Ubezpieczenia społeczne - prawdziwa zmora dla pracodawców. Nie dość, że każdego roku ich stawka wzrasta, to jeszcze za ich unikanie grożą poważne konsekwencje. Jak zatem nie stracić fortuny na ubezpieczenia pracowników? Sprawdź!
Pracodawca jako płatnik ubezpieczenia zdrowotnego
W sytuacji, gdy zatrudniamy kogoś na umowę o pracę lub umowę zlecenie, jesteśmy zobowiązani do zgłoszenia jej do ZUSu. Wynika to z faktu, iż każda osoba zatrudniona musi zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi: zdrowotnym, wypadkowy, emerytalnym i rentowym. Koszt ubezpieczenia jest wliczany do pensji brutto, jaka przysługuje zatrudnionej osobie. Tym samym pracodawca staje się płatnikiem składek zdrowotnych i jest odpowiedzialny za to, aby pracownik był objęty ubezpieczeniem. W sytuacji, gdy nie zgłosimy pracownika do ZUSu lub zlekceważymy ciążący na nas obowiązek – dana osoba traci prawo do otrzymywania świadczeń z tytułu składki zdrowotnej.
Czy oszczędzać na ubezpieczeniu zdrowotnym?
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% a jej konkretna wartość określana jest na dany rok kalendarzowy. I tak w 2016 r. nie może ona wynieść mniej niż 288,95 zł miesięcznie za każdą zatrudnioną osobę. Kwota ta nie przeraża, o ile występuje samodzielnie. Pozostałe ubezpieczenia społecznie mają znacznie wyższe koszty, przez co całość ochrony ubezpieczeniowej kosztuje około 1000 zł za miesiąc. Trudno się w takiej sytuacji dziwić temu, iż pracodawcy rzadko decydują się na umowy o pracę czy też umowy zlecenia. W przypadku umów o dzieło składki te nie obowiązują, a jeśli dana osoba chce podlegać ochronie, musi samodzielnie zatroszczyć się o swoje ubezpieczenie. Niemniej jednak nie warto oszczędzać na składkach i unikać ich płacenia – w ten sposób narażamy na szwank naszą firmę oraz pracowników, którzy, nie posiadając dostępu do opieki medycznej, będą zmuszeni płacić za leczenie.
Dobrowolne ubezpieczenia grupowe
Jeśli wykonywana praca jest niebezpieczna, wówczas warto zadbać o to, aby pracownicy byli objęci ubezpieczeniem grupowym. Jest to forma dodatkowego ubezpieczenia, najczęściej od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), które mogą przydarzyć się w pracy lub poza nią. Koszt takiej ochrony nie jest wysoki – w porównaniu do pakietów kupowanych indywidualnie, są one praktycznie za grosze. Jak załatwić takie ubezpieczenie? Najpierw trzeba zapoznać się z ofertą rozmaitych firm prezentujących przeróżny zakres usług. Następnie dobrze jest te oferty porównać. A na koniec – podpisać stosowną umowę. Prawda, że to proste?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Ubezpieczenie zdrowotne uprawnia do bezpłatnego korzystania z publicznej służby zdrowia. Co najważniejsze, aby obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego został spełniony, nie wystarczy zgłosić osoby do NFZ, ale należy opłacić składkę na ubezpieczenie zdrowotne w terminie. Ile wynosi składka zdrowotna? Jaka jest podstawa jej naliczania? I w końcu - kto jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

Brak umowy o pracę nie musi oznaczać braku ubezpieczenia w NFZ. Możesz postarać się o umowę zlecenia, założyć działalność gospodarczą lub pozostać freelancerem i dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to załatwić? Ile kosztuje takie świadczenie. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

Brak ubezpieczenia, urlopu i jakichkolwiek praw pracowniczych - nic dziwnego, że umowy o dzieło nie cieszą się dobrą sławą wśród pracowników. Okazuje się jednak, że kwestia ubezpieczenia zdrowotnego nie zawsze prezentuje się tak tragicznie jak mogłoby się wydawać. Jak to zatem wygląda?

Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.

Według danych na koniec 2017 roku, ponad milion Polaków pracuje na zleceniu. Choć nieraz zapowiadano już koniec „śmieciówek”, te wciąż cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie wśród pracodawców. A jak wygląda to ze strony pracowników? Czy za taką osobę odprowadzane są składki ZUS? Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie ma takie same prawa do opieki zdrowotnej jak ten pracujący na umowę o pracę?

Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, możesz objąć ubezpieczeniem zdrowotnym członków rodziny, którzy takich praw nie mają. I to nie tylko najbliższej rodziny! Jak to zrobić? Jakich formalności dopełnić? Kiedy ubezpieczenie zdrowotne warto wesprzeć prywatną opieką medyczną? W jednym miejscu zebraliśmy wszystkie ważne informacje na ten temat.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz