Punkta

Jak działa ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, w skrócie ubezpieczenie OC, to rodzaj ubezpieczenia majątkowego. Płacisz składkę po to, by nie płacić, kiedy komuś wyrządzisz szkodę, czyli na przykład nie wyhamujesz i wjedziesz innemu kierowcy w tył samochodu. W przypadku wystąpienia szkody, to zakład ubezpieczeń przejmuje na siebie ekonomiczne skutki szkód w życiu, zdrowiu lub mieniu poszkodowanego i sam wypłaca odszkodowanie z funduszu tworzonego ze składek. Ubezpieczenie OC obejmuje także osoby, za które ponosisz prawną odpowiedzialność, czyli np. dzieci.

Zakres ubezpieczenia OC i zasady zawierania umów, a także wypłat odszkodowań z tego ubezpieczenia reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Czytaj także: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w pigułce. Pobierz tekst

Ubezpieczyciel w ramach Twojego OC ponosi odpowiedzialność do bardzo wysokich sum gwarancyjnych:

  • w przypadku szkód na osobie – równowartość 6,07 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia oraz 1,22 mln euro na jednego poszkodowanego
  • w przypadku szkód w mieniu – równowartość 1,22 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych

To bardzo dużo, ale wyobraź sobie, że wyprzedzasz na trzeciego, a jadący z przeciwka samochód ciężarowy z ładunkiem musi uciekać na pobocze i ląduje w rowie, a kierowca doznaje obrażeń. Sam pewnie nie byłbyś w stanie pokryć takich szkód – dlatego sumy gwarancyjne są ustalone na wysokim poziomie, aby obejmowały również takie, skrajne przypadki.

Kto musi wykupić ubezpieczenie OC?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem posiadaczy pojazdów mechanicznych, a to oznacza, że każdy posiadacz (najczęściej właściciel) samochodu, autobusu czy motocykla musi zadbać o wykupienie ubezpieczenia. W Polsce polisa OC jest w pewnym sensie przypisana do samochodu – w przeciwieństwie do np. Wielkiej Brytanii, gdzie wykupuje się OC na kierowcę.

Czytaj także: OC na samochód czy na kierowcę? Czy Brytyjczycy mają lepiej? [ANALIZA]

Jednak to nie oznacza, że kierowca nie odpowiada za brak ubezpieczenia samochodu, którym jeździ. Gdy np. pożyczysz od kogoś samochód, a nie sprawdzisz przedtem, czy ma on ważne OC i spowodujesz wypadek nieubezpieczonym autem, będziesz musiał zwrócić odszkodowanie wypłacone poszkodowanemu solidarnie z „zapominalskim” właścicielem samochodu.

odpowiedzialnosc solidarna

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia OC?

Kary za brak OC nakłada i egzekwuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wysokość opłat jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku, więc im wyższa płaca minimalna, tym wyższe kary. 

 

Kary za brak OC 2019

Jazda bez ubezpieczenia OC nie jest więc żadną oszczędnością, ponieważ nie tylko grozi Ci wysoka kara za jego brak, ale też konieczność zwrotu odszkodowania gdy spowodujesz stłuczkę nieubezpieczonym samochodem.

Nie używasz samochodu. Czy musisz mieć ubezpieczenie OC?

Wielu właścicieli pojazdów sądzi, że skoro auto nie jeździ, bo np. jest niesprawne technicznie i od wielu miesięcy stoi gdzieś na parkingu czy na podwórku, to nie trzeba takiego auta ubezpieczać w zakresie OC. To błąd.

Każdy samochód, który nie jest pojazdem historycznym, musi mieć wykupione OC przez cały okres, w którym jest zarejestrowany. To oznacza, że jedynym wyjściem, aby nie musieć płacić za OC nieużywanego auta, jest jego wyrejestrowanie. A wyrejestrować takie auto można najczęściej w związku z przekazaniem go do stacji demontażu.

Czytaj także: Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Kiedy trzeba wyrejestrować auto?

Czy droższe OC jest lepsze od taniego?

Ubezpieczenie OC w każdej firmie ma taki sam zakres, bo ten regulowany jest w ustawie, zatem nie ma większego znaczenia, w jakiej firmie je wykupisz i ile zapłacisz. Dlatego przy wyborze obowiązkowego ubezpieczenia samochodu możesz, a nawet powinieneś kierować się przede wszystkim jego ceną.

Droższe ubezpieczenie OC nie jest zatem lepsze od taniego – chyba że to droższe zawiera coś więcej, np. usługę bezpośredniej likwidacji szkód czy ubezpieczenia dodatkowe wliczone w cenę.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

Kolejnym kryterium wyboru powinno być to, czy zakład ubezpieczeń, który oferuje Ci tanie OC, zapewnia także bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Niestety jeszcze nie wszyscy ubezpieczyciele na polskim rynku mają tę usługę. BLS pozwala Ci zgłosić szkodę do swojego ubezpieczyciela w sytuacji kiedy ktoś inny, ubezpieczony w innej firmie, uszkodzi Ci samochód. Dzięki temu otrzymujesz odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, a on już później rozlicza się z ubezpieczycielem sprawcy. Warto odrobinę dopłacić za obowiązkowe ubezpieczenie, aby w razie nieszczęścia móc likwidować szkodę w tej firmie, gdzie Ty masz OC – w końcu nie wiesz, gdzie będzie ubezpieczony sprawca.

Gdzie możesz kupić tanie OC?

Najczęściej szukamy nowego ubezpieczenia OC na ostatnią chwilę – na kilka dni (a nawet godzin) przed końcem obecnej polisy. Nie chcemy, aby ubezpieczenie odnowiło się automatycznie na kolejny rok, bo to grozi przepłaceniem za polisę, ale jednocześnie nie mamy czasu na mozolne sprawdzanie cen we wszystkich firmach ubezpieczeniowych i porównywanie, gdzie jest najtaniej.

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą szybko i wygodnie porównać ceny ubezpieczeń komunikacyjnych, jest internetowa porównywarka OC. Jeśli Twoje ubezpieczenie niedługo się kończy, a chciałbyś znaleźć coś tańszego, w porównywarce mfind.pl podamy Ci oferty ubezpieczeń w kilkunastu towarzystwach ułożone od najtańszej. Aby nie tracić czasu, w porównywarce możesz kupić wybrane ubezpieczenie od razu online. Porównywarka pokaże Ci także, którzy ubezpieczyciele oferują bezpośrednią likwidację szkód i bezpłatne dodatki do ubezpieczenia OC – abyś wybrał w 100% świadomie.