Pod pojęciem ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych kryje się najpopularniejsza wśród kierowców polisa, czyli OC komunikacyjne.
Polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, jako jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, jest w Polsce obowiązkowe. Oznacza to, że każdy zarejestrowany w naszym kraju samochód osobowy (z wyjątkiem pojazdów zabytkowych), musi mieć wykupione OC. Wynika to wprost z ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
Głównym celem obowiązkowego ubezpieczenia OC jest ochrona posiadaczy pojazdów mechanicznych od odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez ich pojazdy będące nie tylko w ruchu, ale również podczas postoju. Zapewnia ono odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim.
Za brak ubezpieczenia OC choćby przez 1 dzień grożą wysokie kary finansowe.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych komunikacyjnych to dokument, który reguluje zasady dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych w Polsce. Jakie są najważniejsze aspekty ustawy, znaczenie oraz konsekwencje braku ubezpieczenia? Jakie obowiązki mają właściciele pojazdów oraz które instytucje są odpowiedzialne za nadzorowanie przestrzegania przepisów?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Polisa nie chroni jednak w każdej sytuacji, dlatego warto poznać wyłączenia OC.

„Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice” – tabliczki z takimi informacjami można znaleźć na większości polskich podwórek i placów zabawach. Jednak czy zawsze tak jest? W tym artykule dowiesz się m.in. kiedy odpowiesz za szkody wyrządzone przez dziecko, a kiedy koszty mogą one zostać pokryte przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe i każdy właściciel samochodu musi mieć zawsze ważną polisę OC. Dowiedz się, o co tak naprawdę chodzi w tym ubezpieczeniu. A może traktujesz składkę na OC jak kolejny podatek? Niesłusznie - a możesz się o tym przekonać gdy spowodujesz stłuczkę. Podpowiemy także, gdzie znajdziesz tanie OC.

Czym są ubezpieczenia obowiązkowe i jakie są ich rodzaje? Pierwsza rzecz, która przychodzi Ci do głowy, to zapewne OC, które musisz posiadać jako właściciel samochodu czy innego pojazdu. Niektórzy wiedzą, że obowiązkowemu ubezpieczeniu podlegają też gospodarstwa rolne. Na tym jednak wiedza większości osób najczęściej się kończy. A to dopiero wierzchołek góry lodowej zwanej „ubezpieczenia obowiązkowe”.

Samochody zabytkowe są nie tylko pięknymi pojazdami, ale mają też swoją unikalną historię i wartość kulturową. Oprócz oryginalnego wyglądu posiadają jeszcze jedną zaletę – można się nimi poruszać po polskich drogach. Czy samochód zabytkowy trzeba ubezpieczyć? Czy pojazd zabytkowy wymaga takiego samego ubezpieczenia OC jak każde inne auto? Czy można liczyć na ulgi? W tym artykule odpowiemy na te pytania.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz