zazwyczaj maksymalnie 7 dni).  Inne dodatkowe koszty, które może zwrócić Ci ubezpieczyciel,  to także holowanie czy też zabezpieczenie pojazdu przed dalszymi uszkodzeniami po wypadku – aby uzyskać pomoc w takich sytuacjach, najczęściej należy wykupić ubezpieczenie assistance.

Zgłoszenie kradzieży samochodu

Wypłata odszkodowania z AC w przypadku kradzieży auta wygląda podobnie jak po jego uszkodzeniu, ale proces prowadzący przez szok spowodowany brakiem auta, zgłaszanie przestępstwa na policji, składanie zeznań, zarówno na policji, jak i przed towarzystwem ubezpieczeniowym jest niejednokrotnie o wiele bardziej stresujące i problematyczne. Twoim obowiązkiem jest powiadomić ubezpieczyciela o kradzieży auta w terminie określonym w OWU (niektórzy ubezpieczyciele wymagają zgłoszenia szkody ciągu 24 godzin). Niedotrzymanie tego terminu może skutkować obniżeniem kwoty odszkodowania, jeśli ubezpieczyciel uzasadni, że zwłoka w zgłoszeniu szkody miała wpływ na ustalenie okoliczności zdarzenia.  

Czytaj także: Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!

Uczestnicz w całym procesie likwidacji szkody

Czy starasz się o odszkodowanie za kradzież auta czy likwidację szkody komunikacyjnej, kontroluj na bieżąco postępy procesu podjętego przez Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Masz prawo do wglądu we wszystkie akta sprawy. Jeśli nie zgadzasz się z wyceną uszkodzeń lub innym postanowieniem ubezpieczyciela, spróbuj przedstawić opinię niezależnego rzeczoznawcy lub złóż odwołanie. Możesz także zwrócić się o pomoc do Rzecznika Finansowego (dawniej był to Rzecznik Ubezpieczonych).

Czytaj także: Jak napisać odwołanie od decyzji ubezpieczyciela?

Podsumowanie

  • Zapoznaj się z możliwościami, które oferuje Ci ubezpieczenie AC.
  • W przypadku zaistniałej szkody, zgłoś ją jak najszybciej do swojego ubezpieczyciela. Pamiętaj, że możesz skorzystać z autocasco także w razie problemów z uzyskaniem odszkodowania z OC sprawcy wypadku.
  • Wybierz między gotówkową a bezgotówkową likwidacją szkody.
  • Postaraj się o auto zastępcze lub inne udogodnienia oferowane przez ubezpieczyciela w postępowaniu likwidacyjnym.
  • Uważaj na haczyki, które mogą przeszkodzić Ci w uzyskaniu odszkodowania, zwłaszcza po kradzieży auta.
  • Staraj się uczestniczyć w procesie likwidacji szkody. Reaguj na niekorzystne warunki odszkodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej